Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екоорганизации и МОСВ ще дебатират по важни въпроси всеки петък

Снимка: Архив


Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България” внесе писмо до министъра на околната среда и водите Асен Личев с искане за официална среща до края на месец май. Предложенните мерки засягат следните области: процедури по законите за защитените територии, за биоразнообразието и за опазването на околната среда, наказателни процедури в област околна среда и природа и др. 

"Проблемите в опазването на околната среда и природата са трупани с години и бездействието на предходните правителства доведоха до тяхното задълбочаване. Мандатът на служебното правителство е недостатъчен за справяне с всички нерешени въпроси, затова предлагаме основно мерки, чието изпълнение е възможно в кратки срокове.“ – се казва в писмото.

Предложените мерки засягат следните области: процедури по законите за защитените територии, за биоразнообразието и за опазване на околната среда; наказателни процедури в област околна среда и природа; Черноморско крайбрежие; Кресненския пролом; финансиране за природозащитни дейности; управление на отпадъци; енергетика и климат; Национален план за възстановяване и устойчивост; ГМО и пестициди и др.

Най-неотложни действия, които природозащитниците очакват да бъдат предприети, са:

1. Спиране на застрояването по Черноморието като се издадат указания относно начина на съвместяване на процедурите по ОВОС, екологична оценка и оценка за съвместимост, с цел отчитане на кумулативното въздействие върху природните местообитания и видовете и изграждане на система за строга защита за защитените видове от Закона за биологичното разнообразие.

2. Осигуряване защита на дюните като се публикува цифрова карта на всички досега картирани дюни на сайта на Агенция по геодезия, картография и кадастър (АГКК) и картиране на дюните, които са изпуснати в специализираните карти, и отчуждаване на дюните недържавна собственост.

3. Адекватно обявяване или преобявяване на ключови защитени зони от Натура 2000 по Черноморското крайбрежие и планините, както и приключване на процедурите за обявяване на цялата екологична мрежа съобразно изискванията на европейските директиви, включително за: Странджа, Ропотамо с Корал, Иракли, Шкорпиловци с Карадере, Камчия, Калиакра, Шабла и Дуранкулак, Пирин, Витоша, Кресна и други.

4. Завършване на процедурите по предложения за обявяване на защитени територии и одобряване на планове за управление, внесени в МОСВ, но не придвижени досега: ЗМ Камчийски пясъци, ЗМ Корал, плана за управление на ПП Българка.

5. Незабавно спиране на незаконното чистене на речни корита, прикриващо кражба на инертни материали и унищожаване на крайбрежната растителност, и строго спазване на Закона за водите при подобни дейности.

6. Осигуряване на адекватна защита на вековните гори и дървета, чрез адекватно отразяване на тези гори в заповедите за защитените зони от Натура 2000 и спешно обявяване или възстановяване на статута на съществуващи вековни дървета, които са неправомерно заличени.

7. Разсекретяване на документацията по наказателните процедури на ЕС срещу България за околната среда и биоразнообразието

8. Преразглеждане на решенията МОСВ по дерогации от Директивата за емисиите от промишлеността, които бяха дадени на ТЕЦ Ей И Ес Марица изток 1, Марица изток 2 и КонтурГлобал Марица изток 3 и въвеждане на строгите норми за живак и серен диоксид. Недопускане на изгаряне на отпадъци, биомаса и нефтошисти в големите горивни инсталации като ТЕЦ Брикел, Бобов дол и др.

9. Извършване на екологични оценки и оценки за съвместимост с целите на Натура 2000 на плана за възстановяване и устойчивост и оперативните програми.

10. Строг контрол върху всички процеси на изгаряне на отпадъци и подготовка на нормативна забрана на вноса на отпадъци с цел изгаряне. Забрана за изгарянето на пестициди и преразглеждане на вече издадените разрешителни за изгаряне.

11. Строг контрол и превенция върху разпространението на ГМО, включително и тези получени с нови технологии/методи като CRISPR.

12. Преработване и подобряване на Националната приоритетна рамка за дейности за биоразнообразието.

Пълен списък на всички предложения може да намерите тук

В коалицията „За да остане природа в България” членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация “Биоразнообразие”, Грийнпийс България, Екологично сдружение „За Земята”, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище „Бъдеще Сега”, Сдружение “Агролинк”, Сдружение „Белият бряг”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „Природа назаем”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение „Природен Фонд”, клуб UNECO към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски”, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца”, гражданска група „Да спасим Иракли”, „Граждани за Рила” и WWF Дунавско–Карпатска програма България. Коалицията е подкрепена от още над 50 организации, групи и инициативи. 

Разговор на Нина Милошевич с Катерина Раковска, представител на „За да остаен природа в България“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конституционният съд образува дело по искането на президента за отмяна на текстове от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени.  Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство..

публикувано на 21.11.24 в 19:40

Кога Варна ще има своите градски пространства?

Обживяването на градските райони и създаването на градски пространства трябва да се случва цялостно. Процесът във Варна е дълъг, а проблемът се крие в недостатъчно редовната комуникация между гражданските организации и администрацията. Това заяви в интервю за предаването "Пост Фактум" по Радио Варна а рх. Венцислава Недялкова, председател на..

публикувано на 21.11.24 в 18:25

Търси се директор на СУ "Христо Ботев" в Балчик

Свободно работно място за директор на Средно училище "Христо Ботев" в Балчик обяви Регионално управление на образованието (РУО) Добрич. Настоящият директор Станислав Николов се пенсионира. Мястото е свободно от 8 декември. Трудовият договор е срочен, за шест месеца, за времето докато позицията бъде заета въз основа на конкурс. Желаещите могат да..

публикувано на 21.11.24 в 18:11

Съдът остави без уважение жалбите срещу премахването на бараки на Колхозния пазар във Варна

Варненският административен съд отхвърли исканията на "Пазари" ЕАД за спиране на изпълнението на заповедите на кмета на Община Варна за премахване на повече от 40 преместваеми обекти, в района на Колхозния пазар. Съдебните състави са отхвърлили исканията, защото считат, че твърденията на дружеството за потенциални имуществени вреди от изпълняването..

публикувано на 21.11.24 в 17:08

Няма достатъчно желаещи за съдебни заседатели в Добрич

Няма достатъчно кандидати за съдебни заседатели, алармират от Районния съд в Добрич. Мандатът на досегашните е изтекъл на 1 юли тази година и е удължен поради липса на нови желаещи да заемат позицията.  Ситуацията според съда е тревожна, тъй като част от старите съдебни заседатели са се отказали и това може да доведе до забавяне на делата...

публикувано на 21.11.24 в 16:20

Колко НИ струваха извънредните избори за районни кметове?

Допълнителни 370 хиляди лева ще отпусне община Варна за провеждането на частичните местни избори за районни кметове. С парите ще се платят възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии за балотажа. Първоначално в края на септември общинските съветници гласуваха план-сметката на кметската администрация за частичния вот - 1..

публикувано на 21.11.24 в 15:52

На 10 декември публикуват данните на Индекса за местната почтеност на "Прозрачност без граници"

Окончателните данни на Индекса на местната почтеност за 2024 година на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще бъдат официално публикувани и споделени на 10 декември. Това съобщи във Варна  координаторът на проекта към асоциацията Кремена Чобанова.  Тя участва в кръгла маса в сградата на Областната администрация на тема „Индекс на местната система..

публикувано на 21.11.24 в 15:30