Зелената сделка и новата стратегия на ЕС за биоразнообразието предвиждат въвеждането на нови уреди, с които ще може да извършва селективен улов на риба. По този начин ще се ловят само едрите, годни за продажба екзепляри. Зелената сделка касае и уредите за промишлен риболов, а подмяната с нови изисква значителен финансов ресурс, който може да бъде осигурен чрез европейско финансиране.
Екологичният преход и неговото отражение върху сектора на рибарството и аквакултурите е сред основните теми, по които работят в Националната рибарска мрежа. Това уточни Силвия Атанасова, която е ключов експерт в звеното за управление на рибарската мрежа: "Националната рибарска мрежа е създадена по инициатива на държавата-членка и България е решила да използва тази възможност. Целта е да се насърчи взаимодействието между заинтересованите страни по програмата - рибари, браншови организации, местни инициативни рибарски групи".
Зелената сделка касае не само уредите на риболов, които до няколко години трябва да бъдат заменени с нови, но и развитието на сектора на аквакултурите. Една от основните идеи на Зелената сделка е преминаване към алтернативни варианти за изхранване на населението и това прави аквакултурите изключително актуални, подчерта доц. Виолин Райков от Института по океалонология към БАН. Според него: "Проблемът с използването на рибарски уреди в общностни води е голям, защото много години се използват неселективни уреди, т.е. такива, които ловят и малки екземпляри или от застрашени видове. Това показва нуждата от въвеждане на нови технически мерки и уреди, които по-прецизно да селектират улова. Разбира се това трябва да стане поетапно и чрез подходящи икономически схеми, защото подобри уреди са скъпи".
От години ЕС целенасочено подкрепя отглеждането на морски водорасли. Този сектор е слабо застъпен у нас, но в някои страни-членки има достатъчно добри примери, които могат да ни послужат за развитието на този вид аквакултури, коментира още Виолин Райков.
Репортажът се излъчва в рамките на рубриката "Рестартирай Европа".
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос./ БГНЕС
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...
Започна основният ремонт на главния пътя за село Каменар от кръстовището с улица "Прилеп" до това с ул. "Цар Симеон I" в село Каменар. Целта на ремонтните дейности е възстановяване и подобряване качествата на настилката, обобщиха от общинския пресцентър. Проектът предвижда цялостно преасфалтиране на отсечката с два пласта асфалтобетон с обща..
Започна монтажът на новото осветление на Аспаруховия мост. Екипите вече напредват с подмяната на старите осветителни тела и към момента са поставили 10 нови лампи в началото на съоръжението в посока кв. „Аспарухово“. До края на деня ще бъдат монтирани първите 50 от общо 248 броя нови осветителни тела по моста, информираха от общинската дирекция..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..