Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Александрова: Конспирациите започват там, където свършва знанието

Снимка: Стопкадър, БНТ

„Всеки един трябва да прецени дали предпочита да бъде защитен, каквато е ролята на ваксината или е готов да приеме директно срещата с коронавируса и предизвикателствата, които той предлага“. Това заяви пред проф. Радостина Александрова, вирусолог от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей на БАН, предаде БГНЕС.

„Или ние българите знаем нещо, което останалият свят не знае, или останалият свят знае нещо, което ние не сме разбрали“, коментира тя ниските нива на ваксинация в България, която се нарежда на опашката в Европа по този показател, както и скептицизмът по отношение на ваксините.

"Истината е най-добрата политика“, категорична е проф. Александрова, призовавайки хората да взимат информирано решение, на базата на научни факти, а не конспиративни теории. Ето защо тя участват в организирана от БАН научна дискусия, озаглавена „COVID-19 и ваксини, науката в отговор на предизвикателствата“, чиято цел е да подпомага ваксинационната кампания в страната.

„Всеки човек иска най-доброто за себе си, за своето здраве и за близките си. Според мен хората трябва да бъдат по-добре информирани, за да могат да вземат решение. Идеята на нашата среща е да направим маратон, в който да се спрем на това защо SARS-Cov-2 не бива да бъде подценяван, кои са основните опасения, дали те са основателни, нежеланите реакции и други“, каза още проф. Александрова.

Според нея конспиративните теории за ваксините, разпространяващи се все по-масово най-вече в социалните мрежи, започват именно там, „където свършва знанието“.

„Новите варианти, какъвто е „Делта“ вариантът, който се разпространява успешно и със способността да заразява се изравнява с причинителя на варицелата, на практика ще се опита да стигне до всеки един от нас“, предупреди експертът.

На някои от най-често задаваните въпроси, тя отговаря простичко:

Не се ли появиха твърде бързо ваксините?

Погледнете си мобилния телефон, погледнете си компютъра, вижте колко са се развили те за последните няколко години. Мислите ли, че биомедицината стои на едно място?

Ще променят ли РНК ваксините нашия геном?

РНК ваксините срещу COVID-19 далеч не са единствената ни среща с генетична информация на (микро) организми.

Мога ли да се ваксинирам, ако искам да имам деца?

Няма ваксина в историята на медицината, която да предизвиква стерилитет.

Могат ли ваксините да предизвикат рак?

Във ваксините няма канцерогенни съставки.

Ваксините ще увеличат ли мутациите във вируса?

Вирусите са изменчиви, той ще продължи да се променя. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Швейцария е победител на "Евровизия"

Швейцария спечели 68-ото издание на "Евровизия". Изпълнителят Немо триумфира в шведския град Малмьо с песента "Кодът". 24-годишният Немо извоюва победата с 591 точки. "Надявам се, че този конкурс ще продължи да се застъпва за мира и достойнството за всеки човек по света", заяви той при получаването на наградата, предаде БНР. За Швейцария настоящото..

публикувано на 12.05.24 в 15:07

Днес е Томина неделя

Днес е Томина неделя - с нея за православните християни завършва Светлата седмица. В първата неделя след Великден православната църква почита паметта на апостол Тома - един от 12-те Христови ученици, наричан Тома Неверни, тъй като се съмнявал във Възкресението. Апостол Тома е наричан неверни, защото когато мълвата за изчезналото..

публикувано на 12.05.24 в 08:10

„Подай ръка – спаси лапа“ от приюта в Каменар ще се проведе във Варна

Кампанията „Подай ръка – спаси лапа“ ще се проведе на 12 май от 10:00 до 16:00 часа на полянката под Пантеона в Морската градина. Събитието се провежда за трети път, като тази година мотото е „Осинови порода „любов“. Организатор е Ротаракт клуб – Варна и техни партньорски организации, със съдействието на Община Варна. Целта на кампанията е да насърчи..

публикувано на 12.05.24 в 06:20

Полярно сияние оцвети небето и над България

Необичайно полярно сияние, дължащо се на слънчево изригване, беше наблюдавано в България през изминалата нощ, съобщава БНР. На явлението, което оцвети небето в пурпурно-алено, можеха да се наслаждават в Румъния, Молдова, Полша, Германия, Франция, Англия, Гърция и Унгария. Снимка: Meteo Bulgaria

публикувано на 11.05.24 в 16:52
Цар Фердинанд

Пренасят тленните останки на цар Фердинанд в София

Цар Фердинанд се завръща в България. Пренасянето на тленните останки от Кобург в София се очаква до месец, съобщиха от двореца „Врана“, предаде БГНЕС. След кончината му в гр. Кобург през 1948 г. тялото на цар Фердинанд I е положено временно в криптата на католическата църква „Св. Августин" в същия град. В годината на смъртта му погребението на царя..

публикувано на 11.05.24 в 15:04
Икона Св.Св.Кирил и Методий, РИМ-В.Търново

Светите братя Кирил и Методий почитаме на 11 май

Българската православна църква почита днес светите братя Кирил и Методий. Денят се отбелязва с празнична света литургия, отслужвана във всички епархии. Двамата братя са канонизирани като светци в края на девети век за превода и популяризирането на Библията и за разпространяване на християнството сред славяните. Първите сведения за..

публикувано на 11.05.24 в 09:05
ПГГСД

Радио Варна представя - 100 години ПГГСД "Николай Хайтов"

100 години. Точно толкова се навършват през 2024-а от основаването на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна. От малко селско училище до модерна гимназия пътят е дълъг, но всяко усилие си е струвало, убедени са всички, които са свързали живота си с него. В началото са били само две стаи..

публикувано на 11.05.24 в 09:00