Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Момчилово – пазител на българските традиции и фолклор

| обновено на 30.04.21 в 13:32
Снимка: Румен Сарандев

Момчилово е едно от малкото останали села с изцяло българско население, което ревностно пази родните традиции и обичаи. Още с влизането ни с фоторепортера Румен Сарандев, видяхме голяма цветна табела „Добре дошли в Момчилово”. Улиците са чисти и спретнати. Има няколко дървени беседки и голям кладенец, измайсторени собственоръчно от кметския наместник Пламен Петров.


В Момчилово живеят 140 човека. Населението е застаряващо и през последните години намалява. Хората тук са сплотени. Имаме много празници. От 2016 година провеждаме и конни надбягвания, които се радват на голям интерес. Вече имаме обновен храм, на който направихме и нова ограда. Реставрирахме и паметника на загиналите в Първата световна война. Основният поминък на жителите са животновъдството и земеделието. Има обаче недостиг на работна ръка“, каза за „Радио Варна“ Пламен Петров, който е кметски наместник вече трети мандат.

Работа на част от местните жители осигурява арендаторът Радко Янчев. Той е основен спонсор и на футболната гордост на селото – отборът „Бабушки орли”. Основната грижа на Радко обаче си остава земята. Той също се оплака от трудното намиране на работна ръка.


Момчиловци си обичат и почитат празниците. Един от най-големите за тях е Денят на плодородието – 16 юни. На този ден, облечени в традиционни жътварски носии, самодейците от местното читалище влизат в златната нива и със сърпове и паламарки събират първите класове. Това е т.нар. ритуал по разжънване. Какво обаче е един традиционен български празник без звученето на гайдите, народните песни и танците? Огромна заслуга за това имат от НЧ „Христо Смирненски”. Отидохме до там. Посрещна ни читалищния секретар Димитричка Иванова, която ни разказа за историята, дейността и успехите на 109-годишното читалище.


„За Великден сме подготвили хоро на центъра на селото. Ще раздаваме козунаци и яйца. Децата от читалището ще рецитират стихотворения“, каза Иванова.

Гордост на село Момчилово са големите черешови градини. Те се намират от другата страна на главния път. Сред тях се издига висок хълм, на който се намира и паметникът на загиналите в Първата световна война.


Качихме се до него, а гледката от там беше впечатляваща. Вижда се цялото село и красивите зелени поля на Добруджа. Вижда се и храма „Свето Рождение Богородично”, който е построен през 30-те години на миналия век и е наскоро реставриран.

Повече за историята на Момчилово, за живота в селото, за празниците и конните надбягвания, за радостите и тревогите на хората и всички интересни и любопитни места, които посетихме с фоторепортера Румен Сарандев, ще ви разкажем тази събота, 1 май в предаването „На село” от 9.00 до 10.00 часа в ефира на Радио Варна.

Чуйте част от героите в съботното предаване:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00