Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Александрова: Конспирациите започват там, където свършва знанието

Снимка: Стопкадър, БНТ

„Всеки един трябва да прецени дали предпочита да бъде защитен, каквато е ролята на ваксината или е готов да приеме директно срещата с коронавируса и предизвикателствата, които той предлага“. Това заяви пред проф. Радостина Александрова, вирусолог от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей на БАН, предаде БГНЕС.

„Или ние българите знаем нещо, което останалият свят не знае, или останалият свят знае нещо, което ние не сме разбрали“, коментира тя ниските нива на ваксинация в България, която се нарежда на опашката в Европа по този показател, както и скептицизмът по отношение на ваксините.

"Истината е най-добрата политика“, категорична е проф. Александрова, призовавайки хората да взимат информирано решение, на базата на научни факти, а не конспиративни теории. Ето защо тя участват в организирана от БАН научна дискусия, озаглавена „COVID-19 и ваксини, науката в отговор на предизвикателствата“, чиято цел е да подпомага ваксинационната кампания в страната.

„Всеки човек иска най-доброто за себе си, за своето здраве и за близките си. Според мен хората трябва да бъдат по-добре информирани, за да могат да вземат решение. Идеята на нашата среща е да направим маратон, в който да се спрем на това защо SARS-Cov-2 не бива да бъде подценяван, кои са основните опасения, дали те са основателни, нежеланите реакции и други“, каза още проф. Александрова.

Според нея конспиративните теории за ваксините, разпространяващи се все по-масово най-вече в социалните мрежи, започват именно там, „където свършва знанието“.

„Новите варианти, какъвто е „Делта“ вариантът, който се разпространява успешно и със способността да заразява се изравнява с причинителя на варицелата, на практика ще се опита да стигне до всеки един от нас“, предупреди експертът.

На някои от най-често задаваните въпроси, тя отговаря простичко:

Не се ли появиха твърде бързо ваксините?

Погледнете си мобилния телефон, погледнете си компютъра, вижте колко са се развили те за последните няколко години. Мислите ли, че биомедицината стои на едно място?

Ще променят ли РНК ваксините нашия геном?

РНК ваксините срещу COVID-19 далеч не са единствената ни среща с генетична информация на (микро) организми.

Мога ли да се ваксинирам, ако искам да имам деца?

Няма ваксина в историята на медицината, която да предизвиква стерилитет.

Могат ли ваксините да предизвикат рак?

Във ваксините няма канцерогенни съставки.

Ваксините ще увеличат ли мутациите във вируса?

Вирусите са изменчиви, той ще продължи да се променя. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Август

Бях ви разказвала как помолих едно дете да ми опише август. Каза, че август е много красив, със сини очи - сини като морето сутрин. Понякога носи слънчеви очила. Леко ги прихваща с една ръка и поглежда над тях весело, когато става дума за юли или за септември... Защото знае, че ги бие по точки във ваканционно отношение. И юли, и септември...

публикувано на 05.08.24 в 15:37

Аеросмит обявиха края на концертната си дейност

„Аеросмит“ обявиха, че се оттеглят от концертна дейност, след като отмениха прощалното си турне "Peace Out". Турнето започна още миналата година, но нараняване на ларинкса на фронтмена Стивън Тейлър принуди бандата да изнесе само 3 концерта и да пренасочи останалите. „Беше 1970 г., когато една искра на вдъхновението се превърна в „Аеросмит“...

публикувано на 05.08.24 в 14:49

Ретрограден Меркурий от 5 август проваля сделки, ваканции и връзки

От пети август започва Ретрограден Меркурий . Всички говорят за него и му приписват всякакви житейски неудачи - от счупен мобилен телефон до разпад на любовта. Малцина обаче знаят какво наистина представлява Ретроградният Меркурий. Това е астрономическо явление , при което възниква илюзията за движение на планетата Меркурий в обратна посока. Това..

публикувано на 04.08.24 в 09:41
Света Евдокия

Православната църква почита Света Евдокия Персийска

Православната църква почита на 4 август Света Преподобна мъченица Евдокия-Персийска. Света Евдокия живяла в Персия около 363 година. Затова я наричат Персийска. И тя била подложена на мъчения, но не се отказала от християнството. Затова пострадала мъченически. Името й произхожда от гръцки и означава:..

публикувано на 04.08.24 в 09:24

Благотворителният базар за грамофонни плочи с кауза "Аз вярвам и помагам" с четвърто издание във Варна

На 3 август, неделя, от 11 до 19 ч. на площад "България" във Варна (до статуята "Рибарят и златната рибка") ще се проведе третото издание на базар за грамофонни плочи в подкрепа на благотворителната кампания за събиране на капачки и стотинки "Аз вярвам и помагам". Нейна основна цел е събирането на средства в полза на отделения, в които оцеляването на..

обновено на 03.08.24 в 15:30

Във Варна откриха 15-ата "Алея на книгата"

15-ото издание на "Алея на книгата" беше официално открито във Варна. Кметът на морската столица Благомир Коцев и областният управител проф. Андрияна Андреева дадоха начало на събитието, което ще продължи до 11 август на обичайното си място по пешеходната част на бул. „Сливница“ до централния вход на Морската градина и Слънчевия часовник.  "Алея на..

публикувано на 02.08.24 в 18:58

Отбелязваме Илинден по стар стил

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов - на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви.  Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна, Илко.

публикувано на 02.08.24 в 09:41