Вървейки по главната пешеходна алея от Севастопол към морето, в близост до Астрономическата обсерватория във Варна, вниманието привличат цветните проблясъци от стъклописите на художника Росен Пирински. Той определя себе си като уличен художник, въпреки че от 40 години се занимава с русуване.
Пирински е от великотърновския край, но пътят му го отвежда през последните години във Варна. От както е дошъл продава своите творби из Морската градина и е категоричен, че няма да стъпи в художествена галерия никога. Белокосият художник се радва много на прекия контакт с хората, които оценят и купуват творчеството му. Според него в галериите са много завишени цените, а и се губи връзката с крайния клиент.
Любовта към изкуството на Росен се ражда във Факултета по изоборазително изкуство на Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, но не като студент, а като модел на учещите се да държат четката и да ваят човешкото тяло върху лист хартия. В ролята на модел той изкарва цели 7 години из ателиетата на видни художници – преподаватели, откъдето буквално краде занаята.
„Това беше моят начин на учене, за да бъда по-свободен в изобра си. Обиколих всички ателиета, видях кой как обеснява, кой как рисува. Да кажем, че съм самоук. За мен това няма никакво значение – или го имаш, или го нямаш“, заяви в интервю за Радио Варна Росен Пирински. Целия разговор на Сияна Спиридонова с него чуйте в прикачения звуков файл:
Пирински работи с няколко техники, но през последните години се спира на монотипията и стъклописта. Сподели, че гостите на Варна търсят предимно морската тематика – морски кончета, влюбени делфини и рибки. Най-голямо удоволствие изпитва, когато туристите се връщат от близо и далеч, за да си купят отново от неговите цветни творби.
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..
Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..
От днес до 30 януари и област Добрич е в грипна епидемия заради повишение на заразените с грип и остри респираторни заболявания. Училищните занятия в областта продължават, без да е обявена грипна ваканция поради малък брой отсъстващи ученици в класните стаи. Регионалната здравна инспекция в Добрич отчита ръст на заболелите от грип и респираторни..
Варненските ученици Дивна Иванова и Николай Иванов от кръжока във Народната астрономическа обсерватория "Николай Коперник" ще вземат участие в Научното изложение в Люксембург (Luxembourg International Science Expo) през есента. С представянето на проекта "Повърхностна фотометрия на галактики", награден на Панаира на науките и иновациите, талантливите..