Освен че са приятели на човека, конете имат и една друга способност – да лекуват. Конната терапия или хипотерапията, както е известна у нас, е метод за подпомагане на хора с двигателни и друг вид увреждания, който задължително трябва да се извършва от специалист – психолог, физиотерапевт или кинезитерапевт. Това каза за „Радио Варна” Веселина Фелдман, основател на Сдружение „Конна терапия”. От години сдружението помага на деца със специфични нужди да живеят пълноценно и щастливо.
Едно от малкото места в България, където се извършва хипотерапия е конната база в село Кичево. В началото на юли, базата беше домакин на интензивен терапевтичен курс.
Веселина Фелдман отчете положителните резултати от курса, в който участие взеха 10 деца с двигателни проблеми на различна възраст.
Според Мария Несторова, дългогодишен инструктор в конната база в Кичево, е необходимо да има повече информация и регулация на този вид терапия, която не може да се практикува от всеки.
"Важно е родителите и всички, които прибягват до хипотерапията да са информирани, защото колкото и да е полезен този метод, ако е неправилно приложен може да бъде и опасен. В България имаме само един обучен хипотерапевт. Това е Любомира Минчева от София. Не е достатъчно да си само физиотерапевт или кинезитерапевт, а трябва да разбираш и от коне", каза Мария Несторова.
Този вид терапия е изключително добре развита в Чехия и техните специалисти обучават нашите. Сред гостите на събитието в конната база в Кичево беше Анна Добишова от Чешката асоциация по терапевтична езда.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
На 28 ноември радио Брайл ФМ ще отбележи десет години от своето първо предаване. В този важен момент Анелия Велинова, изпълнителен директор на радиото, разказва за амбициите, трудностите и успехите на единствената по рода си социална медия в Европа, която работи с отдаденост за нуждите на хора с увреждания и популяризира българската култура..
Студенти от Техническия университет във Варна завоюваха с един златен, три бронзови медала и второ място в Националната студентска олимпиада по компютърна математика. 11-ото издание на форума за проведе във Велико Търново, а домакин на събитието беше факултетът по „Математика и информатика“ на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“...
На 13 ноември е Световният ден на добротата. Той се отбелязва съвместно с Международния ден на слепите хора и това не е случайно. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри хора винаги изпитват вътрешна потребност да помагат на нуждаещите се. Отбелязването на 13 ноември като Световен ден на добротата е свързано с това, че на..
Във Варна от години се говори за по-добри условия за незрящите, за тактилни пътеки по тротоарите, за „говорещи“ светофари и автобуси, но действителността е доста различна от първоначалните намерения, коментира за Радио Варна Христо Шипанов, председател на Регионалната организация на слепите за Варна и Добрич. В регионалната организация..
Нека заедно помогнем на дете в нужда. Затова призовават организаторите на второто издание на благотворителен концерт в Балчик, който ще се състои на 15 ноември. Инициативата в подкрепа на деца в нужда "Прави добро, предай нататък - следва продължение" започва в 18.30 часа в концертната зала на читалище "Паисий Хилендарски 1870". Участват..
1,80 лева за килограм е средната цена за зелето на Кооперативния пазар според репортерска проверка на Радио Варна от тази сутрин. Някои продавачи правят отстъпка за количество - при закупуване на над 10 кг., цената пада на 1,60 лв. Миналата година зелето кьосе се продаваше на 1,20 за кг., а ръстът на цената му този сезон е осезателен. Необходимите..
От това как се храни едно дете зависи как ще се развива – дали ще има оптимален растеж, дали ще разгърне заложения у него потенциал като умствен капацитет, физически дадености и т.н., коментира проф. д-р Дарина Найденова, специалист по хранене и диететика, която преподава в Медицински университет – Варна и е председател на Националната асоциация..