Българите в чужбина ще организират масирана кампания за промени в изборното законодателство. Това съобщи в интервю за Радио Варна Мария Спирова, която от години е сред организаторите на изборните процес в Оксфорд, Великобритания.
Искам да изтъкна пред слушателите, че казано "над киломитрични опашки" не е преувеличено. Няма обаче рационална причина за това.
Друга българка от Лондон каза: "драпахме със зъби и нокти да учредим тези секции, а накрая ни смениха с партийни членове"
Имаше скандални назначения, хора, които смятаха, че ще бъдат охрана, издирвахме защото са председатели на комисии. Разочаровани, те се отказваха. И така беше на много места. Има несходство и неадекватност от поставените от ЦИК лица, които не познават изискванията и правилата.
В изборния ден ние не функционирахме като бозайници, защото за да обработи една комисия 1500-1800 избиратели, не трябва да се прави нищо друго. От 6 сутринта до 9 вечерта. След това започна Троянската война с броенето на близо 2 000 бюлетини. Следва използване на една апаратура в СИК, която е под всяка критика, лаптопът беше възмутителен, ние с телефоните си щяхме да се справим по-добри. И когато най-после се справихме и бяхме готови с протокола, трябваше да чакаме ЦИК да разрешат да разтурим секцията. Ние конкретно предадохме протокал в полунощ след серия нелепи премеждия, като това, че ЦИК не можеха да намерят и обработят имейлите си. Така в 4.20 сутринта ние бяхме пуснати, но други в 7.30 още бяха там. Държавата не можа да командирова хора, които да са отговорни за бюлетините, и мой приятел от Илинг след като преживя 24 часа в секцията там, в която гласуваха 1 600 човека, шофира до посолството, за да им остави бюлетините и всички други консумативи. Всичко това можеше да бъде избегнато, ако имахме подходящо количество секции, дистанционно гласуване, поне пощенско, като цивилизована държава.
Като се имат предивд всички тези премеждия, Вие как оценявате начина, по който гласуваха българите в чужбина?
За мен няма никаква изненада. Аз участвам като член на комисия от дълги години и забелязах, че референдумът на Слави Трифонов с трите въпроса извади огромна активност, която друг път не виждаме, поне в Оксфорд. И това се забелязва когато го мащабираме навсякъде по света. Слави Трифонов е изключително влиятелна личност, огромна звезда сред емигарнтите.
Мислите ли да продължите да се занимавате с избори отново в чужбина, след всичко, което преживяхте?
И още как! Тепърва ще чуят за нас. До края на годината предстоят още избори и никъде по света не заслужават да видят, това което се случи при нас отново. Тепърва българите в чужбина ще организират огромна кампания за натиск на следващия праламент да направи така, че правото на глас и достъпа до подаването , както в България, така и в чужбина, да се изравни чрез средствата на модерните технологии. Или поне пречките, физическите и ирационалните от 19 век, да бъдат прамахнати.
От тук нататък за партиите, които влизат в парламента, трябва да стане ясно, че вотът в чужбина е непредвидим и опитът им да го овладят се взриви в лицата им.
Според Мария Спирова: „Премахването на тези пречки пред гласуването, които са ирационални и от времето на Викторианската епоха, трябва да бъде приоритет на следващия парламент. Правото на глас на българите зад граница и тези в страната трябва да бъде гарантирано с помощта на модерните технологии. Недопустимо е да се повтори това, което видяхме на тези избори”.
По повод организацията на изборния процес в Обединеното кралство, където секциите бяха само 35, Мария Спирова коментира: „ Имаше секции, пред които опашката от желаещи да гласуват беше един километър. В някои СИК-ове гласуваха близо 2 хиляди души. Обработката на техния вот от комисия, която включва 9 човека, мога да нарека само Троянска война и нищо по-малко. И след като тази обработка приключи нелепите ни премеждия с ЦИК продължиха. След като вече сте готови с протокола, трябва за чакате, колкото време се наложи, докато получите разрешение от ЦИК да разтурите секцията. При нас в Оксфорд това се случи към 4:30 сутринта, макар че протокола беше готов още към 21 часа. Колеги от Стратфорд в 7:30 на другия ден още бяха там и бяха във физическо и емоционално състояние, което трудно мога да опиша”.
На въпрос: „Защо тези проблеми се репродуцират на всички последни избори и не се предприема почти нищо те да бъдат отстранени?”, Мария Спирова отговори: „За мен е очевидно, че партиите в предишния парламент имаха нужда да могат да държат гласуването предвидимо и с ниска избирателна активност. В един момент на тези партии им стана ясно, че вотът от чужбина е непредвидим и донякъде опасен и те се опитаха да овладеят процеса. Мисля обаче, че този опит се взриви в лицата им”.
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..
Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..
В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%. Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..
Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..
Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..
Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..
2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени - общо 263 бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...