Най-старият български футболен отбор е Славия. Най-титулуваните са Левски и ЦСКА. В момента първенството държи Лудогорец. И това е само на повърхността. Професионалните групи са само две, но в по-ниските нива, където се състезават аматьорите, ври и кипи. Ако се опитате да проследите историята на клубовете от най-долните нива на българския футбол, със сигурност ще попаднете на ФК "Устрем" от село Караманите. Това е може би единственият отбор от т.нар. селски групи, който никога не е прекратявал съществуването си. И през 2021 отбелязва 90-годишен юбилей. Негов треньор от 1969 е Атанас Атанасов, който се свързва с футболния клуб като играч през 1961.
"1931 година е основан футболният отбор. От будни младежи. Първоначално са ритали топка, направена от волска козина или навити парцали. И са ритали нависоко. Състезавали са се за една крина боб или царевица. Ако сте ходили на мачове и някой състезател като ритне топката нависоко, някой от публиката все ще викне, че този ще вземе една крина царевица или боб."
Най-големият успех на футболен клуб "Устрем" е в първенството 90-91 година.
"Ние сме единственият отбор от Варненска област, който не е прекъсвал своето участие в организираните от Футболния съюз в град Варна футболни първенства."
Пари трудно се намират, но има - от общината, от местната кооперация, от спонсори.
"Игрището е от естествена трева. Която по време на мачовете я косим, за да може да се играе. След това я оставяме. После към юли я косим. Правим я на бали. Тук има хора, които гледат животни. Продаваме балите и за един, два, два мача изкарваме пари."
Повече за ФК "Устрем" от вълчидолското село Караманите можете да чуете в звуковия файл.
Важна и заслужена победа за волейболистите на „Черно море“ при гостуването им днес в Бургас на тима на „Дея спорт“. Варненци се наложиха с 3-2 гейма в тежък мач. Успехът изкачи отбора на Дани Милушев на 8-мо място в класирането, като активът на тима е 15 т. „Тръгнахме зле в мача, но след третата част се върнахме в срещата и това ни позволи да..
Лудогорец осъществи рекорден за своята история трансфер на футболист. "Орлите" продадоха нападателя Руан Круз на настоящия шампион на Бразилия и носител на Копа Либертадорес – Ботафого. Ръководствата на българския шампион и един от водещите клубове в Латинска Америка успешно финализираха сделката, а междувременно Руан премина медицинските прегледи в..
Категорична и очаквана победа за отбора на 'Марица"- Пловдив при гостуването във Варна на "Перун 1" в мач от женското първенство по волейбол. Гостите спечелиха с 3-0 гейма, 25-10, 25-16, 25-10. Нямаше съмнения за успеха на маринчанки днес. Втората им среща е утре, срещу тима на "Варна -ДКС". Срещата е от 16.00 ч в Двореца на спорта. Марица игра през..
Два златни медала от един шампионат в рамките на два дни е сериозно постижение. Зад този успех стои името на 18-годишната лекоатлетка на „Евър“-Варна Стефания Любенова. На първенството на България до 20 години тя стана шампионка на 800 и 1500 метра, като в по-дългата дистация постави и лично постижение – 4 минути 45 секунди и 7 стотни. Нейне..
Отборите на Арда и Спартак (Варна) излизат един срещу друг днес в среща от 20-ия кръг на efbet Лига. Двубоят в Кърджали стартира в 17:30 часа, а главен съдия ще бъде Георги Кабаков. С тази среща се дава началото на пролетния дял от шампионата.В подреждането домакините са пети, а варненци – шести, на три точки разлика. Спартак е с доста обновен..
Волейболистите на Черно море днес гостуват в Бургас на тима на Дея спорт в мач от мъжкото първенство, 15-и кръг на Супер Волей. Двубоят от 19:30 часа в зала „Бойчо Брънзов“. След напускането на Франческо Кадеду, който пое Нефтохимик, тимът се води от Андрей Николов. Бургазлии са шести в елита със 7 победи, 7 загуби и 22 точки. Варненци са..
Отборът на Черно море приема Локомотив Пловдив в мач от първия пролетен кръг от efbet Лига. Моряците срещат своя съперник тази събота, 8 февруари от 15 часа на стадион “Тича” във Варна. Билетите за двубоя вече са в продажба и могат да бъдат закупени онлайн в мрежата на Ивентим. Цената им е 15 лева.