Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Набират нови астронавти, предимно жени

Европейската космическа агенция /ЕКА/ набира нови астронавти единадесет години след последния подобен конкурс. Агенцията е създадена през 1975 година и досега само 3 пъти е правила подбар на астронавти. Сега Европейската агенция обяви, че искат да подготвят между четири и шест нови астронавти, предимно жени, съобщава „Евронюз“.

Кандидатите трябва да имат научни познания, като идеалната възраст е между 27 и 37 години. Те трябва да знаят английски и по време на обучението си ще учат и руски език, вторият официален език на Международната космическа станция.

Кампанията започне през март и ще продължи до 28 май. Целта на агенцията е да предприеме „истинска смяна на поколенията“, както е уточнено в изявлението. След като периодът на представяне на кандидатури завърши ще започне процес на подбор на шест фази и се очаква да приключи през октомври 2022 г.

Генералният директор на ЕКА Ян Вьорнер от Германия обяви, че Европа е центърът на космическите изследвания. "Европа заема своето място в центъра на космическите изследвания. За да отидем по-далеч от всякога, трябва да разширим погледа си, както никога досега. Този процес на набиране е първата стъпка към това", споделя Вьорнер

Фокусът на кандидатурите ще бъде насочен към жените, тъй като ЕКА иска да разшири половото разнообразие сред космонавтите. Изявлението продължава, че целта ще бъде да работим с други космонавти от европейската агенция, които да бъдат от съществено значение в „новата ера на космическите изследвания.

Европейската космическа агенция е основана през 1975 г. с участието на десет европейски държави, днес има 22 държави. От 1978 г., три години след основаването на ЕКА, има само три процеса на подбор.

Последният е през 2009 г., когато през май същата година са избрани седемте космонавти, които сега действат. Те са шест мъже и една жена от Дания, Германия, Франция, Италия и Великобритания.

Четири месеца по-късно, през септември, шестима от тези астронавти започнаха основното си обучение, тъй като седмият, германецът Матиас Маурер, се присъедини през юли 2015 г. Оттогава няма други назначения в ЕКА. Въпреки това, ще трябва да изчакаме, тъй като това ще бъде следващият 16 февруари, когато агенцията ще даде повече подробности за новата кампания за набиране на космически средства.

Седалището на европейските астронавти е в германския град Кьолн.

„Разнообразието в EКA не трябва да се отнася само за произхода, възрастта, обучението или пола на нашите астронавти, може би и за физическите увреждания“, добави директорът на EКA за изследване на хората и роботиката Дейвид Паркър, който ще стартира за тази цел „Проект за жизнеспособност на парастронавтите“ ", което не беше уточнено в детайли.

Новите космонавти на Европейската космическа агенция ще се обединят с настоящите астронавти на ЕКА, както обясниха източници на „Евронюз“. Сред тях Лука Пармитано, който е кореспондент на тази станция по време на мисията си в Международната космическа станция.

Сред приключенията, които Пармитано излъчи за „Евронюз“ има исторически моменти като първата извънкорабна дейност в открития космос на две жени на МКС или обяснението как микрогравитацията влияе върху човешкото тяло.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00