Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигитализацията в земеделието излиза на дневен ред

Снимка: архив

Инициативи на Европейският институт за иновации и технологии в рамките на 60 млн. евро дава дава възможност на иноваторите в рамките на ЕВросъюза да превърнат своите най-добри идеи в продукти, услуги и работни места, които имат значение за възстановяването на Европа. Средствата ще задвижват иновации с въздействие в здравеопазването, изменението на климата, дигитализацията, храните и др.

Сред секторите, които са най-малко дигитализирани и автоматизирани е земеделието.

Под егидата на Европейския институт за иновации, вече работят шест хъба в цяла Европа, в които се прилагат технологии за автоматизация в сферата на земеделието. Един от тях е на българска компания, която на основата на капковото напояване създаде система, която оптимизира напояването и торенето на земеделски площи, нареждайки се сред 10-те в световен мащаб, които са оценени като „силно въздействащи иноватори”.

Лидерите във автоматизацията и дигиталното земеделие са Израел и Холандия, където това е обусловено и от климатичните условия казва управителя ѝ Илия Йорданов.

По думите му, дигитализацията на земеделието ще оптимизира и наемането на селскостопански работници. Секторът е сред най-малко търсените, поради предимно физическия характер на работата и сезонният характер.

На този етап у нас, само най-едрите земеделци могат да си позволят автоматизация и дигитализация на процеса на производство на селскостопанска продукция, смята земеделският производител Христо Иванов, който преди 10-тина години си купува специално разработени на  българските условия, и по-специално за чернозема в Североизточна България семена, от Австрия, с отчетени средна степена на влага, валежи и почвени условия.

От около две години у нас се внасят комбайни и трактори, които работят със софтуер, базиран на изкуствен интелект, които още в момента на жътвата замерват показателите на почвата и отчитат нуждата от повече влага, торене или др. Цената, от която тръгват е 600 хил. лв. За средните и малките земеделски производители това са непосилни суми. Затова и у нас земеделието остава традиционно, допълва Христо Иванов.



Репортажът се излъчва в рамките на рубриката "Рестартирай Европа".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три трансплантации бяха извършени след донорска ситуация във Варна

Три трансплантации бяха извършени след донорска ситуация във Варна на 15 ноември, след като близките на 46-годишен мъж, изпаднал в мозъчна смърт в петък - 15 ноември, са дарили органите му за спасяването на човешки живот. Донорската ситуация е реализирана от екип на УМБАЛ ,,Света Марина” ЕАД – гр. Варна, с кординатор д-р Валентин Маринчев. Органите са..

публикувано на 16.11.24 в 16:08

Робо лига в Техническия университет

Техническият университет във Варна днес даде старт на "Робо лига 2024-2025". Мащабното състезание по роботика за ученици и младежи  се организира  от  Факултета по изчислителна техника и автоматизация към висшето училище съвместно с Професионална гимназия по електротехника – Варна и партньори от бизнеса. Събитието предоставя платформа на млади..

публикувано на 16.11.24 в 15:20

Променят правилника за работа на кръвните центрове

Министерството на здравеопазването иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове. Измененията, според министерството, са необходими, за да се намали бракуването на кръв, която трудно се набавя. С промените се дава право на кръвните центрове да приемат върнати от областните многопрофилни болници неизползвани, но преработени кръв и кръвни..

публикувано на 16.11.24 в 12:19

Над 1 млн. дка са засети с пшеница в Добричко

Засетите площи с пшеница в област Добрич към момента са 1 064 220 дка, с ечемик са засети 140 100 дка и с рапица засетите площи са 67 960 дка. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните в отговор на запитване на БТА.  От справката става известно също, че най-много декари с трите култури има засети в община Добричка. Площите..

публикувано на 16.11.24 в 09:22

Турция въвежда нова транзитна система, няма да обработва товарни камиони в нощта на 17 ноември

От 21:00 на 16.11 до 07:00ч на 17.11.2024 г. турската митническа администрация спира обработката на товарни превозни средства на ГКПП Лесово и ГКПП Капитан Андреево поради въвеждане на нова информационна система за транзит NCTS-P5, съобщиха от Агенция „Митници“. Във връзка с преминаване на Република Турция към фаза 5 на NCTS турската митническа..

публикувано на 16.11.24 в 08:30
Грациозните лебеди във Варна

Слънцето се завръща над крайбрежието

Днес ще преобладава слънчево време. По-значителна облачност ще има сутринта по Южното Черноморие. Във вътрешността ще духа слаб западен вятър, който следобед на много места ще стихне. По Черноморието вятърът ще е слаб до умерен от север-северозапад, но постепенно ще се обърне от североизток, като следобед и тук също ще отслабне. Максимални температури..

публикувано на 16.11.24 в 07:51

Инвеститорът на небостъргача за проваленото заседание на ЕСУТ: Няма да участвам на политически митинги

Инвеститорът на високата сграда до Окръжна болница няма да присъства на следващото заседание на Експертния съвет по устройство на територията, на който трябва да бъде разгледано предложението за изменение на подробния устройствен план за изграждането й, тъй като по думите му последната среща се е превърнала в политически фарс и митинг. Това заяви самият..

публикувано на 15.11.24 в 20:10