Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приемствеността между поколенията художници - акцент в проекта "Портрет на Варна в сто живописни платна"

3
"Последният талян" на Георги Кенаров в проекта "Портрет на Варна в 100 живописни платна"
Снимка: @art.markoni

До 13 юли галерия "Арт Маркони" във Варна предлага на публиката възможност да видят един пъстър и необикновен проект - огромен и многолик портрет на морската столица от 100 картини живопис от 40 автори от различни поколения.
Един от идейните акценти в този "Портрет на Варна в сто живописни платна" е приемствеността,  постигната от една страна с участието на няколко семейства художници, а от друга - с участието на бивши и настоящи преподаватели и възпитаници на двете училища по изкуствата във Варна - НУИ ”Добри Христов” и СУХНИ "Константин Преславски". В тази втора линия на приемственост се откроява присъствието на Георги Кенаров - един от най-младите варненски графици и преподавател в Националното училище по изкуствата, заедно с четири негови ученички - Стела Николова, Неда Доганова, Александра Попова и Деница Милен Маринова от 10 "в" клас. 
"Имах известни резерви, но когато се върнах в училище след срещата с Ваня Маркова, точно тези четири момичета изведнъж се появиха и веднага приеха предизвикателството. Те имат хъс за работа и не се притесняват от това творбите им да бъдат представени заедно с големи варненски автори даже мисля, че се притесняваха по-малко от мен" - споделя художникът. - "Децата нямаха готовност, но поставихме задачата и те работиха изключително сериозно и я изпълниха отлично. Някои от техните картини вече имат нови собственици, което е чудесно начало за тях показва, че нашата идея за приемствеността в изкуството е осъществена. Даваме им добър старт и оттук нататък всичко зависи от тях."
За своите лични търсения Георги Кенаров споделя, че дълго време е работил по свой проект "Портрет на Варна" и дълго е търсил нов обект, който да е натоварен със символика за нашия град, да е благосатен в живописно отношение и да е интересен за публиката. "В един момент обаче се сетих за едно място, което има магично значение за Варна - последният талян в района на Траката и реших, че трябва да го нарисувам. Това е нещо, което вече почти не може да се види, в същото време, тъй като отива много, много навътре в морето, има интересна перспектива, всеки зрител може да си фантазира какво се случва някъде там, далече навътре в морето... Притеснявах се как триптихът ще се впише в общия проект, но Ваня Маркова ме окуражи,че всъщност той ще успокои общата пъстрота и експресия и точно така стана - когато ги видях в голямата мозайка и аз се почувствах успокоен... Харесвам много Варна, опитвал съм се да живея на други места, но това да не виждаш морето, да не чуваш чайките дни и месеци... не е за мен! И това не е артистична поза, всеки който обича Варна ще ме разбере.“
Георги КенаровГеорги Кенаров е представител на най-младото поколение графици във Варна, възпитаник на НУИ „Добри Христов"- Варна и Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" със специалност "Графика" при проф. Христо Цацинов. Участва в сборни и тематични изложби в България и Румъния, както и в няколко издания на Международното биенале на графиката във Варна. Миналата година подреди и първата си самостоятелна изложба в родния град. Преподава "Графика" в НУИ "Д. Христов". Председател е на Сдружението на варненските художници.
Цялото интервю на Валерия Василева с Георги Кенаров за работата по проекта, обучението на младите художници и приема в НУИ "Добри Христов" можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сдружение VarnaSpaces отбелязва третия си рожден ден

На 18 януари сдружение VarnaSpaces ( Пространствата на Варна ) отбелязва третия си рожден ден. Купонът е от 18 ч. в HashtagSTUDIO (Варна, ул. "Хан Аспарух" 2) и са поканени всички, свързани с дейностите и каузите на сдружението, както и гражданите с отношение към средата, в която живеем. Освен музика на живо и голяма торта, организаторите..

публикувано на 18.01.25 в 15:40

Смелият поет, който казваше истината: 90 години от рождението на Дамян Дамянов

Дамян Дамянов е голям поет, при него няма лъжа и фалш. Това заяви пред БГНЕС неговата съпруга поетесата Надежда Захариева. На 18 януари отбелязваме 90 години от рождението на големия български поет, който е роден през 1935 г. в град Сливен. „Дамян Дамянов беше един талантлив човек, един раним и свръхчувствителен човек. Той в никакъв случай не..

публикувано на 18.01.25 в 09:48

Празнуваме Атанасовден

Православната църква почита днес паметта на Свети Атанасий Велики. Празникът се нарича още Зимен Атанасовден , тъй като църквата почита светеца и на втори май - деня на смъртта му, известен като Летен Атанасовден. Свети Атанасий Велики е определян като "баща на православното богословие", защото аргументира богословски и..

публикувано на 18.01.25 в 09:43

Изчистиха незаконното сметище до Тубдиспансера

Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..

публикувано на 17.01.25 в 15:25

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 17.01.25 в 14:12

Веселина Илиева е новият ръководител на Ботаническата градина в Балчик

В средата на месеца дългогодишният директор Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка, след като през 1991 година започва работа като биолог в УБГ Балчик, а впоследствие и ръководител. В периода от 2007 до 2014 г. застава начело на Екопарк – Варна, а от 2014-а досега ръководи Университетската ботаническа градина в Балчик. За 33 години трудов стаж в..

публикувано на 17.01.25 в 13:42

Именичката Антоанета Петрова: Обичам този ден повече от рождения си

Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е  първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..

публикувано на 17.01.25 в 10:50