Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Момчилово - пазител на българското

33
Снимка: Румен Сарандев

Момчилово е малко кокетно селце в Община Ветрино, с красива природа и плодородна земя, с малко на брой, но изключително сплотени жители, които ревностно пазят българските традиции и обичаи. То е едно от малкото останали села с изцяло бългаско население. Още с влизането ни с фоторепортера Румен Сарандев, видяхме голяма цветна табела „Добре дошли в Момчилово”. Улиците са чисти и спретнати. Автомобили в движение не се забелязват. Виждам няколко дървени беседки и голям кладенец. Оказва се, че те са измайсторени собственоръчно от кмета на селото Пламен Петров.


Въпреки богата история и традиции на Момчилово, в последните години населението на селото намалява. На младите не им се живее на село, не им се и работи. Това споделят някои от най-възрастните жители, които срещнах. Сред тях са Георги Стоянов и Димитър Славов.


В Момчилово живеят едно германско и две английски семейства. Отиваме до една от т.нар. английски къщи. Приветливи и с широки усмивки, на прага на дворната врата ни посрещнаха Анди, неговата съпруга и двете им деца. Те идват от Лондон. Нямаше как да не ги попитам защо са дошли да живеят тук.


Говорейки за красивата природа, заобикаляща Момчилово, няма как да пропуснем и огромните черешови градини, които се намират от другата страна на главния път и са гордостта на селото. Сред тях се издига и висок хълм, на който се намира паметникът на загиналите в Първата световна война. Качихме се до него, а гледката от там беше впечатляваща. Вижда се цялото село и красивите зелени поля на Добруджа.


Вижда се и храма „Свето Рождение Богородично”. Построен е през 30-те години на миналия век. Също като паметника, и той е реставриран. За неговата поддръжка се грижи Кармен Георгиева.


Момчиловци си обичат и си тачат празниците. Един от най-големите за тях е Денят на плодородието – 16 юни. Тогава, облечени в традиционни жътварски носии, самодейците от местното читалище влизат в златната нива и със сърпове и паламарки, събират първите класове, разказват местните. Ритуалът по разжънване се извървша традиционно на нивата на арендатора Радко Янчев.

Той осигурява работа на част от местните жители, а освен това е спонсор и на футболната гордост на селото – отборът „Бабушки орли”. Основната грижа на Радко обаче си остава земята. Оплака се, че трудно се намира работна ръка.


Следваща спирка от нашата радиообиколка в село Момчилово е местното читалище. То се намира точно до обновения парк в селото. Посрещна ни читалищният секретар Димитричка Иванова, която ни разказа за историята и успехите на 109-годишното читалище.


Читалището в Момчилово има две големи зали със сцени. И както се случва често на село, в читалището се провеждат празничните банкети. Успехите на самодейците през годините са запечатани в снимки на огромни табла. Има и специална стая, в която са подредени традиционни местни носии, купи, спечелени от самодейците, медали и плакети. Накратко – представете си това място като стаята на славата.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

По празниците хапвайте от всичко по малко

По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на  д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат  жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..

публикувано на 25.12.24 в 16:30

Хлеботерапевт: Месим, за да се смесим

През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..

публикувано на 25.12.24 в 14:20

Момченца са първите коледни бебета във Варна

Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени  1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..

публикувано на 25.12.24 в 13:29

Коледни богослужения за празниците във Варна

Божествена света Литургия в църквата „Свети Атанасий" - старият митрополитски храм на града, беше отслужена днес във Варна от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и предстоятелят - иконом Дончо Александров, заедно със свещеници от енорията.  Сред причестените от митрополит Йоан миряни бяха вицеадмирал Митко Петев, както и Кристиан  Димитров –..

публикувано на 25.12.24 в 12:58

Малкият Галин разчита на "Българската Коледа"

Повече от 20 години благотворитeлната инициатива „Българската Коледа“ помага за подобряване на грижата за децата с тежки заболявания, състояния и увреждания. В двадесет и второто издание призивът е „Да дарим надежда на дете в беда“ чрез осигуряване на съвременна високотехнологична апаратура за ранна диагностика и съвременно лечение.  Даниела..

публикувано на 25.12.24 в 11:10

За смисъла на коледните картички

Всяка година Венета Николова от Варна подарява свои картички на близки и приятели. Рисува ги лично, по вдъхновение, при това всяка е различна от останалите. Любовта към рисуването Венета открива още като дете, но днес рисува, за да радва хората около себе си, а и с благотворителна цел.  Въпреки че все по-рядко си разменяме коледни картички..

публикувано на 25.12.24 в 10:28

Как се отбелязва Рождество Христово

Рождество Христово или Коледа е един от най-важните християнски празници в България, който се отбелязва с дълбока почит и много традиции, съчетаващи религиозни и народни обичаи. Празникът започва с Бъдни вечер (24 декември), когато се събират семействата, за да отбележат началото на празниците и да спазват редица обреди.  На Бъдни вечер българите се..

обновено на 25.12.24 в 10:14