Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелени, но не и бедни

Един от ключовите финансови инструменти, които ще подпомагат прехода към зелена икономика е Фондът за справедлив преход /ФСП/ на стойност 17,5 милиарда евро. С тези средства ще бъде оказана подкрепа за регионите, които ще бъдат засегнати от прехода към зелена икономика. По този фонд България ще получи 1,3 милиарда евро, за да се справи с предизвикателствата от отказа от въглищата като източник на енергия. Фондът гарантира, че никой няма да бъде изоставен по пътя към по-зелена икономика.  Българският евродепутат Андрей Новаков e категоричен, че средствата трябва да бъдат използвани за запазване на заетите в сектора на енергетиката:

Никой няма право да каже на хората – ние ще сме зелени, но бедни. С постигането на по-ниски въглеродни емисии, трябва да стои и запазването на работните места и на доходите на заетите в енергийния сектор. Когато 50% от електричеството се генерира от въглища, няма как се направи преход за 6 месеца. Технически не е възможно да затвориш накуп всичките си централи и да разчиташ само на слънце и вятър.”

Достъпът на държавите-членки до Фонда за справедлив преход ще зависи от приемането на ангажименти на национално равнище за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 година. Преди приемането на тази цел, държавите-членки ще имат право само на 50% от разпределените им средства. Според заявените досега срокове, Гърция трябва да приключи с използването на електричество от въглища до 2028 година, Румъния – до 2032, а Германия до 2038 година. Макар да не са част от Европейския съюз, Индия и Китай планират да постигнат климатична неутралност до 2060 година.  Евродепутатът Цветелина Пенкова, член на Комисията за регионално развитие, коментира, че ние все още нямаме идея как да се случи този план:

Имаше много възможности, които бяха пропуснати от предходните управляващи. До 2019 година беше срокът за кандидатстване за така наречения механизъм за капацитет, който можеше да гарантира допълнително финансиране на държавите-членки, зависими от въглищни мощности поне в следващите пет години. България пропусна този срок. Според предишните управляващи, имаше възможност да се преразгледа включването в такъв механизъм – ние все още нямаме индикации това да се случва.”

Фондът за справедлив преход цели да смекчи социалните и икономически ефекти за заетите в сектора.

Чуйте повече в прикачения звуков файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17
Димитър Ганев

Димитър Ганев, "Тренд": Най-големият проблем за българите са високите цени

32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..

публикувано на 08.02.25 в 12:10

Как да не купим фалшив парфюм за 8 март?

Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..

публикувано на 08.02.25 в 12:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Катя Пеева, БНР: Гърците още не са стигнали до апогея на протестите

Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"От Киноцентъра до музейната витрина" - носии от филма "Капитан Петко войвода"

По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..

публикувано на 08.02.25 в 10:25

Механична плетачна машина

Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..

публикувано на 08.02.25 в 09:48