България е една от малкото страни в света, които имат отряд за пещерно спасяване. Години наред организацията няма нито сграда, нито бюджет. В началото на тази година пещерните спасители получават помещение до Пещерния дом край Карлуково. И започват неговото обновяване. Правят го само и единствено със собствени средства. Работата обаче върви бавно. За това в момента има организирана кампания за набиране на средства за превръщането на базата в модерен спасителен и обучителен център.
В България пещерните спасители са около 80 души. Варненецът Даниел Димитров е един от тях. Запалва се още в гимназията.
"И общо взето от 2011 година се занимавам с пещери. Като съм имал периоди, в които не съм бил чак толкова активен, но към момента смятам, че съм един от по-активните."
Интересен факт от биографията на Даниел Димитров е, че той е единствения лекар сред пещерните спасители в Североизточна България.
"При всички положения помага, защото подготовката, която дава една такава школа, има много приложения в тази спасителна дейност. Макар че тук спецификата е толкова голяма, че каквато и друга подготовка, дори и планинското спасяване, не може да се приложи напълно под земята. Има строго специфични аспекти - тясно, мокро, влажно, тъмно. Много малко е проучена областта на медицинското управление на травми в такива условия."Основната цел пред пещерните спасители в момента е ремонта и окомплектоването на спасителния център.
"Липса екипировка, липсва материалната база, където да се помещава пещерното спасяване. Където да се обучават кадрите."
Има и други проблеми, споделя Даниел Димитров. Повече чуйте в звуковия файл.
С конференция във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на екскурзовода. Събитието започва от 10 часа в петък, 21 февруари, в зала 4 на Фестивалния и конгресен център при вход свободен. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Общинският съвет в Балчик одобри днес Белият град да подпише споразумение за сътрудничество с турската община Мармарис. „В резултат на подписания договор на 18 юни 2008 година за побратимяване между Община Балчик и Община Армуталан, Република Турция, през годините имахме активни контакти с нейното ръководство, а творчески колективи и спортни клубове..
Централната улица "Св. св. Констанитн и Елена" в кв. "Виница" е почистена до асфалт, обработена е против лед. Страничните улици обаче са истинско предизвикателство за автомобили и пешеходци. Тротоарите също са заледени и на по-стръмни улици са опасни, казват живеещи в района. Чуйте репортажа на Мартин Николов: Пътната обстановката във Варна днес е..
Дарителска кампания за създаване на образователни еко работилници в училища и детски градини провеждат от Академията за рециклиращо изкуство/Recycle Art Academy във Варна. Целта на тези работилници е децата да се учат да пазят природата , каза за Радио Варна Наталия Николова от организацията. Малчуганите ще научат повече за рециклирането,..
Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни. В следващите две нощи се очакват..
Тази сутрин в Добрич са били измерени рекордно ниските -20.1 градуса , според данните на НИМХ към 5.00 часа. Там е и най-студено в цялата страна. Досегашния рекорд за минимална стойност на тази дата е от 1984 година, когато са били отчетени -18.4 градуса. В момента в Добрич е -19 градуса , а снежната покривка е 27 сантиметра. Най-много сняг е..
Когато автобусът закъса и ти се наложи да се разходиш из снежна Варна и да повървиш 5-6 километра, виждаш и романтичната страна на изненадалата ни зима...през февруари. Леко си затваряш очите, мижаш (най-вероятно заради снежинките) за непочистените и необработените улици и тротоари и се радваш, че под обувките ти скърца сняг. Снимки: Даниела Стойнова..