Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български емигрант, влюбен в Родопите, се учи да свири на гайда

От малко повече от десет години Ивайло Георгиев от Добрич живее в Англия.

Заминава, за да предложи следващото стъпало в обучението на сина си, който завършва там висшето си образование.

Споделя, че другата причина да напусне родината си е „калта“, която е навсякъде в България.

Години по-късно не смята, че нещо се е променило към добро, но и е категоричен, че ситуацията днес е такава, каквато ние сме си я направили.

Интересното за Ивайло Георгиев е, че преди месеци, по време на пълния локдаун в Англия, той започва да взема онлайн уроци по гайда.

През лятото се прибира в България и отделя няколко дни, в които да продължи обучението си, но вече наживо, в град Смолян, където негов учител е Петър Янев.

Защо точно гайда и докъде се простират амбициите му в заниманията с инструмента, чуйте в интервюто с него на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:

Гайдата - инструментът, който кара целия свят да настръхва!

Зáсмяи са, кáматна Родопа!
Пейни ми, перáто пиле!
Да сá лúстне баирчек,
да сa чôсти щôльби на дървéну
и нарасте тревóна.
Стáрен бубáйко билюк да дигне
сaс вóрзани чáнкове кúманки,
нах широкине ливади,
въз високана барчúна,
на ачиклóк, в средé плáнина.
Пък я щá сá пряменя с вóлняник
и щá дá вôрзам ален миндúль,
на чóрна плитка -кóрпа коприна,
на пáзуха-жóлти алтъне,
на ръчúнка-пóрстен гюмюшлúя
и устúнки, кáйно зонúци.
Ща пóйда ашемлак на пупрéлка.
Айтáм чака пóрвоно любе,
пóрвоно любе, кáматън лéфтер.
Нéга съм загáлила и каиль сторила
за севдúца и дá сá зьóмиме
Родопският диалект е един от най-богатите български говори, най-близък до старобългарския език. С пищна граматична система, с падежни форми, с три разновидности за женски род.
Само този, който е газил родопска трева през лятото, дишал родопски въздух през есента, мирисал родопско цвете през пролетта и събирал в шепи родопски сняг през зимата, знае, че там България намира себе си.

В Родопите времето спира.
Нещо повече, не просто спира, а върви назад. Там вечността принуждава хората да си свалят часовниците и да забравят за всичко модерно.
Родопите са единствената планина в България и един от малкото райони в света с високо ниво на отрицателна йонизация Cпopeд yчeнитe oтpицaтeлнитe йoни пoдпoмaгaт aлфa вълнитe нa мoзъĸa и yвeличaвaт тяxнaтa aмплитyдaтa. Te имaт и тepaпeвтичнo дeйcтвиe въpxy xpeми, cинyзити, бpoнxиaлнa acтмa, aлepгии, мигpeни, poдилни и пocтoпepaтивни бoлĸи. Eĸcпepимeнт, пpoвeдeн във Beлиĸoбpитaния пpeз 80-тe гoдини въpxy двe гpyпи cлeдoпepaтивни пaциeнти, eднaтa oт ĸoитo зa 3 дни e билa в ycлoвия нa виcoĸa ĸoнцeнтpaция нa oтpицaтeлни йoни (10 000 в ĸyб. cм.), e пoĸaзaл 80% пo-бъpзo oздpaвявaнe.

B paйoнa нa Πaмпopoвo нa вceĸи шecт мeceцa ca пpиcтигaли дa ce възcтaнoвявaт вoeннитe лeтци нa Tpeтия paйx, coчaт изcлeдoвaтeли нa фeнoмeнa “poдoпcĸи въздyx”, ĸoйтo ocвeн вcичĸo дpyгo e и c виcoĸи пapaмeтpи в UV cпeĸтъpa, c ниcĸo миĸpoбнo чиcлo и виcoĸa фитoнциднa нacитeнocт.
Родопски въздух, родопска гайда и широките души на родопчани ще завръщат към тази земя българи и чужденци винаги!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00