От десетилетия насам годишнината от обесването на Васил Левски се отбелязва на 19 февруари. В последните години, историческата наука се е произнесла категорично в полза на друга дата - 18-и по нов стил. Така пише вече в учебниците по история. И тук идва парадоксът, защото децата четат 18-и, а поднасят венци и цветя пред паметниците на Апостола на свободата на 19-и февруари.
Според историка Станка Димитрова, председател на Общобългарския комитет „Васил Левски” във Варна и дългогодишен директор на Музея на Възраждането, причината за разминаването в датите е техническа грешка. Тя е допусната при преминаването на България от Юлиянския към Григорианския календар. По стар стил Васил Левски е бил обесен на 6 февруари. При преизчисляването на датите се прави поправка от 13 дни.
„Към числото 6, са прибавени 13 дни и така се е получила датата 19-и февруари. Грешката идва от факта, че трябва да се брои и самия ден 6-и февруари. И тогава се получава вярната дата – 18-и”, обясни Станка Димитрова.
„От Общобългарския комитет неведнъж сме пращали писма до различните институции с апел за промяна на датата на почитането на Апостола на свободата, но денят 19-и февруари е добил гражданственост. Надявам се да свикнем с верните дати в нашата история”, каза още Димитрова.
В родния му град Карлово, във Велико Търново и на други места в страната, годишнината от обесването на Васил Левски се отбелязва на вярната дата.
Подробности за разминаването в датите и митовете и легендите около образа на Васил Левски, чуйте в репортажа на Иван Барбов:
Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година. Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..
Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..
В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..
„Чистата Коледа“ – една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (26.12) и Ахтопол..
С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..
Навръх Игнажден, когато според българските вярвания настъпва новата година и всеки стопанин очаква в дома му да влезе добър човек, кметът на Варна Благомир Коцев посрещна коледарите от Средно училище "Елин Пелин". Традиционни коледарски песни и наричания за здраве и берекет през годината огласиха сградата на Община Варна. Празникът продължи с..
Православната църква почита днес паметта на св. Игнатий Богоносец. В народната традиция празникът е известен като Игнажден. Според народните вярвания на Игнажден започват коледните празници, защото се смята, че на този ден започват родилните мъки на Божията майка. Характерен за празника е обичаят полазване. По това кой човек пръв влезе в дома..