Лозари от 4 града в страната излязоха днес на протест в района на Монтана. От дълги години браншът е в колапс, лозарските площи са намалели в пъти, липсва работна ръка, субсидиите са крайно недостатъчни, а времената, в които България заемаше престижно място на световната карта в лозарството и винопроизводството, са вече само спомен.
Организатор на протестите е Националното сдружение на българските лозари. Негов председател е д-р Петьо Бошнаков.
„Имаме спешна нужда от подпомагане на сектора чрез национални доплащания, които в момента са изключени, както и COVID-мерки. Това е възможно да стане при предстоящата актуализация на бюджета. Субсидията, която получаваме в момента е меко казано смешна – малко над 13 евро на декар”, коментира д-р Бошнаков. За сравнение – държавната помощ за лозарите и винопроизводителите в Западна Европа и съседните на България държави е десетократно по-висока и е от порядъка на 200-300 евро на декар.
Вече са проведени няколко срещи с министри и представители на земеделското министерство. От бранша очакват държавата да вземе спешни мерки за излизане от кризата.
Ситуацията във Варненския регион е идентична като останалите в страната, каза местният лозар Атанас Карагеоргиев. В момента той обработва около 900 декара лозарки площи, но тази година ще се откаже от около 350 от тях и ще ги върне на държавата.
„Както е тръгнало, до година-две може всички лозарски площи да бъдат ликвидирани. Кой е луд да дава 50 лева за нещо, за което ще получи 30 лева”, коментира Карагеоргиев.
Той изтъкна и проблема с липсата на кадри в сектора и даде конкретен пример:
„Днес ми е втори ден за гроздобер. Вчера имах 8 работника. Днес са само 4, а ми трябват поне 34”, каза Карагеоргиев.
Атанас Карагеоргиев също призова държавата за спешни мерки за излизане от кризата.
„Основната мярка е увеличение на субсидирането. Не е нормално ние да получаваме малко над 13 евро държавна помощ, а в Северна Македония, която дори не е в ЕС, да вземат около 200 евро”, коментира още Атанас Карагеоргиев.
Не са изключени протести и на лозарите във Варненска област.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
Зимното почистване на Варна е обезпечено. Това каза кметът Благомир Коцев по време на пресконференция. Община Варна приключва процедурата за удължаване на анекса за зимно поддържане и почистване на града, допълни той. Подготвят нова процедура, която ще бъде обявена в Централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществени..
Заседанието на Експертния съвет за устройство на територията в община Варна приключи с разменени остри реплики между председателя на съвета архитект Кристиан Саралиев и присъстващите гости на заседанието - общинските съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов и арх. Стоян Петков, както и представители на Камарата на архитектите и Съюза на архитектите...
Община Варна обмисля вдигане на размера на такса "Смет" . Местните данъци ще се запазят същите, каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че трябва да бъдат заложени повече средства от бюджета за функция "Чистота" догодина. Таксата за битовите отпадъци е една от най-ниските в страната, каза зам.-кметът по финансови въпроси Христо Рафаилов. Ще..
Министерският съвет одобри 21 648 730 лв. за финансиране на част от обектите от Националната пътна карта за научна инфраструктура. Средствата са предназначени за научни изследвания на българската Антарктическа база „Св. Климент Охридски" и разработки на Института за научни изследвания в областта на компютърните науки (INSAIТ) към Софийския университет..
Община Варна е внесла над 42 проекта за финансиране от държавата по инвестиционната програма за подпомагане на общините, каза кметът Благомир Коцев по време на пресконференция, на която отчете свършеното от администрацията за една година. Варна има привилегията да разполага с 100 млн. лева. Работата, която бе свършена, е огромна, каза той и посочи, че..
През нощта на 14 ноември - от 00:30 ч. до 2:30 ч., са възможни затруднения при купуването на е-винетки и маршрутни карти с банкови карти. Актуализацията на системите няма да повлияе на автоматичното отчитане чрез бордови устройства и GPS тракери на изминатото разстояние от тежкотоварни автомобили над 3,5 тона, съобщават от Агенция "Пътна..
Министерският съвет одобри допълнителни разходи в размер 18,5 млн. лв. по бюджета на Централната избирателна комисия (ЦИК) за 2024 г. 17,4 млн. лв. от тях са за финансово обезпечаване на извършени дейности, свързани с произвеждането на изборите за народни представители за Народно събрание на 27 октомври 2024 г. Останалите 1,1 млн. лв. са за финансово..