Работен семинар на тема „Политики на Европейския съюз в областта на научните изследвания и иновациите: „Хоризонт Европа“ и ролята на европейските съвместни предприятия“ се проведе в Икономическия университет във Варна. Гост-лектор на събитието беше доц. д-р Евгени Евгениев – първи секретар, сектор „Наука“ в Постоянното представителство на Република България към ЕС. В семинара се включиха представители на висшите учебни заведения във Варна и на бизнеса. Онлайн участие имаше и д-р Х. Као – ръководител на отдел „Стратегии и политики“ в Huawei за ЕС със седалище в Брюксел.
Семинарът акцентира върху съществената роля на „Хоризонт Европа“ - рамковата програма за научни изследвания и иновации на ЕС за 2021 – 2027 г. Програмите за новия период са отворени от средата на тази година и към тях има голям интерес от страна на научни институти, университети и бизнеси, каза за Радио Варна доц Евгени Евгениев.
„Има повишен интерес, но има и повишени възможности за участие на източноевропейски страни, тъй като има заложени политически критерии и редица лостове в самия регламент за „Хоризонт Европа“, който аз преговарях заедно с екип от Министерството на образованието и науката в продължение на две години и половина. Тези критерии позволяват на нашите потенциални бенефициенти да имат по-големи участия.
Реално – западноевропейските лидери на консорциуми сега ще трябва да включват задължително партньори от Източна Европа в своите проекти за разлика от предходната програма „Хоризонт Европа - 2020“, тъй като има повече бонуси и по-добри критерии за участието на източноевропейци от една страна, така че ние сега на този етап ще се борим заедно с Унгария, Полша, Чехия и другите източноевропейски страни да вземем това място в консорциума, но от друга страна има и повишен финансов ресурс, например за частта, която касае разширяването на участието на страни от ЕС и по повод участието на страни от Източна Европа в рамките на европейското научно-изследователско пространство, като има тройно по-голям бюджет от „Хоризонт 2020“.“, каза доц. Евгени Евгениев.
Участитето на бенефициенти може да се подобри като се изгражда вътрешен капацитет – в университети и научни институти функционират такива екипи, които непрекъснато трябва да бъдат подготвяни, като се повишава капацитетът за подготовка на проекти, но също така те трябва да се реализират.
Лекцията, която се проведе в ИУ-Варна, събра представители на всички университети от Варненския регион и представители на бизнеса, като те получиха информация за участието в публично-частни партньорства по чл. 187 от Договора за функциониране на ЕС на европейски съвместни предприятия, каза още доц. Евгениев. Това са конкурси, които ще започнат да се отварят от пролетта на 2022 година и те имат 30% успеваемост, тъй като това са огромни консорциума от 60-80 партньора, които формират съответно три кандидата за едно място за бюджет от порядъка на 200-250 млн. евро. И тогава, когато българските участници влязат в този консорциум, това ще е успех.
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство..
Обживяването на градските райони и създаването на градски пространства трябва да се случва цялостно. Процесът във Варна е дълъг, а проблемът се крие в недостатъчно редовната комуникация между гражданските организации и администрацията. Това заяви в интервю за предаването "Пост Фактум" по Радио Варна а рх. Венцислава Недялкова, председател на..
Свободно работно място за директор на Средно училище "Христо Ботев" в Балчик обяви Регионално управление на образованието (РУО) Добрич. Настоящият директор Станислав Николов се пенсионира. Мястото е свободно от 8 декември. Трудовият договор е срочен, за шест месеца, за времето докато позицията бъде заета въз основа на конкурс. Желаещите могат да..
Варненският административен съд отхвърли исканията на "Пазари" ЕАД за спиране на изпълнението на заповедите на кмета на Община Варна за премахване на повече от 40 преместваеми обекти, в района на Колхозния пазар. Съдебните състави са отхвърлили исканията, защото считат, че твърденията на дружеството за потенциални имуществени вреди от изпълняването..
Няма достатъчно кандидати за съдебни заседатели, алармират от Районния съд в Добрич. Мандатът на досегашните е изтекъл на 1 юли тази година и е удължен поради липса на нови желаещи да заемат позицията. Ситуацията според съда е тревожна, тъй като част от старите съдебни заседатели са се отказали и това може да доведе до забавяне на делата...
Допълнителни 370 хиляди лева ще отпусне община Варна за провеждането на частичните местни избори за районни кметове. С парите ще се платят възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии за балотажа. Първоначално в края на септември общинските съветници гласуваха план-сметката на кметската администрация за частичния вот - 1..
Окончателните данни на Индекса на местната почтеност за 2024 година на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще бъдат официално публикувани и споделени на 10 декември. Това съобщи във Варна координаторът на проекта към асоциацията Кремена Чобанова. Тя участва в кръгла маса в сградата на Областната администрация на тема „Индекс на местната система..