Известният акордеонист Димитър Стойков на 22 март има юбилейна годишнина, навършва 90 години, но не спира да твори.
65 години от тези 90 той е на сцена.
Роден е на 22 март 1931 г. в село Здравец, община Аврен, Варненска област.
Чуйте как определя щастието в репортажа на Ваня Славова:
Председателят на читалището в село Здравец Диди Стоянова заяви, че след пандемията ще се проведе празникът, който на този етап ще бъде онлайн.
Припомняме, че музикалното наследство на Димитър Стойков идва от двата му рода. Дядо му Митьо е бил добър гъдулар, а чичовците му – гайдари.
Баща му Стойко Митев също е народен музикант – кавалджия. Майка му Нейка Кондова пеела народни песни и в репертоара ѝ преобладавали тъжните песни. За кратко време натрупва репертоар от народни хора и мелодии, които заучава от своя баща.
Димитър Стойков от малък желае да се занимава с музика, но мечтата му се сбъдва чак през 1955 г. На 24 г. си купува акордеон и започва да свири всяка свободна минута. През 1955 г. прави първите си записи в Радио Варна.
Свири хората на най-известните музиканти, слуша Борис Карлов, Коста Колев, Иван Шибилев, Ибро Лолов. Народният певец Йордан Гемеджиев дава друга насока на Димитър Стойков в неговата кариера. Поканен да посвири на сцената по време на фолклорния концерт на певеца, чува окуражаващите думи на Гемеджиев: „Личи, че сте музикален човек. Имате добра логическа мисъл в подреждане колената на хората!“. Препоръчва на музиканта да отиде в Радио Варна. Следват много концерти. Дори и без музикално образование, с много упоритост и труд, работейки по слух, Димитър Стойков осъществява мечтата си. Следват записи от родния му край: „Изхвърли кундак“, „Лявата“, „Акънджийска ръченица“, както и мелодии с имитация на гайда.
През 1991 г. създава оркестър „Крайморие“: Никола Лютов – гъдулка и тамбура, Диньо Маринова – гайда, Димитър Димитров – кавал, Таня Бебова – контрабас и Димитър Стойков – акордеон, солист и ръководител. Оркестърът бързо добива популярност и осъществява записи с едни от най-добрите певици, като Добра Савова, Зарка Желязкова, Мария Балтаджиева, Величка Златева, Калина Германова, Стаматка Кирилова, Донка Василева и певеца Георги Германов. Заедно с колегите си акордеонисти Иван Петров и Жеко Йовчев Димитър Стойков записва негови авторски хора и ръченици за два акордеона, някои от които звучат и в чужбина на концерти в Словакия. Ръководи женските певчески групи на читалищата в Здравец, Китка, Круша и Равна гора, като инициира техните представяния на фестивали и концерти.
Носител е на отличия, грамоти и златен медал от Втория републикански фестивал през 1964 г. и негов лауреат.Дискографията му наброява 6 дългосвирещи и 7 малки плочи, 2 компактдиска, DVD и 8 аудиокасети. Като инструменталист участва в много записи на популярни народни певци и изпълнители. Едни от най-известните му изпълнения са „Памукчийска ръченица“, „Хоро на пояс“, „Джоката“, „Калимановско хоро“, „Микино хоро“ и др
На 6 декември (петък) от 11:00 часа във Военноморския музей ще бъде открита традиционната годишна изложба „Многото пътеки към морската история“. В нея ще са представени най-новите експонати, постъпили във фонда на Музея през 2024 г. Специални гости на откриването ще бъдат дарителите, допринесли за опазването на морската и военноморската история. Сред..
Комплексът за социални услуги за деца и младежи във Варна отваря коледен щанд в един от търговските центрове в града, на който ще се предлагат ръчно изработени изделия за предстоящите празници. В изработката са участвали всички деца, които умеят да творят и техните ръководители, а със събраните средства ще се покрият нужди, за които няма откъде..
За първи път бе връчена награда на името на доц. д-р Милена Кичекова – основател на „Varna Spaghetti Engineering“ За десета година Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ се превърна в център на креативността и иновативното мислене сред бъдещите инженери и архитекти, които участваха в десетото издание на международното..
Всяка година на 1 декември светът отбелязва борбата с ХИВ/СПИН . Тази година денят и свързаните с него събития преминават под обявеното от Обединената програма на ООН за СПИН (UNAIDS) мото „Да премахнем неравенствата. Да спрем СПИН. Да победим пандемиите“. За първи път този ден е отбелязан през 1988 година. Тогава Световната здравна организация ,..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе днес десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Състезанието се организира от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ в Учебно-спортния комплекс на университета и представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните..
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..