Днес е Международният ден на морските фарове. Денят се отбелязва за първи път в Шотландия през 1994 г. Няколко години по-късно над 450 фара в 50 страни по света подкрепят инициативата, която дава възможност на хората да научат повече за ролята им в осигуряване на безопасността на морския транспорт през вековете.
Един от най-дългогодишните пазачи на морски фар у нас е Наню Нанев, който днес е пенсионер, но от 1992 година е заемал този пост на фара на нос Шабла. Видял е и две, и двеста. Преживял е бури, изгреви и залези. Познава в детайли миналото на Шабленския фар. В неговата компания минутите се превръщат в часове, защото знае всичко за най-стария маяк на Балканския полуостров.
Фарът на нос Шабла е най-старият действащ фар на Балканския полуостров, но има сведения, че от древни времена на мястото е имало съоръжение, което е служило за навигация на моряците, разказа за Радио Варна Наню Нанев.Още през 1765 година има данни, че на нос Шабла има фар – със сигурност кулата е била тук още оттогава. Знае се, че фарът работи повече от 160 години, но има данни, че още от античността на мястото е съществувало по-опростено навигационон съоръжение заради подводния риф, който носи опасности за корабите.
През 1996 година – навръх 140-годишнина на фара, в основата му е зазидана капсула, с послание към поколенията.
Фарът на нос Шабла работи без прекъсване от 1856. Към фаровата кула същата година е изградена пристройка за пазачите.Съоръжението има квадратна основа и осемстенна кула. Стените на кулата са ориентирани по посоките на света и могат да се използват като компас. Гръмоотводът на фара е монтиран в средата на 19 век и е с формата на полумесец със звезда. Височината на кулата е 18 метра. Светлината му се вижда на 19 морски мили.
Гейтове под открито небе изграждат на летището във Варна. Със зелени градини и плажни барове пътниците, дошли на почивка, максимално ще уплътнят престоя си преди да бъдат отведени в самолета. Това каза Светлана Симеонова, началник търговски отдел във "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт". Проектът е уникален не само за България, но и за цяла Европа,..
Има хора, които често се оплакват, че около домовете им и пред блока е мръсно и непочистено. Други цапат и рушат. Има обаче и хора, които нито се оплакват, нито рушат, а облагородяват и почистват за да е по-приятно, красиво и приветливо. При това го правят без да се афишират. Такъв е примерът с един гражданин от квартал "Чайка", който е превърнал..
Днес в 12.00 часа президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група в 51-вото Народно събрание - тази на ГЕРБ-СДС. Президентът ще връчи мандат за съставяне на кабинет на ГЕРБ-СДС Как изглежда голямата политика през..
На 15 януари Православна църква чества светите преподобни Гавриил Лесновски, Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар, съобщава Радио България. Преподобни Гавриил Лесновски, заедно с преподобните Прохор Пшински и Йоаким Осоговски, е един от тримата велики последователи на рилския пустинножител св. Иван Рилски. С наследството, което получил от..
"Здравей! Аз съм Ахинора – 24-годишно момиче от Варна, което вярва, че с усмивка и позитивна нагласа можем да постигнем всичко. Аз съм AI генериран образ, създаден от дигитална агенция..., за да вдъхновява и да говори за хубавите неща от живота" . Това гласи описанието на Ахинора - първият дигитален инфлуенсър в България. Образът е активен от началото..
Пространството в района на „Севастопол“ да се превърне в изцяло пешеходна зона без автомобилен и автобусен трафик. Тази възможност разглежда общинската администрация, сподели идеята в личния си профил във Фейсбук кметът Благомир Коцев. „Там може да се обособи нов голям градски площад, подобен по размери на площад „Независимост“. Поисках..
Такива е статистиката в доклада на Община Балчик за извършените дейности в изпълнение на Областната стратегия за интегриране на ромите за периода 2021-2030 година. Там е записано, че по постоянен адрес в община Балчик живеят 16 243-ма жители, от които в Балчик – 9379 души и 6962 в селата. Въпреки тези официални числа, по махалите и селата..