Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Провадия-Солницата от археолозите до работниците

12
Провадия-Солницата
Снимка: Димитрина Дончева

17-ти сезон продължава работата по археологическите разкопки на Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. Едно уникално място, с което всички българи трябва да се гордеем, сподели за Радио Варна ръководителят на обекта проф. Васил Николов,  който е там от първия ден на проучването.

Има още тайни, които трябва да бъдат разкрити в останките на най-стария солодобивен център в Европа, превърнал се в първия праисторически град на нашия континент. Състои се от укрепено с каменни стени селище (цитадела), производствен солодобивен комплекс, ритуално поле и некрополи.

Част от екипа за поредна година е археологът Тодор Дяков. Той отговаря за проучването на две постройки открити преди 2 години. Сградите са били масивни и двуетажни с размери около 10 на 8 метра, като на втория етаж е имало пещи, разказа Тодор Дяков. Най-вероятно и двете постройки са изгорели при много голям пожар, защото останките от тях са в оранжево белезникав цвят. Датират от втората половина на петото хилядолетие преди новата ера и са къснохалколитни, от последния етап на селищната могила, когато вече каменното укрепление не е функционирало.

Тодор Дяков

По думите на археолога в двете сгради най-вероятно са живеели богати и заможни хора, които се предполага, че са свързани със солодобива и търговията на сол.

Големите очаквания от този археологически сезон за Тодор Дяков са свързани с откриването на нов златен предмет в проучването на двете постройки, тъй като преди години в насипа в близост до тях вече са открили един такъв.

Работата по този мащабен и грандиозен обект, чиято площ е около 200 декара,  не може без работници. Близо 40 души са наети на работа – хора от Провадия и близките села. Повечето от тях работят  от няколко години на обекта и тази работа е много важна за тях.

Най-младият работник на обекта е Ангел Павлов от Провадия, който е на 18 години и е ученик в местната гимназия по селско стопанство. Работи за пари, защото му трябват и сподели, че не знае нищо за историческото място. Местните хора се притесняват да разказват за себе си. Срамуват се да бъдат снимани, но са дружелюбни и си помагат в разкопаването на обекта. Не са свикнали на внимание от медии, защото обикновено то е за археолозите. Знаят много добре каква работа трябва да свършат и я вършат прецизно. Не са научили много за мястото и неговата историческа стойност, защото им е достатъчно, че имат работа - нещо, което в провадийските села е рядко срещано. 


Работата в обекта е разделена на по-тежка и по-лека. Първата е за мъжете, които пренасят камъните и пръстта с колички. Втората – за жените, които обработват фино земята около останките и отделят керамиката и другите ценни предмети от обикновените камъни. Всеки археологически сезон е шанс за тях да получават заплащане няколко месеца в годината.


Праисторическият солодобивен и градски център Провадия-Солницата приема посетители от 24 май т.г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световен ден за борба с диабета - 14 ноември

Световен ден за борба с диабета отбелязваме днес по инициатива на Международната федерация за борба с диабета  от 1991 г. През 2006 г. Общото събрание на ООН признава диабета като хронично, инвалидизиращо и скъпо за лечение заболяване и определя 14 ноември да се отбелязва като Световен ден на диабета от 2007 г. При диабет..

публикувано на 14.11.24 в 07:25

Днес са Коледни Заговезни

Денят преди Коледните пости /15 ноември/ е последният ден, в който може да се блажи - т.е. да се яде месо, яйца, млечни продукти. Днес са Рождественските Заговезни - последният ден, в който може да се яде месо преди 40-дневния Рождественски пост (коледни пости), от утре, 15 ноември. Преди Рождество Христово вярващите християни постят, за да се..

публикувано на 14.11.24 в 06:10

Подводният фотограф Пламен Вукадинов: Треперя от вълнение всеки път, преди да вляза във водата

Трудно живея над водата, на мен ми е по-добре във водата, не ми се излиза от нея. Това коментира за Радио Варна известният подводен фотограф Пламен Вукадинов. Нямам никакви намерения да спирам - заставам на брега и няма сила, която да ме спре. Преди да вляза във водата, всеки път треперя от вълнение, каза още той.  Да си подводен фотограф крие и своите..

публикувано на 14.11.24 в 06:05

Радио Брайл ФМ празнува 10 години в ефир - уникален пример за медия с мисия и посвещение

На 28 ноември радио Брайл ФМ ще отбележи десет години от своето първо предаване. В този важен момент Анелия Велинова, изпълнителен директор на радиото, разказва за амбициите, трудностите и успехите на единствената по рода си социална медия в Европа, която работи с отдаденост за нуждите на хора с увреждания и популяризира българската култура..

публикувано на 13.11.24 в 14:52

Варненски студенти се върнаха с медали от Национална олимпиада по компютърна математика

Студенти от Техническия университет във Варна завоюваха с един златен, три бронзови медала и второ място в Националната студентска олимпиада по компютърна математика. 11-ото издание на форума за проведе във Велико Търново, а домакин на събитието  беше факултетът по „Математика и информатика“ на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“...

публикувано на 13.11.24 в 11:01

13 ноември - Световен ден на добротата

На 13 ноември е Световният ден на добротата. Той се отбелязва съвместно с Международния ден на слепите хора и това не е случайно.  Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри хора винаги изпитват вътрешна потребност да помагат на нуждаещите се.  Отбелязването на 13 ноември като Световен ден на добротата е свързано с това, че на..

публикувано на 13.11.24 в 08:34

Отбелязваме Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата

Във Варна от години се говори за по-добри условия за незрящите, за тактилни пътеки по тротоарите, за „говорещи“ светофари и автобуси, но действителността е доста различна от първоначалните намерения, коментира за Радио Варна Христо Шипанов, председател на Регионалната организация на слепите за Варна и Добрич. В регионалната организация..

публикувано на 13.11.24 в 06:37