Община Добрич ще изпрати до Европейската прокуратура всички събрани документи за проекта по обновяването на централната пешеходна зона на града, завършен през 2011 година. Стойността на извършените строителни дейности в периода от 15 ноември 2010 до 12 септември 2011 година е в размер на над 4 900 000 лева, като изпълнението е финансирано със средства по Оперативната програма „Регионално развитие“. Още при започването на строителството до общината са изпратени редица сигнали, както от професионалните гилдии, така и от обществеността, които се отнасят най-вече до дебелината на полаганите клинкерни плочи и технологията на строителство. Впоследствие е установено, че не е изготвена проектна документация от страна на община Добрич, не е било представено и техническо задание за проектиране. Проектът за ремонта е одобрен и реализиран, без да е проведено преди това обществено обсъждане, не е било поискано и становището на Камарата на архитектите и инженерите в Добрич. Появата на дефекти започва малко след приключването и приемането на строежа, като днес състоянието на централната пешеходна зона е изключително компрометирано, с изтекъл срок на годност и невъзможност за ремонт.
През 70-те години на миналия век на пешеходната зона в тогавашния Толбухин, днешен Добрич, са поставени т.нар. „жълти плочи“. Те представляват стоманобетонови панели с излята отгоре мозайка, с големина от около 4 кв.м. Монтирани са с помощта на кранове заради голямата им тежест. При посещението на Дипломатическия корпус през 1985 година градът гордо показва голямата си и широка централна улица, с търговски обекти по нея и обновен сграден фонд. Центърът на Добрич години наред носи славата си като един от най-красивите и приветливите в цялата страна.
След повече от 30 години експлоатация местната власт, начело с кмета Детелина Николова, решава да се заеме с неговото цялостно ремонтиране. Именно този ремонт отново остава в историята като един от най-коментираните, но за съжаление този път не защото е уникален, красив, функционален, а защото срещу усвоените близо 5 милиона лева, добричлии получават център, който днес повече прилича на строителна площадка, отколкото на пешеходна зона за разходки.
През последните години усилията са насочени към това да сглобим цялостната картинка около този ремонт, сподели на пресконференция сегашният кмет на община Добрич Йордан Йорданов.
Фактологията е следната: след проведен конкурс за обществена поръчка на 16 септември 2010 година община Добрич сключва договор за ремонт на центъра за сумата от 4 113 200 лв. без ДДС с фирмата „Добрич-градска среда“ ООД, с трима съдружници и капитал от 100 лв. На 14 ноември 2011 година приключват всички строителни дейности и от тази дата започва да тече гаранционният срок от 120 месеца. След години на трудна комуникация с изпълнителя на реконструкцията заради некачествено изпълнение и материали в края на миналата година община Добрич се принуждава да изпрати до фирмата нотариална покана за отстраняване на дефектите по настилката. Оказва се, че тя обаче е с по-кратка гаранция, която е изтекла през 2018 година, разказва зам.-кметът Росица Йорданова.
При по-задълбочена проверка от страна на община Добрич се открива, че дружеството, спечелило обществената поръчка, е създадено специално за тази поръчка и с изтичането на гаранционните срокове по договора неговата дейност е прекратена.
Какво още се установява - през 2006 година проектантски екип прави задание за ремонт на центъра, в което заложената дебелина на клинкерните плочки е от 4 и 6 см. През 2009 година общината се отказва от този проект и входира нов, в който обаче дебелината вече е от 2 и 4 см, без да има техническо задание, както и причина за намаляването на дебелината, информира зам.-кметът по Строителните дейности инж. Пенчо Керванов.
И тъй като прогнозите, че спасението на центъра след подобен ремонт ще е единствено багер, който да го изрине до основи, се случиха, цялата събрана документация по този проект ще бъде изпратена от община Добрич до Европейската прокуратура, която сама да прецени има ли допуснати нарушения и от кого.
Какво ще предприеме по въпроса настоящата местна власт чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...