На 6 октомври отбелязваме Международния ден "ПЕША НА УЧИЛИЩЕ".
Идеята се заражда в САЩ, където през 1997 г. за първи път е организиран ден "Пеша на училище".
Инициативата се превръща в международна, след като през 2000 г. Канада, Великобритания и САЩ отбелязват деня заедно. В проявата ежегодно участват ученици от над 40 държави.
От 2006 г. месец октомври се отбелязва като международен месец "Пеша на училище".
Ваня Славова провери дали учениците у нас ходят пеша на училище.
Нека разберем от следващия звуков файл:
1. Ходенето пеша изгаря калории
Ходенето пеша може да ви помогне да изгорите калории, а по този начин се насърчава здравословното отслабване. Ходенето пеша може да ви помогне да поддържате балансирано тегло и ще допринесе тонуса на тялото ви.
Действителното изгаряне на калории зависи от няколко индивидиулни фактора, сред които:
2. Ходенето пеша укрепва сърцето
Ходенето пеша в продължение на поне 30 минути ежедневно може да намали риска за коронарна болест на сърцето с около 19%.
Разбира се, ако увеличите продължителността и темпото, рискът от това и други сходни сърдечно-съдови заболявания може да намалее с до 30%.
3. Ходенето пеша може да помогне за понижаване нивата на кръвната захар
Кратката разходка непосредствено след хранене може да помогне за понижаване нивата на кръвната захар.
Малко проучване установява, че 15-минутна разходка три пъти дневно (след закуска, обяд и вечеря) подобрява нивата на кръвната захар много повече отколкото 45-минутна разходка в друг времеви диапазон.
4. Облекчава болките в ставите.
Ходенето пеша може да въздейства протективно и да защити ставите ви. Това е така, защото по време на ходене се случват процеси, които съдействат укрепването на мускулите, а именно те поддържат ставите.
5. Ходенето пеша повишава имунната функция.
Ходенето пеша може да намали риска от развитие на настинка или грип. Едно интересно проучване, с участието на 1000 възрастни разделени в две групи, го доказва. Половината от тях ходят пеша с умерено темпо за около 30 до 45 минути дневно, а другите не. Резултатите на първите са до 50 % по-малък риск от инфекции на горните дихателни пътища и като цяло.
Освен това при активната група, в случай на разболяване, симптомите са далеч по-малко и не толкова агресивни. Втората група, която води заседнал начин на живот обратно на това има увеличен риск от възпаления и инфекции, а проявата на едно заболяване е много по-агресивна в сравнение при другите.
6. Увеличава енергията
Ходенето пеша особено когато сте уморени, може да се окаже по-ефективно засилване на енергията от чаша кафе.
Ходенето пеша увеличава потока на кислород през тялото. Освен това може да повиши нивата на кортизол, епинефрин и норепинефрин, хормоните, които помагат за повишаване на енергийните нива.
7. Подобрява настроението
Ходенето пеша може да подпомоне за по-добро психично здраве. Проучване сочи, че може ходенето може да помогне за намаляване на тревожността, симптомите на депресия и негативното настроение. Освен това може да повиши самочувствието ви. За да изпитате тези предимства, се стремете към 30 минути бързо ходене или други упражнения с умерена интензивност три дни в седмицата.
8. Удължава живота
Ходенето пеша с по-бързи темпове може да удължи живота ви. Изследователи откриват, че ходенето със средно темпо в сравнение с бавно темпо води до възможност от 20% за удължаване продължителността на живота.
9. Укрепва мускулите и тонизира
Ходенето пеша ще укрепи мускулите на краката ви, а този ефекти се засилва ако изберете по-труден терен (хълмист район или труден за ходене терен). Това на свой ред подобрява тонуса на вашето тяло и ви зарежда с енергия.
10. Насърчава творческото мислене
Продължителното ходене пеша може да ви помогне да изчистите мислите си и насърчите творческото мислене.
Изследвания в тази посока доказват, че безцелното бавно ходене подпомага навлизането на свободен поток от идеи и е лесен начин за увеличаване на креативността, като същевременно е и физическа активност.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..