Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко готови сме за екстремни ситуации?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За последните седмици станахме свидетели на пожари над Карлово, до Кюстендил, до село Беренде и на още няколко места, а във Велинград беше обявено частично бедствено положение заради множеството пожари в околността. Пожари обаче възникват навсякъде, и не винаги са свързани с високите летни температури, макар летния сезон обичайно да е сочен като най-пожаропасен.

По закон всяка община трябва да има поне едно доброволно формирование за реакция при пожари, бедствия и аварии, в което да има обучени хора, които да се включват и помагат именно в такива ситуации.

На практика обаче, както навсякъде има много добре подготвени хора, както и такива, които не са.Това казва за Радио Варна Лазар Радков – инициатор на редица локални и национални кампании за рециклиране, за почистване, за опазване на природата, а също така и за подобряване на физическата форма на българите.

Познат в може би най-голяма степен с кампанията „Капачки за бъдеще”, която събира пластмасови капачки за купуване на кувьози за родилните отделения в малките общински болници в страната, Лазар е и член на Аварийно спасяване Пловдив и клона му в София, в което хора с различни професии се обучават сами и си купуват оборудване и екипировка, обединени от каузата да помагат абсолютно доброволно (и без държавно или общинско финансиране) при пожари, бедствия, аварии и инциденти.



Понастоящем от "Аварийно Спасяване Пловдив" набират средства , за да си направят високопроходим автомобил за медицинска евакуация (т.нар. offroad линейка), който да достигат до и да извозват по-бързо пострадали на трудно достъпните места в планините. АСП са доброволно спасително формирование за реакция при пожари, бедствия, аварии с много богата история от акции и хора, на които да помогнали, уточнява Радков. По предварителни изчисления са нужни около 30 хиляди. До момента са събрани около 8 хил. лв.

И още.

По думите му, в Германия, където той е живял няколко години, професионални пожарникари почти няма. Има професионални пожарни служби, разбира се, но по официални данни те са малко над 100 и биват подпомагани от над 22 000 доброволни пожарни формирования, съставени изцяло от доброволци, преминали обучение и поддържащи уменията си с редовни тренировки.

В България имаме Доброволни формирования, които действат при пожари, бедствия и аварии заедно с пожарната. Общият им брой е над 250 и над 99% от тези формирования са общински - т.е. получават, макар и в минимална степен, пари от бюджета за оборудване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

България във въздушния Шенген от понеделник: Какво ще се промени за пътуващите?

От 1 април България влиза във въздушния Шенген. От тази дата всички граждани, които пристигат от държави членки на шенгенското пространство, няма да подлежат на паспортна проверка. Те ще се насочват през обособените шенгенски гейтове и ще преминават единствено проверка летищна сигурност. Междувременно, пътниците, които са се насочили към..

публикувано на 29.03.24 в 08:28

Как да видим електронното си досие

За година и половина – от 29 септември 2022 г. до сега, повече от 60 хил. души у нас следят информацията от личното си здравно досие мобилния си телефон. Около 100 хил. пък са тези, които  ползват досието си през лаптоп или компютър. Това каза за Радио Варна Ивайло Стойчев, мениджър проекти в "Информационно обслужване" – компанията, която..

публикувано на 29.03.24 в 08:05
Дворът на МБАЛ

Екип от млади хора представя места във Варна, които биха могли да се превърнат в кътове за отдих

Екип от млади хора показват всеки понеделник в социалната мрежа „Фейсбук“ различни пространства във Варна, които ако се облагородят, могат да се превърнат в прекрасна зона за отдих, за игри и разходки за варненци. Такива локации има в целия град, сподели за Радио Варна арх. Максим Недков, който заедно с екипа на дрона "Морско око" показва от..

публикувано на 28.03.24 в 11:07

Имен ден днес празнуват Боян, Бояна, Бойко и Албена

На 28 март Българската православна църква почита своя първи мъченик - Св. мчк Енравота-Боян, княз Български. Българската държава била основана на Балканския полуостров в 681 г. от едно войнствено племе от тюркски произход – прабългарите, макар че в нея местните славяни винаги са представлявали господстващата съставна част племена, и се настанили в тези..

публикувано на 28.03.24 в 10:15

50 хиляди лева за телевизия без лиценз и в бъдеще време...

На последната сесия на Варненския общински съвет беше гласувано отпускането на 50 хиляди лева на телевизионен инвестиционен проект.  В края на януари в общината идва предложение от представители на спортната телевизия Б1Б ТВ. Идеята им е да променят името на телевизията си на Варна ТВ и да помагат за популяризирането на спорта в града...

публикувано на 27.03.24 в 17:20

Петгодишният Дима се нуждае от помощ за лечение в Барселона

Следващият репортаж е зов за помощ за едно украинско дете, успяло да се спаси от войната в родината си, но не и от болестта, с която се бори. Петгодишният Дима, неговата майка Йелизавета и баба му Ирина са намерили подслон в Балчик. Детето е диагностицирано с тежка форма на епилепсия и състоянието му през последните месеци прогресира. Дима има нужда от..

публикувано на 27.03.24 в 16:46

Варненци последваха примера на румънеца, който чисти България

Варненци, обединени в група, която подкрепя инициативата "Румънец чисти България", почистиха детската площадка на улица "Радост"  в квартал "Младост" във Варна и боядисаха пейките. В акцията участват и деца. Това съобщи Борислав Пенчев, който е част от инициативата. Габриел е гражданин на нашата северна съседка, женен е за варненка. Семейството живее..

публикувано на 27.03.24 в 16:15