Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Белоградец

27
Белоградец

Добро утро, уважаеми слушатели!

Аз съм Ваня Славова, звукорежисьор е Добромир Мързов.

Православната църква отбелязва църковния празник Лазаровден, който винаги е в предпоследната събота преди Великден.

По традиция на Лазаровден се откъсват зелени върбови клонки, които ще красят вратите на следващия ден - Връбница (Цветница).

По стари български традиции и обичаи, подготовката за Лазаровден започва отрано. По-възрастна жена, която отдавна е била посветена в лазаруването, помага на момичетата да разучат песните, които ще изпълняват, обикаляйки селото. По-голямата част от тях пеят, а останалите танцуват, тъй като Лазаровден е празник както на женската хорова песен, така и на танца.

Според народните вярвания стопанката на къщата задължително трябва да дари всяка лазарка със сурово яйце, което символизира безсмъртието. Освен това с него са се разваляли магии и са се правели гадания за бъдещето. Счита се, че къща, която е посетена от лазарки е щастлива и благословена.

Да има здраве и щастие в дома ви винаги!

Днес поемаме към село Белоградец. То се намира на 50 км. западно от град Варна на магистралния път Варна-София. Разположено е на територията на община Ветрино, в югоизточното подножие на хълма „Стана”.

Историята на селото ни връща далеч във времето на траките – тук е цъфтяло голямо тракийско селище – доказателство за това са: шестте могили в района му, многобройна керамика, рисувани плочки, останки от водопровод и много други.

   От траките славяните по-късно наследяват името на селото „Бял-градец”.

Първото българско царство също е оставило следи – останки от малка крепост- ІХ-Х век. От годините на тъмното робство до нас долитат легендите за хубавата мома, която заравят жива със златния й стан, за да я спасят от турците и за похитената мома Стана – станала кръстница на  гората, в която изчезнала.

  По-късно в тази местност се заселват един турчин и един арнаутин. Те променят името на селото от Акшекир на Тюрк-Арнаутлар /до 1934година/. В началото на ХІХ век тук се заселва и махала от кримски татари.

 Освобождението през 1878 година заварва Белоградец като турско село – 281 турски и 42 татарски семейства. Първите българи, които идват тук са двама селяни – овчари от село Върбица и от Котленско – 1894 година.

  През 1900 година се заселват млади семейства от село Равна и село Кривня, Провадийско, а след 1903 година тук намират убежище и препитание стотици бежанци от Странджаско след неуспеха на Преображенското въстание. Дошлите малко по-късно шопи и габровци/1908г./ оформят разнородния състав на заселниците.

Богата е историята на селото, но нямаме ефирно време.

Подновихме селските командировки и днес се насочваме към Белоградец.

Затова започват срещите с местните:


Към Гюлзар се присъедини и нейната приятелка Недибе. И тя пожела да попее..., но нека първо се запознаем с нея : 


Гюлзар и Недибе, с които мухабетът вече не е за пред микрофона.


И двете са доволни от кмета, след песен влизаме в кметството при него.

В Белоградец сме на сладки и сладки приказки в сградата на кметството:


Али Хасанов, кмет на Белоградец... Попитах го за храмовете в населеното място:


Ще отидем пак в Белоградец, да пием вода от новия водопровод.

Наш гид в Белоградец е кметът Али Хасанов.
В неговата компания аз и фотографът Румен Сарандев отиваме към джамията, която е изградена през 1829 година, а е и реставрирана през 2011: 


И от спокойствието на джамията към това в църквата. Посреща ни Стоянка Христова: 

Така мисли Стоянка Христова, но ние смятаме, че надежда има и вярата съществува.


Предаването е "На село".

Време е да посетим овцефермата:

Чухте Назми Маджар за овцефермата в Белоградец.

Ние оставаме в комплекса:

Както чухте Белоградец е добра дестинация за семеен туризъм през уикенда. Може да подишате чист въздух или такъв с аромат на овце, да ги видите, да ги снимате, да ги покажете на своите деца.

Белоградец е известно и с виното си, затова отиваме да проверим на място неговото производство:


Време е да разгледаме масивите в района на Белоградец и да ви кажем дочуване.
За нас селото бе интересно, дано да е било така и за вас!

Хубав ден от екип ни!







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Първият робот в обществена библиотека у нас заработи във Варна

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов.  Роботът се казва Емма и е част от проект,..

публикувано на 22.11.24 в 15:31

Посланието на буквата К

Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..

обновено на 22.11.24 в 13:56

Пореден неуспешен опит за избор на председател на НС, заседанието продължава в сряда

Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати.  Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..

публикувано на 22.11.24 в 13:46

Как да постигаме разбирателство при общуване?

Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..

публикувано на 22.11.24 в 11:03

15-годишният физик Кристиан Ивковски: Трябва да си благодарен за всичко в живота си

15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката.  Кристиан учи в..

публикувано на 22.11.24 в 09:25