Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Милков: Винаги търся портал за пространствено-времева телепортация по света

Георги Милков
Снимка: БГНЕС

Георги Милков е български журналист с повече от 25 години професионален опит в различни медии, автор и водещ на седмично публицистично предаване по БНТ, дългогодишен специален кореспондент на в. „24 часа“ в Либия, Афганистан, Ирак и главен редактор на списание TREND. Сценарист на документалната поредица „5 минути София“ и пълнометражния документален филм „105 минути София – историята на града“, отличен с Наградата за документален филм на фестивала „Бели нощи“ в Санкт Петербург, Русия. Автор на многобройни публикации по въпроси на международната политика и история, гост лектор в Дипломатическия институт към МвнР.

По време на "Варна Лит" той представи книгите на Георги Господинов "Времеубежище" и  на Захари Карабашлиев "Опашката".

Мартин Николов разговаря с Георги Милков:

- С какво Ви провокираха двете книги?

- Те са опит да се търсят въпроси във времето и пространството, като всеки от нас се изкушава да мисли какво би било, ако се върне назад в миналото или да отиде напред в бъдещето. По-често хората си представяме връщането в миналото, а пътуването напред по-трудно си го представяме и там ни е по-малко уютно. Чрез близките си и с историите от детството отиваме в миналото. В книгата "Опашката" на Захари Карабашлиев събитията като че ли се случват на предела на днешния ден и книгата е по-скоро за утре, докато книгата на Георги Господинов е с много препратки към миналото и в същото време е книга за настоящето. Ако ги поставим една до друга двете книги те са в една координатна система; има интересна пространствено-времева парадигма.

- Къде остава настоящето?

- То остава в главата и в сърцата на всеки един от нас. Ние опитвайки се да се качваме в тези машини на времето (каквито са книгите), трябва да можем да натиснем копчето на настоящето, за да не се загубим във вселената, да не се реем без мисъл и здрава основа. Че живеем  живота си тук и сега и никога повече.

- Ако се прехвърлите в миналото, то не се ли превръща във ваше настояще?

-Сигурно е така, ама от философска гледна точка. Времето и пространството са имагинерни концепции. Няма такава таблица, няма координатна система иначе. Нулата е там, където сме ние. Всеки един човек е отправната точка за време и пространство. Те се променят спрямо всеки един човек. Машина на времето е подход, който е дразнел любопитството на мнозина автори.

- В кой момент от миналото или бъдещето искате да надникнете?

- От детството си чрез книгите непрекъснато обикалям. Понякога на места, на които хората не са стъпвали отдавна; по килери, мазета, скринове. Това ми е доставяло неописуемо удоволствие. Аз съм търсел този портал за пространствено-времева телепортация навсякъде по света: в Африка, в Азия, в Латинска Америка...Там лесно попадаш на хора, които ти помагат за това.

Цялото интервю бихте могли да чуете в прикачения звуков файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политологът и журналист Живко Иванов: Системните партии намериха решение на политическата криза у нас

Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов.  България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..

публикувано на 17.01.25 в 08:15

Frank Allain - The Watcher (FEN): Клишетата са наистина много внимателен акт на баланс

Интервю с Frank Allain - The Watcher (FEN) Английската атмосферична пост блек метъл група FEN идва за първи самостоятелен концерт в България по покана на „EventEase“. Датата е 26-и януари 2025 година, а мястото е малката зала на софийския клуб „Mixtape 5“. На сцената преди FEN ще се качат EMBRACE BY DARK и HISTORIAN. Със съдейстивето на..

публикувано на 17.01.25 в 07:10
Александър Кашъмов

Александър Кашъмов: С поисканите от Сарафов промени има риск от повишаване на непрозрачността

Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..

публикувано на 16.01.25 в 09:40
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 16.01.25 в 08:05

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25