Българите в чужбина ще организират масирана кампания за промени в изборното законодателство. Това съобщи в интервю за Радио Варна Мария Спирова, която от години е сред организаторите на изборните процес в Оксфорд, Великобритания.
Искам да изтъкна пред слушателите, че казано "над киломитрични опашки" не е преувеличено. Няма обаче рационална причина за това.
Друга българка от Лондон каза: "драпахме със зъби и нокти да учредим тези секции, а накрая ни смениха с партийни членове"
Имаше скандални назначения, хора, които смятаха, че ще бъдат охрана, издирвахме защото са председатели на комисии. Разочаровани, те се отказваха. И така беше на много места. Има несходство и неадекватност от поставените от ЦИК лица, които не познават изискванията и правилата.
В изборния ден ние не функционирахме като бозайници, защото за да обработи една комисия 1500-1800 избиратели, не трябва да се прави нищо друго. От 6 сутринта до 9 вечерта. След това започна Троянската война с броенето на близо 2 000 бюлетини. Следва използване на една апаратура в СИК, която е под всяка критика, лаптопът беше възмутителен, ние с телефоните си щяхме да се справим по-добри. И когато най-после се справихме и бяхме готови с протокола, трябваше да чакаме ЦИК да разрешат да разтурим секцията. Ние конкретно предадохме протокал в полунощ след серия нелепи премеждия, като това, че ЦИК не можеха да намерят и обработят имейлите си. Така в 4.20 сутринта ние бяхме пуснати, но други в 7.30 още бяха там. Държавата не можа да командирова хора, които да са отговорни за бюлетините, и мой приятел от Илинг след като преживя 24 часа в секцията там, в която гласуваха 1 600 човека, шофира до посолството, за да им остави бюлетините и всички други консумативи. Всичко това можеше да бъде избегнато, ако имахме подходящо количество секции, дистанционно гласуване, поне пощенско, като цивилизована държава.
Като се имат предивд всички тези премеждия, Вие как оценявате начина, по който гласуваха българите в чужбина?
За мен няма никаква изненада. Аз участвам като член на комисия от дълги години и забелязах, че референдумът на Слави Трифонов с трите въпроса извади огромна активност, която друг път не виждаме, поне в Оксфорд. И това се забелязва когато го мащабираме навсякъде по света. Слави Трифонов е изключително влиятелна личност, огромна звезда сред емигарнтите.
Мислите ли да продължите да се занимавате с избори отново в чужбина, след всичко, което преживяхте?
И още как! Тепърва ще чуят за нас. До края на годината предстоят още избори и никъде по света не заслужават да видят, това което се случи при нас отново. Тепърва българите в чужбина ще организират огромна кампания за натиск на следващия праламент да направи така, че правото на глас и достъпа до подаването , както в България, така и в чужбина, да се изравни чрез средствата на модерните технологии. Или поне пречките, физическите и ирационалните от 19 век, да бъдат прамахнати.
От тук нататък за партиите, които влизат в парламента, трябва да стане ясно, че вотът в чужбина е непредвидим и опитът им да го овладят се взриви в лицата им.
Според Мария Спирова: „Премахването на тези пречки пред гласуването, които са ирационални и от времето на Викторианската епоха, трябва да бъде приоритет на следващия парламент. Правото на глас на българите зад граница и тези в страната трябва да бъде гарантирано с помощта на модерните технологии. Недопустимо е да се повтори това, което видяхме на тези избори”.
По повод организацията на изборния процес в Обединеното кралство, където секциите бяха само 35, Мария Спирова коментира: „ Имаше секции, пред които опашката от желаещи да гласуват беше един километър. В някои СИК-ове гласуваха близо 2 хиляди души. Обработката на техния вот от комисия, която включва 9 човека, мога да нарека само Троянска война и нищо по-малко. И след като тази обработка приключи нелепите ни премеждия с ЦИК продължиха. След като вече сте готови с протокола, трябва за чакате, колкото време се наложи, докато получите разрешение от ЦИК да разтурите секцията. При нас в Оксфорд това се случи към 4:30 сутринта, макар че протокола беше готов още към 21 часа. Колеги от Стратфорд в 7:30 на другия ден още бяха там и бяха във физическо и емоционално състояние, което трудно мога да опиша”.
На въпрос: „Защо тези проблеми се репродуцират на всички последни избори и не се предприема почти нищо те да бъдат отстранени?”, Мария Спирова отговори: „За мен е очевидно, че партиите в предишния парламент имаха нужда да могат да държат гласуването предвидимо и с ниска избирателна активност. В един момент на тези партии им стана ясно, че вотът от чужбина е непредвидим и донякъде опасен и те се опитаха да овладеят процеса. Мисля обаче, че този опит се взриви в лицата им”.
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..