От 1 октомври Градската художествена галерия - Варна, представя “Изкуството на графиката в колекцията на проф. д-р Чавдар Славов”
Изложбата включва творби на повече от 80 от най-значимите имена в българското изкуство от края на ХIХ до началото на ХХI век. Сред тях са графики на Васил Захариев, Веселин Стайков, Преслав Кършовски, Румен Скорчев, Иван Кирков, Атанас Яранов, Димитър Казаков, Андрей Даниел, Любен Диманов, Петър Чуклев, Стоян Цанев, Иван Димов, Иван Газдов, Захари Каменов, Цветан Казанджиев, Мария Духтева, Христо Кърджилов и др. Ще видим и графични творби и рисунки и на художниците Дечко Узунов, Светлин Русев, Генко Генков, Емил Попов и др., изявяващи се основно в областта на живописта и скулптурата.
Селекцията на тази експозиция е дело на акад. Румен Скорчев, а колекцията на проф. Славов е представена и в луксозен каталог.
За колекцията „Изкуството на графиката“ на проф. Славов акад. Румен Скорчев пише:
“Колекционирането на изкуство е болест, страдание от невъзможността да имаш желаните творби. То поражда и грижи към придобитите ценности. То не е хоби, а лудост, наркотична лудост. Защото вълнението от разни хартийки, платънца и пластики не е снобска показност или примитивна страст на спекуланта, чиято единствена цел е парична печалба. Колекциите се създават чрез продължителен подбор на творби по теми или автори, по видове изкуства, по технологичен принцип или в границите на определени национални култури. Думата „харесвам" звучи непристойно в речника на колекционера и остава за онези, които украсяват жилището си, без да ги интересува ниската естетическа стойност, нито авторите на притежаваните от тях изображения.
Колекционирането изисква природна интелигентност, изисква и умения да се общува с творците, дипломатична настъпателност и най-важното - значителни финансови възможности. Ако човешката история, поне у нас е доказала колко малка е вероятността да се срещнат в една личност нейната богата духовност и материалното й състояние. На общия фон от често срещани събирачи на картини и търговци, д-р Славов който с присъщата си скромност упорито твърди, че не е колекционер, а ние, почитателите му, бихме казали, че е водещ специалист в медицинската наука, духовно извисена и всестранно и надарена с любознание личност...“
Проф. д-р Чавдар Славов беше гост на предаването за култура на Радио Варна "Гравитация нула" с водещ Светлана Вълкова:
Как се запалихте по изобразителното изкуство и конкретно по графиката? Колекционирате от 1985 година насам.
На практика оттогава колекционирам, но се запалих още като ученик в малките класове, защото съученик и приятел ми е големият български художник Свилен Блажев. Рисувайки и мъчейки се да достигна неговото ниво, разбрах, че е по-добре да ценя това изкуство, отколкото да се опитвам да го настигна. Разбрах, че моето поприще е медицината и сега съчетавам двете неща.
Приблизително колко графики и рисунки има във Вашата колекция?
Аз първо искам да кажа, че не се чувствам колекционер в пълния смисъл на тази дума, защото колекционерството е болест, както казва моят духовен баща акад. Румен Скорчев. Аз не участвам м търгове, не продавам от моите картини, в най-добрия случай заменям с някой друг събирач на такова изкуство, но това е по-скоро една кауза, един допир до българската култура и в частност изобразителното изкуство, което считам, че е не само на европейско, но на световно ниво.
Графиката е особен вид изява на изобразителното майсторство, както и рисунката, тя обаче дава възможност с по-малко финансови средства човек да създаде по-голяма колекция. Моята колекция е събирана по по-странен начин: първо, от контактите ми с художниците, а аз общувам много с тях и повечето от нещата са ми подарени, други съм купувал от графичните бази на по-достъпни цени, трети, с помощта на мои колеги съм придобивал.
Имам представени към 300 български автора – някои с по една, други с по две графики, но в тази извадка, която се счита за представителна, са показани 86 автора със 104 творби. Тази колекция беше показана в Софийска градска галерия през 2014 година, след това в Кюстендил, моя роден край, в Бургас стоя три месеца в галерия „Петко Задгорски“, в Стара Загора, в Сливен, Велико Търново и ето че вече е във Варна. Това е една моя сбъдната мечта – да популяризирам не моята колекция, а това изкуство.
(...) Тук има една много интересна работа на Генко Генков, един от малкото му опити в тази област, суха игла, но на практика тя е рисувана с пирон върху парче ламарина и след това отпечатана от самия Румен Скорчев и то само в 5 екземплара...
Аз вече притежавам един от каталозите със селекцията, има го и в Градската художествена галерия...
Да, аз обикновено подарявам определен брой каталози, със средставата от продажбата галерията може да подпомогне дейността си. Каталогът е и в много известни галерии по света, лично съм го занесъл. Това е част от моята мечта или кауза за пропагандиране на българското изобразително изкуство.
Знаем, че в графиката първите копия, до десето, са най-ценни. Вие държите ли да притежавате винаги първо копие?
Бих разкрил една малка тайна – най-добри са от 3-то до 10-то копие, особено в литографията, защото тогава мастилото е най-наситено, когата се отпечетва... Не бих казал ,че държа на първите копия, не съм толкова придирчив, за мен е важно присъствието на такъв документ за художник, когото уважавам.
Казахте, че за Вас е важно общуването с художниците? Кога намирате време?
Това е моето хоби. В началото, когато започнах да събирам, рамкирах произведенията и ги наковавах по стените си в апартамента, които пък се превърнаха в швейцарско сирене. Това ми създаде известни семейни проблеми... Впоследствие разбрах, че е по-важно да се съхраняват в папки и когато се показват пред хора, тогава да се слагат в стъкла и да се рамкират.
Аз с това си почивам, въпреки че художниците са много особен коктейл от характери, от емоции и всеки художник мечтае да покаже своята рожба – картината, и да немери ценител. Както големият Димитър Казаков-Нерон казва, че за изкуството са необходими две добри сърца – едно, което да го създаде, и друго, което да го оцени.
След като официално се отказахте да рисувате, все пак тайно рисувате ли си вкъщи?
Ами, рисувам предимно операциите си...
Пожелавам Ви дълги години да можете да го правите!
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Чл.-кор. проф. д-р Чавдар Славов
Чл.-кор. проф. д-р Чавдар Славов е роден през 1953 г. в София. Завършва Висшия медицински институт в София със специалност “Урология” и УНСС с магистратура по здравен мениджмънт. Специализира във Франция, Белгия, Великобритания, САЩ.
Автор на повече от 300 научни труда и на 13 рационализации и изобретения. Има заслуги за оптимизиране на организацията на здравеопазването и мениджмънта на болничното здравеопазване.
Началник на Клиниката по урология и андрология при УМБАЛ “Царица Йоана - ИСУЛ”.
Член на Постоянния комитет на Световната здравна организация (СЗО) за Европа и международен член на Световната, Европейската и Американската урологични асоциации.
Удостоен е с награда за принос в областта на хирургичните науки на името на проф. Параскев Стоянов, приз за цялостен принос в областта на редките болести от НЦРБЛС и др. отличия. Почетен гражданин на Кюстендил.
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..
“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..