Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо отбелязваме обесването на Васил Левски на грешна дата?

| обновено на 19.02.21 в 15:12
Снимка: архив

От десетилетия насам годишнината от обесването на Васил Левски се отбелязва на 19 февруари. В последните години, историческата наука се е произнесла категорично в полза на друга дата - 18-и по нов стил. Така пише вече в учебниците по история. И тук идва парадоксът, защото децата четат 18-и, а поднасят венци и цветя пред паметниците на Апостола на свободата на 19-и февруари.

Според историка Станка Димитрова, председател на Общобългарския комитет „Васил Левски” във Варна и дългогодишен директор на Музея на Възраждането, причината за разминаването в датите е техническа грешка. Тя е допусната при преминаването на България от Юлиянския към Григорианския календар. По стар стил Васил Левски е бил обесен на 6 февруари. При преизчисляването на датите се прави поправка от 13 дни.

„Към числото 6, са прибавени 13 дни и така се е получила датата 19-и февруари. Грешката идва от факта, че трябва да се брои и самия ден  6-и февруари. И тогава се получава вярната дата – 18-и”, обясни Станка Димитрова.

„От Общобългарския комитет неведнъж сме пращали писма до различните институции с апел за промяна на датата на почитането на Апостола на свободата, но денят 19-и февруари е добил гражданственост. Надявам се да свикнем с верните дати в нашата история”, каза още Димитрова. 

В родния му град Карлово, във Велико Търново и на други места в страната, годишнината от обесването на Васил Левски се отбелязва на вярната дата.

Подробности  за разминаването в датите и митовете и легендите около образа на Васил Левски, чуйте в репортажа на Иван Барбов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антверпен - град с минало и бъдеще

Барокови фасади съжителстват със съвременна градска среда. Историческите сгради имат нов живот, а старото пристанище е зона на атракции и музеи. Антверпен е чудесен пример как се съчетава историческото наследство с модерния живот. По бреговете на река Шелда, в северната част на Белгия се намира един от значимите центрове на търговията. Известен като..

публикувано на 25.04.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

Варненец за лекото метро: Накъде отиваме - напред ли, назад ли

Критики към проекта за изграждане на лека градска железница отправи варненец по време на обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. "Цар Освободител", в плана, на който е предвидено и леко метро. Според Красимир Ковачев, който е практикуващ строителен инженер, решението е морално остаряло. Аз съм против тази железница - те са присъщи за..

публикувано на 25.04.24 в 14:51

Осигурени са средства за традиционните фестивали на Балчик

С решение от днес се осигуряват бюджетни средства на юридически лица с нестопанска цел за организиране на традиционните фестивали на Балчик.  Това са международният хоров фестивал-конкурс „Черноморски звуци“, който и тази година ще открие фестивалното лято в дните от 12 до 16 юни, като за него се подсигуряват 40 хиляди лева. Два дни след това..

публикувано на 25.04.24 в 12:57
Градски земеделци

Трета градина откриха създателите на „Градско земеделие“ във Варна

Желаещите варненци да имат градина и да отглеждат собствена земеделска продукция се увеличават. Доказателство за това е инициативата „Градско земеделие“, която се разраства и вече разполага с трета градина, каза за Радио Варна Десислава Цветкова, координатор на проекта „Градско земеделие“. Градското земеделие стартира във Варна преди 5..

публикувано на 25.04.24 в 10:30

"Царствените ботаници" в Ботаническата градина - Балчик

В Университетска ботаническа градина - Балчик е подредена изложба "Царствените ботаници". Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Цар Борис III Обединител и цели да покаже приноса на българските царе Фердинанд I и Борис III за развитието на ботаническата наука и естествознанието в България. Баща и син, те са едни..

публикувано на 25.04.24 в 08:40

Благотворителна кампания в Добрич осигурява храна за бедни семейства и самотни възрастни хора преди Великден

Благотворителна кампания в Добрич осигурява храна за бедни семейства и самотни възрастни хора в навечерието на великденските празници. Инициативата се организира вече осма година и е плод на общите усилия на Фондация „Милостиво сърце“, Клуба за народни танци „Жътври“, както и на десетки доброволци. Хранителните пакети винаги се подготвят и раздават до..

публикувано на 24.04.24 в 14:58

Благотворителен базар "Да помогнем на малката Софи" организират в ОУ "Ангел Кънчев"

Благотворителен великденски базар в помощ на дарителската кампания "Да помогнем на малката Софи" организират на 29 и 30 април в III Основно училище "Ангел Кънчев" във Варна.  В двора на учебното заведение в двата дни от 8 до 18 часа ще се предлагат изработени от учениците изделия.  Благотворителната инициатива е по идея на учителите, училищното..

публикувано на 24.04.24 в 11:10