Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибарите на Морска гара: У нас нищо не се променя, защото рибата се вмирисва от главата

2
Снимката е илюстративна
Снимка: архив

Нито лошото време, нито вятърът са пречка за най-страстните рибари.

На кея пред Морска гара винаги има смелчаци като Георги Иванов, според когото  даже е добре да има вълни. Той лови риба защото пенсията стига само за киселото мляко, а за хляб и нещо друго трябва повече.

За друг от рибарите - Даниел Василев риболовът на кея е почивка. Той работи шест месеца в годината в Италия като готвач и се прибира във Варна, за да си почива.  Разказва, че заплатата му като обикновен готвач е около 2 000 евро и с тях си покрива разходите, плаща си данъците и даже му остава. Тук дори и да работи като шеф-готвач едва ли би стигнал тази сума, съмнява се рибарят. През смях обяснява, че ако хване златната рибка, ще си поиска нова по-добра държава. Даниел Василев не вярва, че нещо зависи от всеки нас, защото рибата се вмирисва от главата, защото тук нищо не се променя. Политиците у нас са все едни същи, те са от времето на Бай Тошо, казва Василев. Завъртяха се едни нови, взеха каквото можаха и се върнаха - кой в щатите, кой в Англия, който откъдето е дошъл, допълва той и заключава: "Нищо не се променя в държавата, само датата." А на предложението да се кандидатира сам отговаря, че няма да издържи дълго, защото никой у нас не търпи промените.

Чуйте целият разговор на Даниела Стойнова с двамата рибари:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17
Димитър Ганев

Димитър Ганев, "Тренд": Най-големият проблем за българите са високите цени

32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..

публикувано на 08.02.25 в 12:10

Как да не купим фалшив парфюм за 8 март?

Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..

публикувано на 08.02.25 в 12:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Катя Пеева, БНР: Гърците още не са стигнали до апогея на протестите

Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"От Киноцентъра до музейната витрина" - носии от филма "Капитан Петко войвода"

По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..

публикувано на 08.02.25 в 10:25

Механична плетачна машина

Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..

публикувано на 08.02.25 в 09:48