За 28-ма поредна година България се включва в Европейските дни на птиците, които ще се проведат на 2 и 3 октомври. Те ще бъдат отбелязани с различни събития в цялата страна, организирани от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта е хората да се запознаят отблизо с особеностите на тяхната миграция, която е съпроводена с много застрашаващи ги фактори.
"Това е едно от най-големите международни събития, което се организира от 1993 г. насам. За 27 години в него са взели участие повече от 1 милион души, които са наблюдавали над 75 милиона птици", каза за “Радио Варна” орнитологът Свилен Чешмеджиев.
Варненци ще могат да наблюдават мигриращите птици на 2 октомври (събота) от 9.00 часа в района на Варненското езеро."По време на миграция, птиците се сблъскват с различни трудности и препятствия, които ги застрашават. Основните заплахи са пресушаването на местообитанията за почивка и изсичането на горите, а много често те стават и обект на отстрел от страна на бракониери. Особено трудно е за птиците, които мигрират на юг за първи път, като младите щъркели и някои грабливи птици", коментира Свилен Чешмеджиев.
Често се случва в периода на миграция, да срещнем грабливи птици като орли и соколи и в градски условия.
"По време на миграция, някои видове соколи и орли спират да нощуват в градска среда, най-вече в парковете. Едно от любимите им места във Варна например е Морската градина", обясни експерта. Той допълни, че не е изключено да срещнем някои видове соколи като черношипа ветрушка или сокол-скитник, които намират благоприятни условия за гнездене в градска среда. Те се хранят с полудивите гълъби и врабчета.
Климатичните промени също влияят на миграцията на птиците, каза още Свилен Чешмеджиев. Той даде за пример белите щъркели, които често остават да зимуват в южните части на България заради по-меката зима.
България запазва едно от първите места по биоразнообразие на птиците в Европа. У нас се срещат 425 вида птици. Не са малко обаче и застрашените видове. Сред тях са царският орел, египетски лешояд, ловните соколи, червеногушите гъски, къдроглави пеликани, червеноопашати потапници и други.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..
43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По повод традиционното..
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...
Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..
На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път, Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..
Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...