Георги Господинов е един от най-четените съвременни български писатели, чиито книги са превеждани на над 20 езика. В откровен разговор с Даниела Стойнова той споделя мисли за бъдещето, миналото, за времеубежището – сакралното място за завръщане, за научените и ненаучените уроци.
„За човек, който обича света от вчера, този роман не беше лесен. Той се разделя с една мечта по миналото или с това, в което то се превръща. Писах (и трих) за смесването на времена, когато паметта, лична и обща, си събира багажа и си тръгва. За новата обсесия на Гаустин и дискретното чудовище на миналото, което идва срещу нас. За времеубежищата, които строим, когато сегашното не ни е вече дом”, казва Господинов за последния си роман „Времеубежище“.
Това което живеем - времето, в което се намираме, е непрекъснато реактивиране на неща, които си мислим, че са минали, коментира авторът на „Физика на тъгата“, в контекста на случващото се в житейски аспект – обществен и политически.
Нашият проблем е, че ние можем и в миналото да се спънем и много често влизаме отново там, където сме били по два, три, четири пъти, убеден е писателят.
Затова ми беше важно да напиша този роман, той да излезе сега, защото ми се струва, че това е в във въздуха не само в България, но и за света.
Копнежът на човека да се приюти и да намери убежище в някой минал щастлив период на собствения му живот е всеобщ, казва Господинов.
Той посочи, че е направил доста питания и проучвания сред познати - кой период биха избрали, ако могат да се върнат. По думите му много хора свързват бленуваното десетилетие с детството и младостта си.
Той призна, че неговото времеубежище са 60-те години, защото би искал да преживее това, през което неговите родители са преминали.
Според него в България имаме предимство, защото тук са се сменяли много бързо различни епохи. Необходимо е изграждане на рефлекс за грешките от миналото, за да не се повтарят, мисли писателят.
„Дядо ти и баба ти са живели в една епоха, майка ти и баща ти в друга, а ти си живял наполовина там и наполовина тук. Това непрекъснато лутане в различни времена е много важен опит. За нас това вече е deja vu, цялата тази тревожност, че не си в собственото си време“, поясни Господинов.
„Когато си в точното време, не си на точното място - винаги се разминаваш“, заяви писателят.
Цялото интервю на Даниела Стойнова с Георги Господинов чуйте в звуковия файл:
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..