Жители на 17 микрорайон във Варна се опасяват, че предвиденото облагородяване на района от община Варна всъщност цели промяна на категорията на определени площи за отдих в терени за застрояване.
17-ти микрорайон обхваща територията между бул. „Васил Левски“, бул. "Осми Приморски полк“, ул. „Мир“ и ул.„Царевец“. Проектът на общината предвижда изграждане на спортни и детски площадки, кътове за отдих, подмяна на осветителните тела и озеленяване.
Проблемът е, че под маската на това облагородяване, общината се опитва да преобразува останалите малки части от общинските публични парцели в общинска частна собственост, каза за Радио Варна Пламен Петров, който живее в района. И обясни как се случва това:
„Ето тука сме на едно игрище, което те искат да направят спортна площадка. В момента това е игрище за отдих, което е обект шеста категория и не изисква категория за строеж. Те искат да го направят спортна площадка, което означава автоматично да премине в обект пета категория и да има разрешение за строеж. Вижте какво става в Кайсиева градина? Под маската на облагородяването в момента строителните обекти са повече отколкото старите жилищни сгради.“
Въпросният квартал е изграден от военни поделения и всички блокове са военни, разказа Пламен Петров. При самото им изграждане министерството на отбраната е било длъжно да закупи земята, върху която се изграждат блоковете и съответно прилежащите им части, според тогавашния закон. В момента прилежащите части представляват зелена площ, алеи и улици в квартала.
Проблемът започва през 1996 година, когато става промяна на статута на държавната земя в общинска публична собственост и по този начин се прехвърля на общините да управляват собствеността. Във въпросния 17 микрорайон, обаче, проблемът е малко по-различен, обясни Пламен Петров:
„Министерството на отбраната е закупило земята, построява блоковете, след което апартаментите, които се продават на собствениците се продават с идеални части от земята. Т.е. собствениците на апартаменти имат части и от земята, която 1996 г. общината преобразува в общинска публична собственост. През 2012 г. се прави Общ устройствен план на Варна, в който общината актува част от имотите от общинска публична в общинска частна собственост и след това има възможност да се разполага с тези имоти както реши за добре.
Тези земи, които са станали общинска публична собственост навремето, всъщност са земи на хората. Де факто те са взети от тях без да им бъде платено или без да бъдат отчуждени. И част от хората все още не знаят това.“
Тази вечер /28.07.2021 г./ жители на 17 микрорайон се събраха, за да конкретизират в писмен вид исканията си за това как да изглежда квартала, в който живеят. Следваща стъпка е те да бъдат внесени като предложения до община Варна и да се започне конструктивен диалог за визията на района, а не тя да бъде спусната от администрацията. Да се чуе хората какво искат, а не своеволно да се извършват строително-монтажни дейности, каза Микаела Левенова, която също живее там. В най-кратък срок тези искания ще бъдат внесени в общината.
Междувременно днес багери на фирмата изпълнител „Инжстрой“ започнаха строителни дейности в посочените за облагородяване площадки, въпреки уверението от страна на общината, че към момента такива няма да бъдат извършвани. Днес хората са преговаряли с представител на фирмата тези дейности да бъдат спрени. За утре /29.07.2021г./ създават организация да следят дали багерите отново ще започнат да работят.
Готови са на жива верига пред машините, за да не позволят зоните за отдих да бъдат разкопани, бетонирани и превърнати след време в терени за застрояване.
Най-големият страх за Елена Иванова:
"Да не стане нещо, от което после да хлъцнем - да излезе някоя сграда или нещо друго. Аз искам да има площадка за децата и за възрастните, но ако е паркинг и после асфалтиране не е нормално. И се тревожа, защото смятам, че не е редно да нямаме ние информация и да няма някакво обсъждане какво се случва. През 2015 - 2016 година участвах в тези събития и знам каква беше борбата. Знам как сме се карали за този канал да не го затворят, защото е опасно от наводнения и сега пак по същия начин тръгват и не се знае какво ще се случи. Ако трябва да се дежури, за да не се разкопае от багерите, аз съм "за", защото аз съм дежурила и съм пазила с мойта внучка, която беше на 5 години, да не режат дърветата на ул. "Железкова", защото имаше и такъв план да ги окастрят тези големи чинари и сме ги пазили. Не че накрая не направиха каквото бяха решили, но беше горе-долу поносимо. Този е начинът."
Над 50 катастрофи са регистрирани във Варна и региона за две седмици. В периода 13 януари - 26 януари на територията на областта са възникнали 53 пътнотранспортни произшествия, от които 9 тежки. Зад волана са заловени 10 дрогирани шофьори, съобщават от полицията. Пияните с над 1,2 промила са шестима. 3257 са нарушенията за превишена скорост.
Учениците от всички училища на територията на област Варна излизат в грипна ваканция от 29 януари, сряда, до 4 февруари, включително. Причината е повишената заболеваемост в учебните заведения. Това предлагат от Комисията за борба с грипа и острите респираторни заболявания, чието заседание приключи преди минути. Регионалната здравна..
Не допускам умишлени действия от екипажа на кораба "Вежен", довели до скъсването на оптичния кабел в Балтийско море, свързващ остров Готланд и Латвия. Това заяви във Варна капитан Александър Калчев - изпълнителен директор на Параходство "Български морски флот" - собственик на плавателния съд, който е с изцяло български офицерски състав от 8 души..
Подводен оптичен кабел между Латвия и Швеция е повреден вчера, най-вероятно под външно влияние, съобщи Латвия, след което НАТО разположи патрулни кораби в района и бе започнато разследване за саботаж от шведските власти, предаде Ройтерс. Шведската Служба за сигурност конфискува плавателен съд като част от разследването, съобщи прокуратурата в Стокхолм...
С телефони и фенери си светят вечер живеещите на улица "Хан Пресиян" в квартал "Христо Ботев" във Варна. За да се стигне до нея, се минава през тесен участък, обрасъл с растителност, а перилото от едната страна е полуразрушено. С този сигнал към Радио Варна се обърна Миглена Параскевова, която живее там от 1990 г. Улица "Хан..
С опасност за живота - пневмоторакс, фрактури на прешлени, ребро и таз, както и контузия на мозъка, е 33-годишен жител на с. Рожден, област Бургас. Мъжът е управлявал кросов мотор в землището на с. Дебелец, община Дългопол – извън пътната мрежа, вчера, около обяд. По неустановени за момента причини, пада от скала в пропаст с дълбочина 12 метра...
Областната оперативна комисия за борба с грипа във Варна ще заседава в 11 часа. Очаква се да бъде взето решение дали учениците ще преминат на онлайн обучение. Решението ще бъде взето на база последните данни за болните в региона. Временните противоепидемични мерки н а територията на Варненска област са валидни до 29 януари. Грипната..