На 9 октомври отбелязваме Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Във всеки момент между 1000 и 1200 души чакат за орган в България. Числото на практика е постоянно. През миналата година двама млади варненски журналисти основават Фондация „Документалистите”, под чиято шапка излиза и „Последният дар на човека” - документален мултимедиен разказ за донорството на органи в България. На сайта „dokumentalisti.bg“ с много снимки и емоционални разкази те запознават хората с лични истории на донори и техните семейства, чакащи за трансплантация, както и как се реализира отвътре донорска ситуация.
Варненците Александър Николов и Димитър Панайотов се срещат „челно“ с темата за донорството. Преди шест години братът на Александър умира от мозъчен кръвоизлив, само на 21 години. Семейството му разрешава да стане донор.Димитър Панайотов разказва:
"В семейството на Сашо този разговор по случаен начин е проведен няколко седмици преди да се случи този инцидент с брат му, заради случаен репортаж по телевизията. "Ей така, да си знаете" е казал Сашо на майка си и баща си и са си говорили, и след това са взели това решение веднага."
Така Димитър и Александър научават за тежката ситуация на българската трансплантология. Решават да разкажат историята на Георги и да почетат паметта му, създавайки първия си документален проект. Александър е фотограф, а Димитър е автор на текстовете. Двамата работят по инициативата почти шест години. През това време провеждатнад 100 срещи в повече от 15 населени места:
"Имаме над 60 героя, лекари, хора които чакат за нов орган, хора които са получили нов орган, семейства на донори, с които ние сме общували, с някои от тях сме общували няколко пъти. Ходили сме в домовете на много от тези хора, ходили сме докато лежат в болница, запознавали сме се със семействата им."
Присъствали са на три трансплантации и стават свидетели на една донорска ситуация. Някои от тези мигове са останали завинаги в съзнанието им.
"Лекарите са свикнали на такива миризми и гледки, докато аз и Сашо сме си журналисти, които си правим други неща и не сме свикнали на такива гледки и на такива миризми, и някакви такива неща много ти се набиват в съзнанието. Две седмици по-късно аз имах чувството, че тази миризма ме преследва навсякъде. Няма да забравя разговори с хора, с които отиваме в болница и те чакат за нов орган, а ние отиваме да ги разпитваме по някакъв проект. Те се опитват да ни отговарят доколкото могат, обаче им е трудно и в такива моменти обаче хората са много искрени, нямат какво да губят, много са откровени."
А проблемът с донорството е много сериозен. И в момента над хиляда души чакат за орган. В сегашното темпо ще са необходими повече от 20 години, за да бъдат трансплантирани всички чакащи към днешна дата.
"В почти всяка друга държава в ЕС, тези хора ще получат нов шанс за живот и ще могат да живеят още много години, доста качествено. За съжаление в България, доста голяма част от тях са обречени, защото няма достатъчно трупни донори откъдето най-често тези хора може да получат нов орган. Те обаче, не са само 1000-1200, а са много повече, просто хиляда са вписани в листите на чакащите."
Димитър Панайотов призовава всички да проведат разговора за донорството в своето семейство. Той отдавна го е направил. До края на годината ще излязат всички осем глави на „Последният дар на човека“. Най-вероятно разказите ще бъдат поместени и в книга. А Димитър и Александър вече са си намислили следващите теми – климат и демографска криза.
Инициативата на младите журналисти е подкрепена от Столичната община.
Чуйте целият репортаж в звуковия файл:
В рамките на тази седмицата ще се разбере дали ще бъде съставено правителство или не. Политическите партии вече водят неформален диалог. Това каза политологът Атанас Радев. Според него индикация за това е поведението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова и заявките и по отношение на това какво трябва да свърши парламентът в идните..
С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията. Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..
Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..
Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..
Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..
Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..
Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..