Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Игнатиево:10 години град

Луксозни къщи в град Игнатиево
Снимка: БГНЕС

Заради увеличаващото се население и добре изградената инфраструктура, на днешния ден преди точно 10 години, село Игнатиево е обявено за град.

Още с влизането в град Игнатиево ми направиха впечатление пустите улици, но на централната спирка срещнах  мъж - Янчо Ангелов. Янчо е пенсионер. В момента не живее в Игнатиево, но е израснал тук, тъй като роднините му са едни от първите заселници, дошли по тези земи от Одринска Тракия.

"Тук съм израснал. Баща ми и голяма част от роднините ми са изселници от Тракия. Помня, като бях дете, тук имаше само един циганин. Беше говедарина на село Рослар, което е старото име на Игнатиево", каза Ангелов. 

"В годините назад, когато голяма част от местното население работи в заводите във Варна, работната ръка в селскостопанската кооперация не достига. Тогава в селото се настаняват и така наречените копанари", спомни си той. 

10 години след обявяването му за град, над Игнатиево продължава да тегне сянката на джебчийските скандали и полицейските акции в огромните "палати". До една от тези големи къщи живее Руси Тодоров, заселил се в Игнатиево преди 4 десетилетия. Каза, че сега няма сблъсъци между етническите групи, както е било преди много години. 

Вървейки по една от централните улици в града, срещнах и Марияна Йорданова, която живее в Игнатиево от 6 години. Каза, че градът се е развил за този период, но има още какво да се желае. Не й харесва обаче лошата слава, която му се носи.

"Често когато си потърсим работа във Варна, не ни наемат, само защото сме от Игнатиево", оплака се тя и допълни, че това се дължи на джебчийските скандали.

Мария Граматикова и съпругът й са се преместили в Игнатиево преди 2 години. Джебчиите не ги притесняват, но си имат други проблеми.

"Нямаме канализация. Улицата, на която живеем е разбита. Иначе, в града има много добри комуникации и удобства. Затова дойдохме тук", каза Мария Граматикова.

Предимно възрастни хора срещнах по време на обиколката си в града. От малкото млади хора, които засякох, бяха в колите си или в дворовете на къщите си. Някои по-малки, а други - цели палати. В контраст с празните и пусти улици, данните показват, че в последните години населението на град Игнатиево се увеличава. В момента тук живеят малко над 4400 човека – с около 200 повече от трансформацията на селото в град. Далеч от недотам доброто му реноме, град Игнатиево се гордее с новопостроени спортни бази, с една от най-големите писти за мотокрос и разбира се с намиращите се в близост красиви и мистични Побити камъни.

Подробностите, чуйте в репортажа на Иван Барбов:










БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осми национален студентски фолклорен фестивал ще се проведе във Варна

На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..

публикувано на 21.11.24 в 15:47

Арменската православна общност във Варна има своя нов духовен водач

Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на  Арменската православна общност във Варна.  Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..

публикувано на 21.11.24 в 13:50
Снимката е илюстративна.

Спасиха видра, затворена в маза в кв. "Аспарухово"

Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..

публикувано на 21.11.24 в 10:58

Биткойнът надхвърли 95 000 долара за първи път

Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..

публикувано на 21.11.24 в 10:47

Най-младата баба у нас на 28 години

В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..

публикувано на 21.11.24 в 10:18

Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж

На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..

публикувано на 21.11.24 в 07:14

Нова година в Тунис и Египет излиза по-евтино от някои хотели в зимните ни курорти

Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..

публикувано на 21.11.24 в 08:20