Георги Първанов - президент на Република България 2002 г. - 2012 г. бе сред специалните гости и лектори на Четвъртата международна лятна академия по лидерство, която се проведе в к.к. "Св. Св. Константин и Елена". Изграждането на лидери като част от държавната политика на България е основният лайтмотив сред темите на престижния форум, в който взеха участие 50 студенти от 11 висши училища в страната. Тази година лятната академия се провежда под знака на 140-годишнината от създаването на Висше училище по телекомуникации и пощи и под патронажа на президента Румен Радев.
Георги Първанов изнесе лекция на тема "Къде се дянаха лидерите?" и представи пред студентите книгата си "Пътуване към паметта. Разкази за политиката.". Още за книгата му и мнението на бившия президент по актуални политически теми потърси Даниела Стойнова. Цялото интервю с Георги Първанов чуйте в прикачения звуков файл:
Във всеки случай ме научи как да се отнасям с моите родители и с хората около мен, със земята, защото наистина беше много тежка работата и сигурно зле платена, погледнато от днешните критерии, но това тогава нямаше значение. Изобщо в българското село земята учи много, така че аз не съжалявам, напротив – радвам се, че съм минал тази школа.
Но все пак как се стига от село до президентството? Наистина ли е необходимо кръв, пот и сълзи или при Вас стана по-лесно?
Не, не е било лесно. Стана в някакъв смисъл случайно, както съм го описал в книгата. Говоря за влизането ми в партията, след това и в ръководството. Там съм разказал случката как от 1000 души делегати ме познаха двама, но в крайна сметка бях избран. След това ми се падна нелеката чест да водя идейната дискусия и да правя идейното развитие на БСП. Досещате се, че това е наистина нещо доста тежко. Разбира се в президентството вече мнозина знаят, добре помнят как станаха нещата. Там даже съм дал едно факсимиле на социологическа агенция, което ми отреждаше 15-о място рейтинг, 40 дни преди изборите за президент. (...)
За мен е интересно, че днес по време на срещата Ви със студентите, когато Ви попитаха кой за Вас е пример за човек, който е добър в политиката, посочихте Симеон Сакскобургготски. Той все пак има доста силен характер...
Да, но не го е проявявал в отношенията с мен и с другите институции. Мъдър и разумен е бил във всички тези контакти и разговори в съвместните ни действия, така че нямам никакви оплаквания, напротив – смятам, че това беше един позитивен период за нас хората, които представлявахме България по това време.
По онова време, каквито и негативи да се откриват, наистина имаше политическа стабилност. Вашата книга е за възстановяване на дебатите в политиката. Сега не само че няма политически дебати между основните опоненти, ами и предизборната кампания предишния път беше вяла. Сега предвиждам, че пак ще е същата. Хората не могат да се ориентират в новите формации.
Много неща има или по-скоро няма. Няма ясни предизборни платформи и послания, няма открит дебат между политиците, които са на най-високо ниво, които дават лицето на една кампания. Изобщо политиката в България много се промени и това не дава гаранция, че ще има добро управление. Не знам как ще се скалъпи правителството, съзнателно използвам този по-фриволен израз, защото става дума за завързване, за скалъпване, а не за нещо стратегическо, което може да работи добре за страната. (…)
Разговаряхте с младите хора за лидерството. Откъде ще се появят според Вас новите лидери, защото наистина имаме нужда и от духовни водачи, но все пак ни трябват и политици, които хем да са подготвени, хем да мислят за хората, а не за себе си?
Не знам. Това е като очакването на месия. Да не се наемам да спекулирам, посочвам възможна партия или общност. Времето ще си изиска и ще си наложи лидерите. В това не бива да има съмнения. Аз виждам много млади хора, които са кадърни, които имат качества. Да бъда откровен – виждам и по-стари, наложили се отдавна лидери, които пречат, препятстват за това да излязат кадърните. Лансират онези, които са послушни. Така няма да стигнем далече – говоря и за отделните партии, най-вече и за нацията.
Няма ясна представа какво се случват със средствата отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинския съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него, одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..
Обяснението на синдикалния лидер на КНСБ Пламен Димитров защо имаме такава предложена макрорамка на бюджет 2025-та е, че вината е на депутатите, които тази пролет гласуваха единодушно разходи, които сега се питат "от къде са?". В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той припомни, че тогава те са гласували изменение на закона на МВР,..
Местните данъци и такси не трябва да се вдигат според варненските представители на ИТН. В обзорното предаване „Позиция“ Ивайло Костадинов припомни, че такава е била позицията и на самия кмет Благомир Коцев в началото на неговия мандат. „Ако това намерение, което предлагат днес от администрацията, присъстваше в предизборната му платформа, дали..
Документалният филм „Чистота или смърт“, разказващ за зависимостите от алкохол, наркотици и хазарт, ще има премиера във Варна този петък, 13 декември, от 19:00 часа в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Шест герои застават с лицата си пред камера, за да споделят своите лични истории. Документалната лента имаше премиера и..
В рамките на тази седмицата ще се разбере дали ще бъде съставено правителство или не. Политическите партии вече водят неформален диалог. Това каза политологът Атанас Радев. Според него индикация за това е поведението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова и заявките и по отношение на това какво трябва да свърши парламентът в идните..
С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията. Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..
Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..