Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психотерапевтът Десислава Иванова за коронакризата: Максимално да запазим ежедневието си и да разговаряме

За децата е най-трудно, страдат от кризите на родителите си и че са затворени

Психотерапевтът Десислава Иванова, която е родом от Балчик, но живее и работи в Пловдив, обяви безплатни онлайн консултации за балчиклии до края на пандемията. Тя продължава да е свързана с родния град и желае да помогне, каквото правят колегите и по целия свят. Защото коронакризата отнема най-ценното човешко преимущество - близостта между хората и социалния контакт, а това изостря силно психичните неразположения. Пациентите и споделят за зачестяване на паническите атаки, хипохондричните кризи, депресивните и меланхолични състояния.

Обявих безплатни консултации в една група във фейсбук, защото смятам, че, когато се случи нещо такова, хората, които можем и имаме възможност да помогнем, трябва да го правим. Не съм само аз, много колеги го правят, обявяват безплатно часове, консултации под една или друга форма, доста сме активни в това отношение. Ценно е за нас и за обществото ни като цяло. То не е само в България, по целия свят се случва. 

От Балчик не ми се обадиха много хора, въпреки че имаше положителни отзиви. Вероятно защото в малкия град хората се притесняват от роднини, познати по отношение на конфиденциалността. Много е важно да се знае, че ние, психотерапевтите, работим под етичен кодекс, който за нас има по-голяма стойност от законова норма, защото е много важно да се спазва тайната на пациента. Много е важно човекът да се чувства спокоен“, споделя Десислава Иванова.

Разкриването и доверието не се случват изведнъж, това е дългосрочен процес. Затова работата на психотерапевта е трудна, времеемка и скъпа.

В това положение, в което сме, психичното здраве на българина не се различава коренно от на когото и да е било  по света. Влошава се. Засилват се тревожността и паническите атаки от най-малките признаци на болестта. И за лекарите е голямо предизвикателство, къде е психическият и физическият симптом, коментира специалистът.

Все още не е работила с пациенти с постковид синдром, но се сблъсква с шока на хората, чиито близки са преживели тежък ковид или са загубили такива. 

Максимално да запазим ежедневието си – съветва психотерапевтът, за да съхраним психичното си здраве.

„Тази пандемия ни отнема много свободи, желания, дейности. Променя ежедневието ни. Хората спират работа, спорт, социални контакти. Всъщност това засилва психичният симптом. Ако е възможно, човек максимално да запази ежедневието си каквото е, а ако не е възможно – да намери дейности, които му харесват. Може и да са нови, да експериментира“, обясни психотерапевтът.

По думите и за децата е много трудно, защото страдат по две направления – от кризите на родителите си какво да правят, и от друга страна – те също са затворени. „Когато няма думи, когато не им се казва какво се случва, децата са много объркани и е много трудно за тях. Да говорим с всеки, с когото можем. Когато ни е тежко, не бива да се затваряме и да си премълчаваме, а да споделяме, да плачем, да се обръщаме за помощ към психолози, терапевти. Не е страшно и не е срамно“, подава ръка Десислава Иванова, която се присъединява към инициативата за доброволна, онлайн психологическа подкрепа на лекари, медицински персонал и хора в криза.

Цялото интервю на Албена Иванова с Десислава Иванова можета да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна се включва в националната антиспин кампания

Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00