Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С фасове, пластмасови бутилки и капачки са пълни плажовете ни през лятото

2
Паша дере
Снимка: Димитрина Дончева

Фасовете от цигари, пластмасовите бутилки и капачките са основните замърсители на плажовете в България, каза за Радио Варна Сабира Сталберг от НПО „Черноморска мрежа“. Тя и нейни колеги от неправителствени организации от Румъния, Грузия, Гърция и Украйна са изработили съвместни кратки видеоклипове, в които показват замърсяването както на брега, така и в дълбините на Черно море. Видеата са публикувани на сайта https://marliter.bsnn.org/, който осигурява достъп до информация за Черноморския басейн, проектиран за нуждите на морските страни  - България, Грузия, Гърция, Румъния и Украйна и включва информация за мониторинга и състоянието на морските отпадъци. Насочен е и към трансграничното замърсяване и намаляването му в Черноморския басейн.

Съдържанието на видеоклиповете е насочено към хората от всички възрасти, разказа Сабира Сталберг. Самата тя е участвала в заснимането на повечето от клиповете. Състоянието на българското крайбрежие се наблюдава целогодишно, но когато започне летният туристически сезон боклуците по плажовете рязко се увеличават. Най-замърсени са свободните зони по плажовете в Камчия и Шкорпиловци, каза още тя.

Подобно е състоянието и в другите страни от Черноморския басейн, а в Констанца, Румъния проблемът се усилва и от отпадъците изхвърлени в река Дунав.

Няма едно просто решение на този проблем, категорична е Сабира Сталберг. Отпадъците са дълготраен проблем. Според нея страните членки на ЕС работят повече за опазването на чистотата на Черноморския басейн, отколкото останалите, защото на тях им се налага да спазват наредбите на ЕС. Разликата между тези страни се вижда дори и в количеството доброволци, които почистват плажовете. В страните членки на ЕС те са повече от тези, които не членуват в съюза.

За да има ефект от работата на всички, които работят за чисто море и плажове, трябва да се започне още от обучението на малките деца – да ги научим да не изхвърлят отпадъците си и да им даваме добър пример за това.

На второ място трябва да се осъществява сериозен контрол върху всички фирми и институции ангажирани със събирането на отпадъците.

Сабира Сталберг посочи, че според нея у нас има много сериозен проблем със законодателството, когато става дума за отпадъците и употребата на пластмаса. Трябва законът да се прилага и контролира, но често наблюдаваме точно обратното. От своя страна гражданите трябва да упражняват правото си да питат и да контролират, за да знаят повече за опазването на чистотата на плажовете и морската вода.

Добра новина е, че ЕС забрани от това лято използването на 8 вида пластмасови изделия за еднократна употреба в целия ЕС. Европейската директива трябва да бъде въведена и приложена в националното законодателство на всички страни-членки до 3 юли 2021. Забраната ще бъде въведена и в нашия закон за управление на отпадъците, съобщиха от Министерството на околната среда и водите. Според нея вече няма да се използват пластмасови чашки, сламки и прибори за хранене /чинии, вилици, лъжици, ножове/.

Според еколози, обаче, у нас забраната на пластмасови изделия ще се забави.


Паша дере

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите гласуват отмяна на либерализацията на тока

Тази седмица депутатите гласуват на второ четене либерализацията на тока да се отмени с една година, тоест да бъде факт през юли 2025 г., предаде БГНЕС. В пленарна зала ще се гледа и Проект на решение за подкрепа на предложената от Министерския съвет актуализирана Пътна карта за климатична неутралност на Република България. Очаква се на второ..

публикувано на 23.04.24 в 19:58

Утре е крайният срок за партии и коалиции за регистрация в ЦИК

Изтича срокът за регистрация на партиите и коалициите за регистрация в ЦИК за участие в изборите за национален и европарламент на 9 юни. Крайният срок изтича в 17.00 часа на 24 април. От 25 април Централната избирателна комисия започва да приема документи от инициативни комитети и за независими кандидати за Европейския парламент. До вторник общо 10..

публикувано на 23.04.24 в 18:20

ПП-ДБ подписаха споразумение за общо явяване на изборите

Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов и Атанас Атанасов подписаха официалното споразумение за явяване на изборите 2 в 1 на формациите им "Продължаваме промяната - Демократична България", съобщава БНР. Така коалицията ще се яви заедно на трети поредни избори. До момента две от по-малките формации в досегашната ПП-ДБ обявиха излизане от коалицията..

публикувано на 23.04.24 в 17:53

"Средна европейска класа" напуска ПП-ДБ

Още една партия напуска ПП-ДБ – след Зелено движение, и Средна европейска класа обяви, че няма да участва на предстоящите избори с ПП-ДБ и напуска обединението, съобщи БНР.  "Основната причина е нашата твърда и последователна политика срещу порочните практики в модела на управление на ГЕРБ и ДПС. Повече от 12 години сме последователни в нашите..

публикувано на 23.04.24 в 15:53

Вкарват в съда двама, пребили до смърт мъж в Добрич

Двама мъже от Добрич са предадени на съд за убийство, извършено с изключителна жестокост на улица в града. Разследването по случая е започнато на 21 октомври 2022 г., след като жертвата 52-годишен мъж е намерен в безпомощно състояние, а впоследствие умира в многопрофилната болница. Обвинените за тежкото престъпление са на 23 и 30 години. От назначената..

публикувано на 23.04.24 в 15:49
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков.

Министър Цоков за коклюша: Засега не е нужно носенето на маски или дистанционно обучение

Според здравните експерти засега не е нужно да се въвежда носене на маски или дистанционно обучение във връзка с нарастващите случаи на заболели деца от коклюш. Това обяви в Шумен образователният министър проф. Галин Цоков, цитиран от БНР.  Министерството следи за ситуацията, но към момента положението се преекспонира основно медийно, коментира..

публикувано на 23.04.24 в 15:37

Темата "Черноморска бодлива акула" бе дискутирана сред рибарския бранш във Варна и региона

Среща на тема "Черноморска бодлива акула" се проведе във Варна по инициатива на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море и за Черно море (ГКРСМ) със съдействието на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и Местната инициативна рибарска група Шабла-Каварна-Балчик. Едно от предизвикателствата пред бранша, не само у нас, но и..

публикувано на 23.04.24 в 15:21