Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Омбудсманът Диана Ковачева апелира към диалог по казуса с ОУ "Иван Рилски" във Варна

Снимка: архив


Според Националния омбудсман доц. д-р Диана Ковачева е необходим диалог и информираност на гражданите по темата със съдбата на ОУ "Иван Рилски". До момента такъв диалог няма, разбира от изпратена до нея жалба, в която стоят подписите на над 250 граждани. Това каза пред Радио Варна Ковачева, която припомни, че в писмо, адресирано до кмета Иван Портних и до председателя на Общинския съвет Тодор Балабанов, омбудсманът настоява още за обществена дискусия по темата, както и дискусии в Общинския съвет и в комисията по образование, но и с участие на граждани.

"В името на най-добрия интерес на децата, с грижа за благосъстоянието им и на основание на Закона за омбудсмана се обръщам към Вас с препоръка за разглеждане искането на гражданите за запазване на ОУ "Св. Иван Рилски", гр. Варна, както и за преразглеждане на заявеното намерение от страна на Община Варна за разрушаване на сградата, така че да не бъде застрашена от закриване една утвърдила се сред обществеността образователна институция и това да се отрази на достъпа до качествено образование на децата, обучаващи се в нея", пише в писмото на омбудсмана до местната власт във Варна.

"Бих искала да подчертая, с оглед на силния обществен отзвук, решението по този въпрос е необходимо да бъде взето след широко обсъждане на проблема с гражданите и участието им в обществени дискусии и в заседанията по темата на комисията по образование към общинския съвет, както и на заседание на общинския съвет по случая", добавя Диана Ковачева.

Има варианти за блокиране на евентуално решение на Общинския съвет във Варна, ако то бъде взето, каза Ковачева и допълни, че това може да стане чрез решение на областния управител или чрез внасяне на жалба от всяко физическо лице в Административния съд.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

630 машини обработват пътищата в страната

Пътищата от републиканската пътна мрежа се обработват против заледяване, предвид очакваните ниски температури през нощта. Прогнозите са отрицателни градуси от минус 13 до минус 8, която създава предпоставки за поледици в участъците. Работата по трасетата продължава, в момента 630 машини обработват републиканската пътна мрежа, като 293 са в областите с..

публикувано на 18.02.25 в 19:10
Росен Желязков

Кабинетът ще заложи на инвестиции в инфраструктурата, образованието, здравеопазването

Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, предаде БНР. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да..

публикувано на 18.02.25 в 18:59

Гласуваха промени в наредбата за преместваемите обекти във Варна

Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..

публикувано на 18.02.25 в 17:46

Изтича временната закрила на над 74 хиляди украински бежанци у нас

България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..

публикувано на 18.02.25 в 15:55

Нови цени във варненските музеи и галерии одобри комисията по култура

Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..

публикувано на 18.02.25 в 15:44
Определиха номинираните за награда

Ново жури ще определя носителите на награда "Варна" тази година

Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна".  Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..

публикувано на 18.02.25 в 15:36
Улица

Дежурни в кметствата във Варна ще приемат сигнали в зимната обстановка

Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..

публикувано на 18.02.25 в 14:45