Здравейте! В края на юли, в сърцето на лятото. Когато по изгрев морето нежно подрежда мидички по плажа и пясъчните замъци от предния ден кротко се разтварят в прегръдката на вълните.
Разкошното варненско лято! Във всичките му искрящи форми. Домовете се пукат по шевовете от гости, а стопаните се разкъсват емоционално между радостта от жадуваните срещи с приятели, наминали за малко от другия край на света и нестихващия поток от роднини, които от есен до пролет брилянтно се справят без нас, но през лятото внезапно ги връхлита непреодолима нужда да ни предадат почитанията си на живо... поне за две седмици. Иска ли питане: през юли. И, естествено, с всички съпътстващи ритуали: до обяд – плажче, вечер – малко културка, по-късно вечер – споделени истории над безкрайни питиета, на следващата сутрин: ние - недоспали преди работа, а те – нетърпеливи да споделят подробни планове за предстоящото сладко правене на нищо край брега на морето.
Разкошното варненско лято... С всичките му гледни точки.
Днес:
Весел глъч, музика от заведенията, аромат на пържен сафрид, дълги компании по залез.
Преди четирдесет и пет години:
Същият шарен свят. Жените гордо разхождат ръчно плетени шалове, а децата очакват с нетърпение да минат през сладкарницата, в която голямата атракция е сладоледът със забодени в него плюшени фигурки на дървени клечки. Палячовци, слончета, балеринки. Весели детски колеции с юлско настроение. На входа на Морската градина прожектират „Ну, погоди!“ и докато малките гледат, бащите им кроят общи планове за почивните дни. На пръв поглед сюжетите изглеждат повече трапезни, отколкото генерални: къде има миди, край коя скала ще се гмуркат събеседниците, кога ще ловят, кой ще чисти мидите, по каква рецепта ще ги сготви. Накрая уточняват главното: гостоприемния двор, в който ще се събере приятната компания. Всъщност, основното събитие е „Лято край морето“.
Преди деветдесет и пет години:
Юли отново е празник. Тогава Варна слага началото на първите български народни музикални тържества. Ентусиазъм, красива музика, лятно настроение, юлско море, великолепно начало!
Атмосферата на варненските музикални вечери започва от гарата, препълнена с посрещачи и огласявана от овации, докато от влака слизат композиторът Добри Христов, маестро Георги Атанасов, бележити музиканти и диригенти и целият лейбгвардейски оркестър.
И никога не свършва. Ще я има, вероятно, докато има море, хора и музика. Защото основното събитие винаги е „Лято край морето“.
Представяте ли си тогавашното забележително шествие, което тръгва от перона и се насочва към бъдещето? Предвождано от военен оркестър. Статия във вестник „Киноек“ описва как развълнуваните гости и посрещачи преминават през „Мусалата“ и Морската градина. Впрочем, сред посрещачите са братята Панчо и Любен Владигерови.
Разкошното варненско лято, в което година след година шареният човешки поток се променя.
Други са хората в летния театър и по крайбрежната алея. Различни са стиловете в облеклата, любимите песни, заглавията на модните ястия, тенденциите в прическите и в разговорите...
Но морето е неотлъчно тук и винаги има празник.
Край морето е лесна работа да продължиш историята и да се радваш на живота.
Аз съм Даниела Иванова и ви желая да цените разкошното варненско лято. Във всичките му форми. Морето – този магнит за радост, ще помогне. Винаги помага.
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..
Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..