Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В деня за размисъл: Защо държавата неглижира един от най-успешните сектори у нас?

Автор:

На 28 март официално стартира лятното разписание на авиокомпаниите за 2021. За второ поредно лято фирмите в българската авиационна индустрия се опитват да оцелеят на прага на възможностите си в условията на световната пандемия, предизвикана от COVID-19. В деня за размисъл, непосредствено преди изборите, ние от Асоциацията на Българската Авиационна Индустрия (АБАИ) питаме защо държавата неглижира един от най-успешните сектори на икономиката у нас и го е изоставила на произвола на съдбата?

На 25 март ние инициирахме пресконференция, на която за пореден път изтъкнахме неприятната ситуация в бранша. В организацията освен авиокомпании, влизат над 20 родни дружества, в т.ч. авиоремотни бази, оператори, предлагащи услуги по наземното обслужване, учебни центрове, компании, занимаващи се с производство на безпилотни апарати и други.

Авиационният сектор е ключов за възстановяването на българската икономика след „вдигането“ на поредния лок-даун и в условията на кризата, ефект от коронавируса. Не случайно ние от АБАИ настояхме той да стане приоритетен за правителството. Показателен факт е, че вече, въпреки ситуацията, много чужди авиокомпании са се насочили към българското Черноморие, в т.ч. Blue Air, S7, Turkish Airlines, и дори TUI, които се завръщат в Бургас. А защо да не четем заглавия за началото на чартърните програми на родни авиокомпании като Fly2Sky, Holiday Europe, Electra Airways и други, които също биха могли да развият и то ударно туризма у нас.

От вчера, 2 април, започна приемът на заявления за кандидатстване по втората фаза на схемата за държавна помощ за туроператорите, които използват въздушни превозвачи с валиден оперативен лиценз за изпълнение на чартърни полети до Република България с цел туризъм. Мярката е съгласно чл. 26 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. и за преодоляване на последиците. Според нея допустимите кандидати могат да получат помощ в размер на  35 (тридесет и пет) евро за всяка седалка от максималния пътнически капацитет на самолета за всеки полет. Помощта се отпуска за всяка седалка, заета от лице, ползващо туристическа услуга в страната ни, само за полети с капацитет от не по-малко от 100 места. Това обаче съвсем не е достатъчно.

Фирмите в авиосектора посочиха, че без финансова помощ от страна на правителството, ще е невъзможно да оцелеят през 2021. те поискаха минималната сума от 15-20 милиона евро за закрепване на положението поне през предстоящия летен сезон и организиране на чартърната програма. В разпространена днес до медиите информация, компаниите в авиобранша взеха предвид следните факти:

·  Епидемичната обстановка остава неблагоприятна. В съчетание с бавния темп на имунизация (като България по този параметър е на последно място в ЕС), това довежда до невъзможност за разхлабване на ограниченията върху несъществените пътувания в близките седмици.

·  По данни на Eurocontrol, спадът в общия брой полети във въздушното пространство на ЕС и ЕИЗ остава стабилен на ниво от -64% спрямо аналогичния период от 2019 година. Тази тенденция се запазва непроменена от средата на януари 2021 година.

·  По информация на източници, близки до законодателните органи на ЕС, въвеждането на единен имунизационен паспорт, който да позволи на ваксинираните граждани да пътуват свободно с всякаква цел, се очаква на 15 юни. За авиацията това означава че, освен ако не се приложат двустранни споразумения между държави с по-ранна дата, стартът на масовия летен туристически сезон отново ще бъде със значително закъснение спрямо периода преди 2020 година.

·  Източници, близки до правителството на Великобритания, определят като вероятни дати отпадане на забраната за несъществени пътувания 1 юли или дори 1 август. Така България губи значителна част от пътникопотока от един от ключовите си пазари.

·  Липсва активен диалог с други два ключови пазара – Израел и Русия. Стартиралите полети от Бургас до Москва един път в седмицата остават достъпни само за ограничен брой граждани на РФ, попадащи в определени от правителството на РФ категории.

·  Туроператори и авиокомпании масово се оплакват от тенденцията за анулации или резервации в последния момент.

·  Отменени са значителен брой чартърни полети, планирани за март месец от България до всички курортни дестинации в Африка заради задължителната карантина за завръщащите се от Африка. Под въпрос остават около 45 чартърни полета за тези дестинации, планирани за месеците април и май. Трайно безработни са стотици авиационни специалисти.

·  В условията на тотална липса на приходи за редица български авиокомпании, техни служители са натрупали от 5 до 7 месеца неплатен отпуск за последната година.

·  Липсват всякакви мерки в подкрепа на сектора, освен мярката 60/40.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аспаруховци отново на протест заради отсечените дървета

Протестът срещу отсичането на кедрови дървета във варненския квартал "Аспарухово" продължава и днес, въпреки че пет от тях бяха премахнати рано тази сутрин. Жителите се събраха край оградата, поставена от инвеститора, върху която бяха залепени призивите им: "Съд за всички замесени" и "Кой реши съдбата на аспаруховци?".  Поставиха заграждения около..

публикувано на 07.08.24 в 19:15

В Бургас отбелязаха 145 години от създаването на ВМС

Военнослужещите от военните формирования от състава на Военноморските сили, дислоцирани във Военноморска база - Бургас, тържествено честваха 145 години от създаването на Военноморските сили на Република България. Празникът започна с ритуал по полагане на венци и цветя пред Паметника на моряка в Приморския парк в Бургас. Негов финал беше  концертът  на..

публикувано на 07.08.24 в 17:05

Археологическо лято 2024: Обектите, получили финансиране, са 58

Заместник-министърът на културата Амелия Гешева е на посещение в Солницата в Провадия, където акад. Васил Николов - ръководител на обекта, откри символично 20-ия сезон на разкопките, който ще продължи до края на септември. Започна 20-ият археологически сезон на „Провадия-Солницата“ Министерството на културата е финансирало 58 археологически..

публикувано на 07.08.24 в 16:25

Нарушават ли депутатите закона, като не избират нов омбудсман?

Нарушават ли народните представители от два поредни парламента Закона за омбудсмана, като не избират нов обществен защитник? Краткият отговор е ДА! Правомощията на предходия омбудсман проф. Диана Ковачева бяха прекратени предсрочно на 10 април тази година, след като тя подаде оставка, защото беше избрана за съдия в Европейския съд за..

публикувано на 07.08.24 в 15:51

Пуснаха новото осветление на Катедралата във Варна

Катедралният храм "Успение Богородично" във Варна е с ново нощно осветление, съобщи кметът Благомир Коцев. Светлините са пуснати още снощи, 6 август, на Преображение Господне.  "Надали има по-добър ден да върнем светлината по фасадата на Катедралата", коментира Коцев с пост в социалните мрежи. Катедралата във Варна с ново нощно осветление..

публикувано на 07.08.24 в 15:44

Увеличиха на 2 516 лв. минималната заплата за асистентите в университетите

Минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища се увеличава на 2 516 лева със задна дата от 1 април 2024 г, реши правителството. Повишението спрямо действащата минимална заплата за длъжността е 416 лева. За определянето на новия размер на заплащане е използван указаният в Закона за висшето образование..

публикувано на 07.08.24 в 15:35

Националният превозвач променя часовете на полетите си от и до Израел

Националният превозвач продължава да лети до и от Израел с променени часове на полетите заради напрежението в Близкия изток.  Авиокомпанията информира пътниците, че във връзка с получена официална препоръка на летищните власти в Израел, полетите по линията София – Тел Авив – София от 9 до 13 август 2024 г. ще бъдат преместени в светлата част на..

публикувано на 07.08.24 в 15:17