Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа... е да мислиш за живота като за спектакъл

Започва вълнуващата седмица на Благата вест и на театъра.

Разбира се, всеки от нас ще премине през много радостни събития, на път към празничния четвъртък и театралната събота, но мисълта за последното ме подсеща за любима тема: „Животът като спектакъл и социалното взаимодействие като театрална пиеса“. В това канадският социолог и писател Ървинг Гофман няма равен.

Разумно звучи схващането му, че има ли хора около нас, ние се стягаме и старателно излъскваме публичния си образ. Понякога с конкретна цел, друг път - просто, за да бъдем харесани. Представяме се в живота по начини, подобни на сценичните представления на актьорите.

А от какво се нуждаем, за да създадем благоприятно впечатление и да успеем? От съответните умения, от правилния мизансцен, реквизит и гардероб. О, да! И от споделено разбиране за играта на сцената. Естествено, няма как да минем без свое закътано местенце зад кулисите – онова, което в криминалетата се слави като „шкафът със скелети“, а в нашия кротичък житейски спектакъл се явява така нареченият личен живот. И като стана дума за спектакъл, за къде сме без публика?

Случка от миналото: в сезонен хотел половин час след обявеното начало на вечерята, туристите се навъртаха пред шведската маса и объркано се оглеждаха. Достъпът не беше разрешен и те не знаеха къде да се дянат в очакване нелепата ситуация да се промени. Мнозина се притесняваха, че изглеждат лакоми и някак неправилни в очите на другите.

Оказа се, че дежурният служител се беше стреснал от задълженията си. Беше изключил осветлението и се спотайваше зад кухненската врата, сякаш основната цел на представлението не е „ да се усмихне, да покани хората на вечеря и да им пожелае приятен апетит“, а напротив: „извънредно внимателно да се скрие от тях“. Любопитна история.

И, да, любимият Гофман! Актьорът се стреми да поддържа чувство за кохерентност, чрез взаимодействията си с други актьори. Валидно е в театъра и в живота. Постига се само, когато всички са съгласни с дефиницията на ситуацията, с особеностите, очакванията и ограниченията на въпросното представление.

За да има хармония, хората трябва да постигнат съгласие относно личната си роля, социалния контекст и колективните очаквания за поведение в рамките на този контекст. Така, че в реалността нашият герой се очерта като успешен аниматор, но не изглеждаше много правилно да отговаря за вечерното изхранване на туристи. А в театъра? Клони към комедия... Е, има и трагични елементи.

Така че: да живее театърът! Правилно дефинираният и талантливо изигран театър, който очарова публиката, вдъхновява актьорите и създава незабравими положителни емоции! Лесна работата е да мислиш за живота като за спектакъл и да действаш с въображение, желание и удоволствие, нали?

Играйте адекватно житейските си роли, в хармония с другите актьори и за радост на публиката! Сигурна съм, че положителната енергия на предстоящото Благовещение, ще ви зареди и ще

бъде от полза. Природата се пробужда, а добрите събития летят към нас и се редят на опашка, за да ни се случат. Благата вест винаги радва и вдъхновява.

Хубава вечер, добри вести и вдъхновяваща седмица от мен – Даниела Иванова!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Световния ден на маслиновото дърво

26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..

публикувано на 26.11.24 в 06:22

Лесна работа: Като живота в нас и наоколо

Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..

публикувано на 25.11.24 в 17:30

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10
Първа награда за 2023 г., автор Присила Махмудова 15 г.

Радио Варна с покана към рисуващите деца за конкурса „Моята Коледа”

Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..

публикувано на 25.11.24 в 10:48

Насилието над жени започва от думите

На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...

публикувано на 25.11.24 в 08:55

Честваме Св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..

публикувано на 25.11.24 в 07:36
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58