В последните години т.нар. емоционална интелигентност (EQ) стана част от разбирането ни за света. Свързваме го предимно с умението да разбираме и възприемаме емоциите и емоционалното състояние на хората. Като при това, високият IQ не винаги означава и високо ниво на разбиране на емоциите.
И макар стереотипно да свързваме емоционалната интелигентност предимно със социалната сфера, тя се оказва доста търсена и предпочитана и в областта на бизнеса. Всъщност, тя дори е задължителна за добрата работна среда, а вече и доста търсена в сфери, традиционно приемани за консервативни - банково дело, финанси, политика, мениджмънт...
Причината е във факта, че всички бизнеси са това, което са, защото се базират и са свързани с човешкия фактор. Колкото и да сме дигитализирани и технологично ориентирани, особено в последната година, именно хората са тези, които създават екипи, вземат решения, работят, чертаят краткосрочни и дългосрочни стратегии.
Това споделя Полина Коцева – първият и единствен в България международно сертифициран практик в областта на емоционалната интелигентност от EQ.org, най-голямата световна организация.
Тя и екипът ѝ стоят в основата на иновативен детски център, както и на първите разработени авторски ресурси за развитие на социалната интелигентност и социално-емоционалното изучаване. Броят им вече е няколкостотин.
С изключение на единиците платени, останалите близо 600 от тях са със свободен достъп и могат да се ползват от всеки.
Предстои да въведем профилиране за служители и екипи в бизнеса. От емоциите на всеки от нас зависи в конкретния момент както как би се реализирало дадено решение, така и качеството на работата ни. А правилното разчитане на емоциите стои в основата на добрите екипи и корпоративните успехи, уточнява Полина Коцева.
Всеки от нас има история, която може да разкаже, казва Поли, както я наричат всички, на които вече е помогнала да развият социално-емоционалните си умения – деца, родители, учители, бизнес партньори.
Нейната история в емоционалната интелигентност, в която важното е да се научим да слушаме, но и да разбираме, започва преди малко повече от шест години. Ключовият фактор и за това, и за това да стана първият и единствен международно сертифициран практик е лоялност, казва Полина Коцева.
Целият разговор с Полина Коцева може да чуете в звуковия файл.
Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..
На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на..
Общинският Зоопарк във Варна напомня за своята дългогодишна инициатива „Второ приложение на коледните и новогодишни дръвчета” и призовава гражданите, които са използвали живи дръвчета за украса да ги дарят за храна на животните. Кампанията се провежда за единадесета поредна година и е с цел да намери най-подходящото и полезно приложение на елхичките,..
18 768 варненци празнуват на Ивановден, сочи справка на дирекция "Информационно и административно обслужване" към Община Варна. Името Иван носят 5743 варненци, а 2043 дами са с името Иванка. Сред празнуващите имен ден са още: с името Ивайло – 2582 души, Калоян – 1707, Ивелина – 1603, Йоана – 999, Ивелин – 776, Ваня – 750, Йоанна – 379, Ивайла – 342..
Варненският зевзек Росен Марков с поредна нестандартна форма на протест. Този път недоволството на варненеца е провокирано от връщането на 20% Данък общ доход върху хляба, както и поскъпването на тока и природния газ. Председателят на партията на българските мъже заяви, че в знак на протест ще татуира мъжкото си достойнство или казано с латинското му..
Кризата в управлението на централно ниво и липсата на приет Закон за държавния бюджет водят до нестабилност за общините. В това са категорични мнозина от кметовете. Минималната финансова рамка за нашата община я имаме, но докато няма приет Закон за държавния бюджет, няма как да пристъпим към каквито и да е действия. Дисбалансът идва и от факта, че..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозират от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година. През 2025 г. традиционните дестинации ще останат Гърция, Турция, Италия, но има и..