Дебатът по Плана за възстановяване и устойчивост се води от хора, които са го чели до 10 страница Това каза вицепремиерът в оставка Томислав Дончев, предаде репортер на БГНЕС.
„Първата ни задача е да върнем разговора към действителността. Защо? Защото се натъкваме на следния феномен - основна част от публичния дискурс е коментар върху коментарите, които е направил някой друг. Той няма никаква връзка с реалността. Националният план за възстановяване и устойчивост безспорно е много важен финансов инструмент, но той е един от много. Като ресурс е 12,6 млрд. лв, една четвърт от цялото финансиране, което България ще получи до 2030 г.“, каза Дончев.
Той уточни, че допълнително има и Оперативни програми, ПРСР, Фонд за справедлив преход, който целенасочено ще инвестира в политиките по декарбонизация, със сигурност в три района в страната – Перник, Кюстендил, Стара Загора.
„Националният план има много важна роля. Това са образно казано най-бързите пари. Две трети от тези 12,6 млрд. трябва да бъдат договорени първите две години, но той не е единствения инструмент. От там идва проблемът. Ако Планът е доста тегав за четене документ, защото основното му тяло е близо 300 страници. Някой, за да говори компетентно по темата трябва да изчете всичко. По тази причина основно дебатът се води от хора, които са го чели до 10 страница. Затова чуваме, че в плана има само асфалт. Съжалявам, колеги, но в Плана изобщо няма асфалт. Това не е повод за хвалба. Не считам, че инвестициите в пътна инфраструктура са нещо лошо. В Плана имало само стиропор, за санирането се ползва фибран и други материали, простете, колеги, но разходите за саниране са само 16%. Би било редно да са повече“, подчерта той.
В същото време Бойко Борисов призова Сдружението на общините да излезе с позиция веднага по отношение на програмата за саниране, ще извадят дейността от програмата, а Дончев добави, че то съответства на направена препоръка от Европейската комисия.
„Ако Планът има специален акцент, това на първо място са зелените политики, които са близо 40% от ресурса; ако има втори акцент, това е образование, иновации и икономическа трансформация. Ние сме се опитали да отворим целия микс от политики“, заяви той и добави, че не са навлизали в теми като пътен сектор и уточни, че милиарди са необходими във водния и железопътен сектор. Борисов беше категоричен, че с един План не може да бъдат разрешени всички проблеми, които има страната ни.
„За 49 инвестиции ние сме се ангажирали с 37 реформи“, заяви Дончев.
Зам.-министър на образованието и науката Карина Ангелиева попита какъв асфалт е видяла опозицията в Плана за възстановяване и устойчивост и подчерта, че в сърцевината му стоят човешките ресурси и икономика, основана на знанието. Тя посочи, че те имат точно обратната цел - да махнат асфалта.
„Струва ми се, че опозицията не познава Брюксел. Брюксел не е нещо страшно, изцяло техническо или несъществуващо, което няма лице. Има фантастични експерти и хора като нас, с които работим и то не от вчера. За мен това е обидно за всичко мои колеги, които работиха и ще продължат да работят по тези реформи. Реално това, което се пропуска е комплексността на целия План за възстановяване и устойчивост“, заяви тя. „Критиците, които смятат, че няма пари за бизнеса виждат само инвестиционните проекти за бизнеса, но нима човешките ресурси не са в полза на икономическото развитие? Никой от опозицията не споменава това, което е тъжно. В сърцевината на този План стоят човешките ресурси и икономика, основана на знанието. Това можеше да стане по един начин до докажем, че реформите, които стартираха в това правителство успяха“, посочи Ангелиева.
Трудността в образованието е, че реформите са невидими в този мандат.
"Най-трудното в системата на образованието е, че реформите са много. Реформирахме изцяло учебни програми, създадохме нормативна уредба, която да гарантира онлайн обучението“, уточни Ангелиева.
„Доказахме, че има изключителна голяма необходимост за модернизиране на образователната среда както отвън, така и отвътре, за да могат след пандемията децата да се върнат не в старите класни стаи, а в една модерна STEM среда, в която могат да работят по проекти, да развиват компетенции и умения, които са свързани с пазара на труда, създаване и креативност. Защо никой не прочете, че в тези STEM стаи, които ще са повече от 8300, ще покрием всички училища в България“, заяви Ангелиева. По думите ѝ няма да има училище, което да няма модернизирана лабораторна среда. „Ще поставим това в контекста и на модернизиране на външната среда, облика на училището. Какъв асфалт? Предлагаме да махнем асфалта от двора на училището и да сложим зелена среда“, обясни зам.-министърът.
От думите на здравния министър в оставка проф. Костадин Ангелов стана ясно, че Планът ще разреши проблеми, които в момента ни отреждат челните места по смъртност и инвалидизация на хора с мозъчен инсулт.
"Ще бъде създаден център за интервенционална рентгенология, в който ще бъдат обучени медици как да действат в първите минути от настъпването на инсулта", каза той.
Средства ще бъдат използвани и модернизацията на психиатричната помощ в България.
"Тя ще засегне 12 държавни психиатрични болници, 12 центъра за психично здраве и 21 клиники, разположени в лечебни заведения", посочи още Ангелов.
В същото време Томислав Дончев коментира, че критиката не е лошо нещо, но когато е аргументирана и има база за сравнение. Според него в случая партии казват колко лош е техният План, но не показват своя. Премиерът в оставка добави, че те не изкарват план за развитие на страната, защото той носи политическа отговорност, а те са отишли в парламента, за да създадат хаос.
„Няма да го видите плана. Аз тайно се надявах да изпаднем в патова ситуация. А ние изпаднахме в цугцванг политическите партии в България. Всеки ход е грешен оттук нататък след отказа на депутатите. Това се казва в шахмата цугцванг – патова ситуация, в която не могат да се победят. Ние вече сме в съвсем друга позиция“, каза Борисов.
„Ние нямаме претенции, че сме писали Библията или един съвършен инструмент. Ние сме използвали потенциала, който има в България, да направим един добър план. Да го поправят, да го изхвърлят, да го махнат, каквото искат да го направят. Ако ние управляваме този план, вече щеше да бъде в Европейската комисия. Щяха дори да са ни го върнали за доработка по различни теми. Щяхме пак да сме го пратили, пак да се е върнал, за да добавим конкретика. Те затова не изкарват този план, защото той носи политическа отговорност. А те се готвят и използват парламента сега за предизборна кампания. Те не са отишли да работят там. Те са отишли, за да създадат хаос“, подчерта Борисов.
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 6 и 7 февруари (четвъртък и петък) за неучебни дни за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи за началото на втория срок на 10 февруари (понеделник) 2025 г. Припомняме, че по-рано днес от Регионална здравна инспекция (РЗИ) във Варна предложиха учениците от всички училища..
Германия ще участва в разследването на последния случай на повреда на подводен кабел между Швеция и Латвия, съобщи днес говорител на правителството в Берлин, цитиран от ДПА, предаде БТА. Говорителят посочи, че Германия участва в операцията на НАТО "Балтийски страж", и каза, че Берлин допринася за разследването. Операцията бе одобрена в Хелзинки на 14..
Вариантът инцидентът със скъсания оптичен кабел в Балтийско море от кораба "Вежен" да е саботаж граничи с нула. Трябва да се провери техническата пригодност на котвата. Това коментира специалистът по морско право д-р Деян Димитров. Припомняме, Шведската прокуратура започна разследване в неделя за "саботаж" при утежняващи вината обстоятелства. Оптичният..
Кибератака спря работата на информационната система на Върховния административен съд и на административните съдилища в страната, предаде БНР. Атаката е била осъществена между 00.00 и 04.00 часа през нощта. Блокирани са Единната информационна деловодна система и сайтът на Върховния административен съд. От пресцентъра на тази институция уверяват, че..
Рекордната сума от 100 550 лева са събрани на благотворителния концерт, организиран от клуба за народни танци "Моряците". Това съобщи за Радио Варна Силвия Матева от "Моряците". "Това е чудовищно голяма сума. Миналата година успяхме да съберем 60 хиляди, сега са почти двойно. Благодаря от сърце на всички, които допринесоха това да се случи. Няма да..
Над 50 катастрофи са регистрирани във Варна и региона за седмица. В периода 20 януари - 26 януари на територията на областта са възникнали 53 пътнотранспортни произшествия, от които 9 тежки. Зад волана са заловени 10 дрогирани шофьори, съобщават от полицията. Пияните с над 1,2 промила са шестима. 3257 са нарушенията за превишена скорост.
Учениците от всички училища на територията на област Варна си остават вкъщи от 29 януари, сряда, до 4 февруари, включително. Това предлагат от Комисията за борба с грипа и острите респираторни заболявания, чието заседание приключи преди минути. Причината е повишената заболеваемост в учебните заведения. Регионалната здравна инспекция във..