От днес село Стожер в община Добричка е в частично бедствено положение заради системната липса на вода, както и заради негодността й за питейно-битови нужди. До крайното решение на Щаба за изпълнение на плана при бедствия се стигна, след като повече от 4 години редицата срещи, писма до всички ангажирани институции и протести на жителите на селото не доведоха до решаване на проблема с липсата на водоподаване. Селото има над 1500 жители, търпението на които вече е изчерпано.
Случаят със село Стожер е типичен пример за това как усилията на местната власт понякога не могат да бъдат достатъчни и тогава се очаква съдействието от страна на държавата. Нейното лице тук е държавното ВиК дружество в Добрич, което също твърди, че полага усилия, уви, без резултат до този момент. И така, при екстремните горещини и в началото на четвъртата вълна от разпространението на Ковид-19, цяло населено място стои с дни без вода, а когато я има, не може да я ползва за пиене и готвене.
Кметът на община Добричка припомни всички мерки, които местната власт е взела до този момент и направи бърз преглед на провелите се десетки срещи по проблема. През 2017 година по настояване на ВиК Добрич общината изготвя проект на магистрален водопровод Батово – Добрич през село Соколник, осъществяването на който е за сумата от 1 395 000 лв. През 2019-та година проектът е представен пред Асоциацията на ВиК, за да бъде включен в бизнес плана на дружеството. Тогавашният областен управител Красимир Кирилов се въздържа да гласува, а управителят на ВиК Тодор Гикински заявява, че пари няма. В края на 2019 година от ВиК казват, че трябва да се търси вариант за алтернативно захранване на село Стожер, тъй като сондажът е изключително компрометиран и искат финансово съдействие за материали от община Добричка. 45 000 лв. биват предвидени в бюджета на общината за 2021 година, гласувани в края на предходната. През месец май обаче от ВиК заявяват, че всъщност са нужни около 130 000 лв. Месец по-късно сумата скача на 185 000 лв. Срещу тези пари кметът Соня Георгиева настоява да получи гаранции за целесъборазност на този проект, както и подробна КСС. Получава ги в късния следобед на 22 юли – денят, в който жители на село Стожер блокираха пътя Добрич – Варна.
Старши инспектор Петър Петров от Областната дирекция по пожарна безопасност обърна внимание на факта ,че в село Стожер е най-голямата детска градина в общината, има училище, дестилерии, две бензиностанции и всичко това превръща липсата на вода при случай на пожар в една изключително опасна ситуация.
Янка Балканска от РЗИ Добрич обърна внимание и на проблема с качеството на водата, когато я има и която не отговаря на въведените в страната за питейно-битови нужди норми. По тази причина детската градина и патронажната грижа са преустановили дейност.
Представителят на ВиК Добрич Мирослав Василев беше лаконичен.
Соня Георгиева е отправила покана за среща на 17 август на всички народни представители от област Добрич. Провела е и среща с члена на управителния съвет на Български ВиК Холдинг Ивайло Ванков, изпратено е и писмо до МРРБ и МФ. Предстои да бъде формирана експертна комисия, която да обследва състоянието на съществуващите водоизточници, както и да набележи мерки за решаването на проблема в Село Стожер
Подробностите чуйте в репортажа на Мая Щърбанова:
Пътищата от републиканската пътна мрежа се обработват против заледяване, предвид очакваните ниски температури през нощта. Прогнозите са отрицателни градуси от минус 13 до минус 8, която създава предпоставки за поледици в участъците. Работата по трасетата продължава, в момента 630 машини обработват републиканската пътна мрежа, като 293 са в областите с..
Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, предаде БНР. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да..
Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..
България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..
Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..
Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна". Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..
Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..