Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завърши Месецът на науката 2020 в ТУ-Варна

Златна сова - награда за научни постижения на ТУ-Варна
Снимка: ТУ-Варна

Месецът на науката във Варна и тази година премина под наслов "Науката в служба на обществото" - за практическите резултати и новостите във финансирането на проектната дейност в в ТУ-Варна разказва доц. д-р инж. Марин Маринов, заместник-декан на Електротехническия факултет. Интервюто на Валерия Василева можете да чуете в звуковия файл.



По време на Месеца на науката в ТУ-Варна тази година бяха проведени четири научни конференции, изложение на успехите на научните колективи, които изпълняват национални и международни проекти и други събития.Поради ограниченията във връзка с епидемичната обстановка научните форуми - International Conference on Biomedical Innovations and Applications (BIA-2020), International Conference Automatics and Informatics’2020, (ICAI-2020), Научна конференция EKO VARNA, “Транспорт, екология - устойчиво развитие” и International Online Conference on Marine Sciences and Technologies, (BlackSea-2020), бяха проведени неприсъствено в интернет среда.

По традиция през октомври се състоя и изложбата-конкурс „Научни постижения на звената на ТУ-Варна“, в която участваха Научноизследователският  институт, четирите факултета и Добруджанският технологичен колеж към ТУ-Варна. В изложбата бяха представени изследователските проекти, финансирани от университета през последната академична година. Класирането на проектите, участвали в конкурса, беше извършено на две нива. На първо място беше класиран Електротехническият факултет, който получи и преходната награда бронзова статуетка „Златна сова“, символ на мъдростта и знанието, на второ място остана Факултетът по изчислителна техника и автоматизация и на трето - Машинно-технологичният факултет.

Проектите, класиране на първо място в основните звена са „Изследване на възможностите за развитие на интелигентни интерфейси човек-машина, в посока разпознаване на рискови когнитивни и емоционални състояния“ с ръководител проф. д-р инж. Тодор Ганчев от Научноизследователския институт,  "Изследване и диагностика на електроизолационни системи и електрически съоръжения" с ръководител гл. ас. д-р инж. Милена Иванова от Електротехническия факултет, "Изследване на качеството на услугите при безжични технологии за Internet of Things" с ръководител доц. д-р инж. Венета Алексиева от Факултета по изчислителна техника и автоматизация, "Изследване на възможностите за изграждане и управление на гъвкави малки и средни предприятия в България" с ръководител доц. д-р инж. Красимира Димитрова от Машинно-технологичния факултет, "Изследване на морските отпадъци по Българското черноморско крайбрежие" с ръководител доц. д-р Даниела Тонева–Жейнова от Корабостроителния факултет и "Перспективни направления за оптимизиране на процеси в растениевъдството и земеделските технологии" с ръководител гл. ас. д-р инж. Десислава Михайлова от Добруджанския технологичен колеж. В категорията "Международен проект" е отличен проектът "DYNAMIC - Towards responsive engineering curricula through Еuropeanisation of dual higher education in sectors of Innovation & Smart Specialisation", 2017-2021, Еразъм+, с ръководител доц. д-р инж. Галина Илиева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изнесена приемна на Комисията за защита на потребителите и това лято на Златните

Изнесена приемна на Комисията за защита на потребителите ще има и това лято в курорта "Златни пясъци". Ще се извършват повече проверки на терен, уверил е представител на ведомството, съобщават от общинската пресслужба. Вече текат проверките по туристическите обекти на Областната дирекция по безопасност на храните. Особено внимание контролните органи ще..

публикувано на 26.04.24 в 20:02

Първият патрулен кораб "Храбри" ще е готов до края на 2025-а

Първият от новите многофункционални модулни патрулни кораби за ВМС  - "Храбри", вече е спуснат на вода. Продължава дострояването му и оборудването му с въоръжение, техника и спомагателни механизми.  Това съобщи във Варна флотилен адмирал Георги Пенев, заместник-командир на военния ни флот.  Той допълни, че корабът ще бъде приет във ВМС през..

публикувано на 26.04.24 в 19:08
Спасител на плаж Кабакум край Варна

Могат ли да отложат новите изисквания за водното спасяване?

Спешна междуведомствена среща ще вземе решение по казуса с водното спасяване на плажовете. Oт туристическия бранш във Варна са поискали от министъра на туризма Евтим Милошев новите изисквания в наредбата за водното спасяване да бъдат отложени за следващия сезон, тъй като те са неизпълними от концесионерите. Това съобщи Милошев след среща с бранша и..

публикувано на 26.04.24 в 18:00

Обявиха датите за явяване на матурите по желание на дванадесетокласниците

Допълнителните държавни зрелостни изпити по желание на ученика ще са от 22 до 29 май. Графикът по предмети от общообразователна и профилирана подготовка е  публикуван  на сайта на Министерството на образованието и науката. На 22 май от 8:30 часа ще са държавните зрелостни изпити по математика и география и икономика от общообразователната подготовка...

публикувано на 26.04.24 в 15:37

Предстои смяна на спътника, излъчващ програмите на БНР

Предстои смяна на сателит Intelsat 38 със сателит Hotbird 13F. Двата спътника едновременно ще излъчват програмите на Българското национално радио до 31 декември т.г.  Параметрите са следните: Hotbird 13Fat 13.0°E, честота - 12 635 MHz   Приемна поляризация: линейна вертикална Стандарт: DVB-S2 Модулация : 8PSK  FEC: 5/6 Symbol rate: 30 000..

публикувано на 26.04.24 в 14:54

МЗ осигурява безплатни ваксини срещу коклюш за бременните

Първата ваксинация срещу коклюш ще може да се поставя на бебета с две седмици по-рано или когато детето навърши месец и половина, предаде БНР.   Мерките за ограничаване на разпространението на заболяването и за предпазване на най-уязвимите групи бяха представени на днешното правителствено заседание от министъра на здравеопазването Галя Кондева...

публикувано на 26.04.24 в 14:33

Всеки пети българин е живял под прага на бедност през 2023-та

637.92 лв. е линията на бедност за страната през 2023 г. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 млн. и 325 хил. българи или над една пета от населението на страната , съобщиха от Националния статистически институт.  Данните за 2023 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се..

публикувано на 26.04.24 в 14:12