Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не изхвърляйте старите вещи, дарете ги на музея!

| обновено на 23.07.21 в 10:48
7
Снимка: Отдел „Най-нова история“ към РИМ-Варна

Отдел „Най-нова история“ към Регионален исторически музей-Варна (РИМ – Варна) спечели финансиране по проект за модернизиране на оборудването си. Сумата е 15 хиляди лева и е придобита в рамките на конкурсна сесия за финансиране на проекти в областта на движимото културно наследство и визуалните изкуства 2021 г., чийто оператор е Министерството на културата.

Целта е правилно и рационално да се съхраняват многобройните музейни ценности.

Как точно ще се използват парите и какво съдържа фондът на отдел „Най-нова история” научаваме от разговора на Светлана Вълкова със завеждащия отдела Златка Антова.

Средствата ще бъдат използвани за оборудване на двете фондохранилища в този отдел, които се намират в сградата на Археологическия музей. Това са хранилищата, с които основно работим и искаме да направим подобрения, защото от 80-те години, когато е открит музеят, почти никакви ремонти на са правени. Материалите идват ежедневно.  Този отдел е с най-бързо нарастващи фондове и по някакъв начин трябва да съхраняваме адекватно цялото това богатство. Главните цели са сортиране, лесен достъп и запазване на експонатите. Отделът обхваща годините след Втората световна война до наши дни. Материалите са разнообразни, разнородни- по обем, вид и др. Ние нямаме крайна граница на периода. Проблемът на този огромен период е, че той се увеличава с всеки изминал ден. Освен целия социалистически период ние обхващаме и периода след 1989 година.

Как се попълва този фонд и даряват ли хората много неща?

Хората даряват, но един от проблемите е, че не всички знаят за съществуването на този отдел. Поради незнанието, че съвременни предмети могат да намерят мястото си в музея, често те биват изхвърляни и се стига до там ние да ги вземаме от боклука, за да ги запазим.

Какво биха могли да дарят хората, което наистина да Ви е полезно?

Събираме всичко: документи, снимки, предмети от бита (посуда, облекло, ученически пособия, детски играчки). Ако някой реши, че нещо вече не му трябва, като например комплект прибори за хранене, може да ни го предостави. Преценяваме на момента експоната, водим се от това дали го имаме и доколко си струва да го запазим, ако не е в добро състояние.

Събираме всякакъв веществен материал от всекидневието на хората.

Кои са най-странните предмети, които могат да бъдат видени?

Някои уреди, които са изключително непознати за младите хора. Едни от най-странните неща са ръчна пералня от 50-те години, приличаща на сейф фурна, кухненски предмети, включително чушкопек, игла за ловене на бримки. Има много предмети и пособия от периода от 50-те до 70-те години, които са излезли от употреба, но пък влизат в музея, което е добре дошло за нас.

Подробностите чуйте в звуковия файл:

Снимки: РИМ- Варна







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15