Здравейте! Аз съм Даниела Иванова и много ми се иска в сряда да изпратим месец март с добро и усмивка, за да посрещнем в четвъртък един приятен, ползотворен месец април. Вярвам, че не съм единствена.
Така се случи, че се поизолирахме напоследък. Някои дори се напрегнаха. Но да оставим негативизма! В крайна сметка човечеството винаги е преодолявало изпитанията и е продължавало уверено напред! Доказано е през вековете. Достатъчно е да обърнем поглед от хълма на времето, за да кажем възхитено: „Браво! Шапка му свалям на това човечество! Виж как хубаво се е справяло през цялото време! И сега ще се справи!“.
Да. Какво ли не е преодолявало милото то! Още откакто първата жена посегнала към забранения плод и така променила не само хранителните навици - своите, на другарчето и на поколенията... А нещата продължили да се случват. Е, с разлика в локацията, но пък така динамично се случвали, та чак се наложило да се намеси цял всемирен потоп, за да въведе ред и организация в хорските дела. Времето няма да стигне да издребняваме с още примери. Вярвам, тези са достатъчни, за да заключим, че ние – хората се справяме с всичко. С абсолютно всичко. В конструктивно и в деструктивно отношение.
Пример за второто: с елементарни усилия сме успели да разпаднем дори Римската Империя. Повишени данъци, инфлация, корупция, недостиг на работна ръка. Спретнали сме малко раздори и допълнителни екстри като преяждане и неправилно отношение към важните неща от живота. И ето ти пълен пакет „Разпадане на империя“.
Е, и периодът бил удачно подбран. Липсвали надеждни диетолози, психоаналитици, лидери в областта на самоусъвършенстването и контролни органи..., но това е една друга история. Важното е, че на нас – хората лесно ни се отдава всичко: включително изграждането и разрушаването на империи. И още по-важно: лесна работа е после да се изправим, да поизтупаме прахоляка от ревера си и елегантно да продължим по пътя, дори когато път не се очертава.
Но, връщам се на думата: настройте се оптимистично! Човечеството не се предаде след грандиозната измама с Троянския кон, надживя кредитната криза от 1772 година, голямата депресия, дивите зайци, атакували Наполеон и финансовата криза от 2008 година... Нещо повече: оцеля и продължава въпреки чипса, захарния сироп и други неправилни съставки от менюто си. Колко още доказателства искате, че ще се справи и с един домашен отпуск?
Има и предимства! Аз, например, преди дни бях възхитена, когато ми се наложи да подам документи в една институция. Да, достъпът беше ограничен. Да, изчаках, на входа. Но само секунди, след като се обявих, служител слезе при мен, разменихме документация, получих входящ номер и усмивка. И това направи деня ми чудесен.
Кога друг път, според вас, ще се случи? Вместо да се редим на опашка пред деловодството, деловодството да слезе при нас?
Имате право: след седмица, месец, година... светът, градът, животът няма да са същите... Но ние сме тук. А това е фантастично! Човечеството може да не е перфектно, но изглежда дълготрайно. Лесна работа е да ценим привилегията, че сме живи и уверено да продължаваме напред.
От мен – Даниела Иванова хубава седмица, чудесен месец април и бъдете здрави и доволни от живота! Заслужаваме: и той, и ние
С три поредни спектакъла Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще се включи в 12-ата Нощ на театрите. От днес до 17 ноември театърът ще предложи на зрителите си четири хитови спектакъла със специална пакетна цена. Във фокуса на Нощта на театрите тази година е 80-годишнината от Народния съд, действал в България между декември 1944 и април..
Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет. Това каза Николинка Даскалова - главен секретар на ВСУ „Черноризец..
Подготвя се коледната украса във Варна. Работници поставят дървения постамент на шадравана до Драматичния театър "Стоян Бъчваров". Украса е монтирана и по бул. "Княз Борис I". Светещите гирлянди се поставят около стволовете на дърветата в централната градска част. Живото коледно дърво до театъра все още не е украсено. По традиция..
Коледните пости, наречени още Рождественски пости, започват след Коледни заговезни от 15 ноември и продължават до 24 декември включително. Те са последните многодневни пости за годината. Случва се датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Понякога постът се нарича Филипов, тъй като по традиция започва в..
Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..
Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..
"След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г. (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето), тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. През 2024-а малки и големи читатели ще..