Завръщането на двойката египетски лешояди в гнездото им в скална ниша над Провадия развълнува за поредна година жителите на града, както и всички природолюбители и защитници. На 1 юни – Международния ден на детето се излюпи и първото бебе лешоядче на провадийското семейство, чийто вид е защитен и за него полагат грижи от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ с помощта на сътрудници по места и много доброволци. Възможно е съвсем скоро да се излюпи и второ бебе, защото обичайно провадийската двойка има по две яйца.
Меджнун Адемов, учител по учител по философия в Професионалната гимназия по селско стопанство "Земя" в Провадия, е сътрудникът на БДЗП в града на Крепостта Овеч. Повече от 10 години посреща и изпраща една и съща двойка лешояди. Вече обучава и ученици в опазването на птиците, като първите им уроци са свързани с изучаването на вида, миграцията и размножаването им.
Всяка година защитниците на птиците се нуждаят от подкрепа, след като се родят малките. Сега е нужна храна, която да се поставя по два пъти на ден в близост до гнездото, за да се хранят родителите по време на растежа на малкото. Имаме нужда от подкрепата на ферми, в които се отглеждат животни, които не са третирани с лекарства, каза Меджнун Адемов, за да се осигури храна на лешоядите. Нужни са и доброволци, които денонощно да наблюдават гнездото, когато дойде време за първия полет на малките. Наблюдението се извършва в близост до гнездото със специална техника, а целта е да се наблюдават малките при първия полет, защото, ако той е неуспешен – лешоядчетата падат или се заплитат в клоните на дървета и много често загиват.
Над 10 години животът на защитения вид в гнездото на лешоядите над Провадия се наблюдава денонощно с видеокамери.
За всички тези години в Провадия сме свидетели на излюпването на 14 малки бебета-лешояди и успешното им отлитане от гнездото, разказа още Адемов.
България и в частност Провадия са иноватори в света по наблюдението на защитените птици в дива среда, защото това се случва за първи път у нас, допълни Адемов. След страната ни подобно наблюдение започва в Израел и Армения, а в момента чрез нашите камери животът на египетския лешояд се наблюдава от 140 страни по целия свят.
Египетският лешояд – свещената птица с индиански профил, е най-дребният и единственият мигриращ от четирите вида лешояди, срещащи се в Европа. С размах на крилете до 180 см и дължина на тялото 60–70 см, той е известен още под името „малък лешояд“.
В момента египетският лешояд е световно застрашен вид с тенденция към намаляване на неговата популация, което го прави една от най-бързо изчезващите птици на планетата. В миналото видът е бил повсеместно разпространен на територията на България.
Тенденцията към намаляване на популацията на египетския лешояд и нестихващите заплахи, пред които е изправен видът като поставянето на отровни примамки, незаконното убиване, токови удари и сблъсъците с ветрогенератори, прави неговото оцеляване все по-трудно. Ето защо от БЗДП работят за подсилване на Балканската популация на египетския лешояд чрез алтернативни подходи – отглеждане на птици на затворено, които да бъдат пуснати на свобода с надеждата те да сформират двойки и успешно да се размножават.
Нека заедно помогнем на дете в нужда. Затова призовават организаторите на второто издание на благотворителен концерт в Балчик, който ще се състои на 15 ноември. Инициативата в подкрепа на деца в нужда "Прави добро, предай нататък - следва продължение" започва в 18.30 часа в концертната зала на читалище "Паисий Хилендарски 1870". Участват..
1,80 лева за килограм е средната цена за зелето на Кооперативния пазар според репортерска проверка на Радио Варна от тази сутрин. Някои продавачи правят отстъпка за количество - при закупуване на над 10 кг., цената пада на 1,60 лв. Миналата година зелето кьосе се продаваше на 1,20 за кг., а ръстът на цената му този сезон е осезателен. Необходимите..
От това как се храни едно дете зависи как ще се развива – дали ще има оптимален растеж, дали ще разгърне заложения у него потенциал като умствен капацитет, физически дадености и т.н., коментира проф. д-р Дарина Найденова, специалист по хранене и диететика, която преподава в Медицински университет – Варна и е председател на Националната асоциация..
Чудесна дата е днешната. Четири единици. Изглежда красиво, звучи обещаващо - като всичко, в което влагаме допълнителни очаквания. Не винаги оправдани, но това е друга тема. Нали тръпката е до голяма степен в очакването? Радвам се на днешната дата, но нямам предвид, че Венера влиза в Козирог, нашите стандарти се повишават, по-ясно виждаме..
Каролин и Юрген Пилес са немско семейство, което от три години е избрало за свой втори дом балчишкото село Соколово. Имат бизнес в Германия, който съумяват да движат и от хоумофиса си в България. В знак на благодарност за отношението, което получават у нас, организират благотворителни акции за местната болница, която наскоро получи пето дарение от..
За девета поредна година Радио Варна организира конкурс за детска зимна рисунка . Темата е „Моята Коледа”. Публиката ще определи и специалната награда „Най-харесвана рисунка" с гласуване във фейсбук страницата на медията. И тази година журито ще се състои от трима различни специалисти – един графичен дизайнер, галерист и преподавател по..
Пазител и на сираците и бездомните, на народните лечители, знахари, войни и на хората, поели на дълъг път. Свети Мина закриля и жените помага им да заченат, скрепява разклатените бракове. Имен ден празнуват: Виктор, Виктория, Минчо и Минка. Известен чудотворец, Св. Мина е покровител на сираците и бездомните, на всички народни..