Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Микропластмасите са заплаха за Черно море

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Микропластмасите, малки фрагменти, повсеместни във водни басейни по целия свят, остават сериозна заплаха за Черно море, пише в. „Сабах”.

Група изследователи от университета „Реджеп Тайип Ердоган” в провинция Ризе установиха, че в морето има повече от 1 милион микропластмасови частици на квадратен километър. Изследванията им също така показват, че микропластмасите често се поглъщат от червен кефал, хамсия, паламуд и скумрия, споделящи морското местообитание.

Изследователите редовно вземат проби от морска вода и утайки в близост до крайбрежните райони, както и от устията на реки, вливащи се в морето, за да наблюдават въздействието на микропластмасите върху морската хранителна верига и да проследяват източника на малки фрагменти.

Юлген Айтан, който ръководи екипа от изследователи от факултета по морска биология, казва, че пластмасите - които се разграждат до микропластмасови частици в морето чрез физически, биологични и химични процеси - са особено застрашаващи за екосистемата.

„Броят им нараства всеки ден, а площта, която покриват, също се разширява.” Според него микропластмасите често се бъркатс планктона, тъй като и двете са с приблизително еднакъв размер, а понякога се смесват с планктона и така или иначе биват поглъщани от рибите, каза Айтан пред агенция Демильорен, предаде БГНЕС.

Тя посочи, че това е и заплаха за човешкото здраве. „Това всъщност е глобален проблем и изглежда няма (море) в света, пощадено от замърсяването с микропластмаси“, добави тя.

Миналата седмица „Грийнпийс“ предупреди за въздействието на пластмасовите отпадъци върху Черно море, което беше обвинено за смъртта на стотици животни. Стотици мъртви патици, чайки и делфини наскоро изплуваха на брега близо до руския курортен град Сочи на източния край на Черно море. Микропластмаса е открита в стомаха на мъртвите животни, заявиха от „Грийнпийс” в Москва през март, подчертавайки, че пластмасовите частици сега са най-големият проблем сред замърсителите в Черно море. Руските власти, от друга страна, са идентифицирали паразитите в телата на животните като причина за смъртта, заявявайки, че са предизвикали различни заболявания. "Няма опасност за околната среда", заяви природозащитната агенция Росприроднадзор.

Според "Грийнпийс" около 108 килограма отпадъци са събрани по време на акция за почистване на бреговете на Черно море миналата година, 94% от които са пластмасови.

Айтан каза, че при проучването си дори са открили микропластмаси в малките организми, наречени зоопланктони.

„Черно море е незащитено срещу микропластмасите. Това е дренажна зона не само за шест крайбрежни страни, но и за 22 други. Повече пластмаси навлизат в морето поради редица фактори, от незаконно изхвърляне до неправилно управление на отпадъците “, добави тя.

Продължаващата пандемия на коронавирус влошава ситуацията, каза Айтан, посочвайки новите материали, които се присъединяват към изхвърлените или намерени в морето боклуци - от защитни маски и ръкавици до пластмасови опаковки на пакети, изпратени от компании за електронна търговия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

82 години от гибелта на Вапцаров отбелязаха във Варна

82 години от гибелта на Никола Вапцаров бе отбелязана днес във Висшето военноморско училище във Варна.  Церемонията се състоя пред паметника на поета в Морското училище.  "Името на Вапцаров традиционно се свързва с вярата. Ние, завършилите Морското училище във Варна, продължаваме да пазим ревностно вапцаровото наследство. Именно..

публикувано на 23.07.24 в 14:35

Осмо издание на фестивала "Сръчко" през август във Варна

Над 50 изложители от цялата страна ще се включат в Осмото издание на фестивала "Сръчко". Той ще се проведе от 2 до 18 август, а шатрите ще бъдат разположени на алеята между комплекс "Морско казино" и сцена "Раковина".  Участие ще вземат занаятчии, грънчари, кожари, текстилни производители, художници, които ще предложат рисувано стъкло, шити играчки,..

публикувано на 23.07.24 в 10:28

Метални топчета произвеждат кислород в дълбините на океаните

Учени обявиха, че са открили "тъмен кислород", който се произвежда в дълбините на океана от бучки метал на дъното и без използването на светлина, съобщава БНР. Около половината от кислорода, който дишаме, идва от океаните. Преди последното откритие обаче се смяташе, че той се произвежда от растения във водата, които фотосинтезират - процес,..

обновено на 23.07.24 в 07:44

23 юли - Международен ден на китовете и делфините

На 23 юли се отбелязва Международния ден на китовете и делфините.  През 1982 г. е приет Мораториум върху търговския улов на китове от Международната китобойна комисия. Празникът се отбелязва от 1986 г., когато Мораториумът започва да се прилага.  В цял свят са недопустими ловът и търговията с китове и делфини, което способства те да се спасят от..

публикувано на 23.07.24 в 07:30

Ден на отворените врати на борда на НИК "Св. св. Кирил и Методий" в петък и събота

Ден на отворените врати на борда на военния научноизследователски кораб НИК 421 „Св. св. Кирил и Методий“.  На 26 юли, петък, от 13 до 17 часа плавателният съд ще бъде базиран на Морска гара-Варна, а на 27 юли, събота, варненци и гости ще могат да го разгледат от 9 до 11 часа. Събитието се организира по случай три години от влизането на..

публикувано на 22.07.24 в 14:46
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 22.07.24 в 12:50
Хуан Миро, Каталунски пейзаж, сюрреализъм

Лесна работа: По-щастливи през лятото

Месец юли е прекрасен. Иска ми се никога да не свършва. Да има още лято, още приказно море и безкрайни слънчеви дни на плажа. Сигурно не съм сама в това. Та кой не обича да има още от хубавото, да получава повече, да преживява повече радостни мигове? Всъщност, като оставим лятото настрана, по-добре ли е да имаш повече? Да печелиш..

публикувано на 22.07.24 в 12:30