Държавата получи пари от Европейския съюз, но не успя да организира функционирането на рибарските пристанища, където да спират големите кораби и се стоварва голямо количество риба. Тези пристанища все още не са места за първа продажба на рибни продукти. Това подчерта в интервю за морското предаване на Радио Варна председателят на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е и председател на Асоцията на производителите на рибни продукти „БГФИШ“. Господинов допълни: „Някои от тях са направени като места за първа продажба, но тези пристанища са общински – кметът си събира такси. Там спират само рибарски лодки. Даже са стигнали до там да напишат наредби, според които, ако не членуваш в дружеството в съответното населено място, ти плащаш по-голяма такса. Извинете, но тези пари са европейски! Трябва да има еднаква такса да всички кораби от ЕС.“.
Председателят на „БГФИШ“ зададе и редица въпроси: „Риби се изнасят от фирми, които просто са регистрирани като първи купувачи. Кой издава етикета? Кой е БГ номерът? Или слагаме гръцки етикети? Кой окачествява рибата? Кой контролира леда, който се слага на рибата? Кой и как контролира дезинфекцията на амбалажа? Има ли БАБХ възможност да извършва такъв контрол? Има ли обекти за първа продажба на риба, които БАБХ да контролира?“.
По повод пристанището в местността „Карантината“ Йордан Господинов коментира: „Мисля, че пристанището не е пригодено за големи рибарски кораби. Според мен и дълбочината му не е достатъчна за акостирането на такива плавателни съдове“.
Локдаунът през миналата година помогна голяма част от рибарския бранш за излезе на светло. Няма как да искаш помощ от държавата, когато до сега си бил в сивата икономика. Малко рибарски кораби получиха помощи, защото останалите обикновено крият, че излизат на риболов или, че са уловили нещо. Това коментира още председателят на Консултативния съвет за Черно море.
„По време на локдауна затвориха заведенията. Това рязко наруши търговията, ние трябваше да търсим начин да сключим нови договори за продукцията, която произвеждаме и да влезем в магазините. При нас силно намаля продажбата на пъстърва и морски риби, но това беше за няколко месеца. Хората, така или иначе, трябва да ядат“, каза още Йордан Господинов. Имало е предприятия, които по време на кризата от миналата година са успели да увеличат печалбите и да пласират цялата си продукция. Това са предприятията за рибни консерви, съобщи той.
„Към момента няма затворени предприятия. Ние навлизаме в активния сезон – започваме да ловим риба, рибарниците също започват да вадят продукция. Не можем да затворим корабите, когато има риба“, заяви Йордан Господинов.
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...