Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родова мартеница пази паметта и силата на рода

| обновено на 20.02.21 в 09:14
5
Родови мартеници, дело на Веселинка Кръстева
Снимка: Сияна Спиридонова, Радио Варна

Наближава 1-ви март - Баба Марта. Приели сме този празник като традиция и бързаме да осигурим мартенички за близки и приятели. Каква е силата на мартеницата обаче и що е то родова мартеница?


В миналото мартеницата не е била украшение, а амулет, който се е изработвал от жената в семейството. В него тя е вплитала своята енергия и е наричала за здраве и сила всяка плетеница, с която щяла да закичи домочадието. Някога всеки дом, всяка къща е имала своя мартеница. Мартеницата била голяма и задължително направена от вълна. Към нея се слагали подкови за късмет, хлопки, мъниста. Приличали на шарените пискюли, които могат да се видят по теглещите каруците коне. Тези мартеници се наричали родови мартеници, разказа за Радио Варна майсторката на мартеници Женя Райкова от Варна.

Когато в един дом има дете, то порасне, и дойде времето да създаде в нов дом свое семейство, има обичай да се прави обред на Баба Марта. Родителите на новозадоменото дете носят в неговия нов дом старата родова мартеница и една нова. Двете мартеници, старата и новата, се завързват една до друга. През първата година от живота в новия дом двете мартеници трябва да останат заедно. По този начин се предава обичта, паметта и силата на рода.

Родовата мартеница се изважда всяка година на 1 март и стои поне 9 дни преди да я приберете, но има традиция, че е и целогодишна, разказа още Женя Райкова. Цените на родовите мартеници варират от 4-5 лв. за малките и стигат до 45-50 лв. за големите, богато украсени мартеници, подходящи за дом и офис.

Поверието гласи, че когато видят щъркел младите взимат старата родова мартеница и я връзват задължително на плодно дърво, за да даде плод обичта им. Новата мартеница остава при тях, за да се грижат за нея и да я предадат на своите рожби.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
ОУ

Ден на отворени врати за бъдещи възпитаници на ОУ "Христо Ботев" във Варна

Ден на отворени врати се провежда днес в ОУ „Христо Ботев“ във Варна. Училището, което се намира в кв. Аспарухово, посрещна деца от всички детски градини в района, на които им предстои да бъдат първокласници. След тях сградата ще посетят и деца, които ще бъдат в пети клас през следващата учебна година. Малчуганите бяха посрещнати в двора..

публикувано на 26.04.24 в 13:10

Възпитаници на МГ-Варна с поредни успехи по лингвистика и български език и литература

Поредни успехи завоюваха възпитаници на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна.  Деветокласникът Павел Василев достигна първото място от Националния кръг на олимпиадата по лингвистика.  "Лингвистиката ми помага да мисля по нестандартни начини, които са полезни и помагат в различни ситуации", подчерта за Радио Варна..

публикувано на 26.04.24 в 09:46

Дрешник с кауза дава втори шанс на ненужните дрехи

Текстилните отпадъци са един от актуалните глобални проблеми, свързани със замърсяването на околната среда. По данни на Българска асоциация "Кръгов текстил",  всяка година в Европейския съюз се изхвърлят 5 милиона тона текстил. От тях, над 3 милиона тона  попадат в смесения битов отпадък и съответно вредят на природата. Вдъхновени от Деня на..

публикувано на 26.04.24 в 09:30

19 хорови формации изнасят концерти във Варна

18 хорови формации от Варна и един гостуващ хор от Балчик ще изнесат концерти в морската столица. Включвайки се в VIII Национална инициатива „България пее“ на Българския хоров съюз, Община Варна организира на 26, 27 и 28 април поредица от концерти в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. В 18:00 ч. днес началото ще постави Мъжкият хор на..

публикувано на 26.04.24 в 09:16

Антверпен - град с минало и бъдеще

Барокови фасади съжителстват със съвременна градска среда. Историческите сгради имат нов живот, а старото пристанище е зона на атракции и музеи. Антверпен е чудесен пример как се съчетава историческото наследство с модерния живот. По бреговете на река Шелда, в северната част на Белгия се намира един от значимите центрове на търговията. Известен като..

публикувано на 25.04.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

Варненец за лекото метро: Накъде отиваме - напред ли, назад ли

Критики към проекта за изграждане на лека градска железница отправи варненец по време на обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. "Цар Освободител", в плана, на който е предвидено и леко метро. Според Красимир Ковачев, който е практикуващ строителен инженер, решението е морално остаряло. Аз съм против тази железница - те са присъщи за..

публикувано на 25.04.24 в 14:51

Осигурени са средства за традиционните фестивали на Балчик

С решение от днес се осигуряват бюджетни средства на юридически лица с нестопанска цел за организиране на традиционните фестивали на Балчик.  Това са международният хоров фестивал-конкурс „Черноморски звуци“, който и тази година ще открие фестивалното лято в дните от 12 до 16 юни, като за него се подсигуряват 40 хиляди лева. Два дни след това..

публикувано на 25.04.24 в 12:57